Jak zjistit grafickou kartu

Jiří Podval
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit grafickou kartu

  Co je grafická karta

  Grafická karta je nedílnou a nepostradatelnou součástí počítače. Její funkcí je grafické zobrazování informací na monitoru počítače, televizi nebo jiném připojeném zařízení. Grafické karty rozdělujeme na dvě základní skupiny.

  Integrované grafické karty

  Jejich umístění je přímo v základní desce počítače. Hodí se pro běžné využití počítače a pro méně náročné procesy (starší počítačové hry, přehrávání videa, prohlížení internetových stránek).

  Samostatné grafické karty

  Tento typ karet je vhodný pro použití při náročnějších operacích. Připojuje se pomocí vlastní sběrnice do základní desky. Při výběru samostatné grafické karty tedy berte na vědomí práci, pro kterou budete kartu využívat a také typ sběrnice pro připojení.

 2. Jak funguje grafická karta

  Grafická karta má ve vašem zařízení na starost správné zobrazení dat na obrazovce nebo monitoru. Pro rychlou funkčnost musí mít každá grafická karta svůj vlastní procesor, operační paměť a BIOS.

  Operační paměť grafické karty přijímá a uchovává data z procesoru počítače. Grafický procesor poté tyto data v operační paměti vyhledá a převede je na digitální obraz, který následně posílá na monitor.

  V dnešní technické době mají notebooky a přenosné počítače grafickou kartu již integrovanou do základní desky. Nemusíte se tedy starat o připojení monitorů a jiných zobrazovacích zařízení.

  Stolní počítače mají zpravidla grafickou kartu samostatnou. Zde je tedy důležité vybrat i správný typ výstupního konektoru, do kterého připojíte monitor.

 3. Jak zjistit typ grafické karty

  Typ grafické karty zjistíte jednoduchým způsobem. Ve svém počítači kliknete na položku Start, poté vyberete Spustit a napíšete příkaz dxdiag. V okně přepnete na záložku Zobrazení, kde uvidíte všechny informace o grafické kartě.

  Další možností pro zjištění typu grafické karty je stažení jednoduchého programu CPU-Z. V něj naleznete nejen informace o grafické kartě, ale také o procesoru a operační paměti (jak zjistit frekvenci RAM). Na grafické kartě závisí i celkový výstup tobrazení na monitoru. A na něm si můžete podle našeho návodu snadno nastavit jas.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás