Jak zjistit GPS souřadnice

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit GPS souřadnice

  Jak zjistit GPS souřadnice na Google Maps

  Velmi jednoduše lze zjistit GPS souřadnice na Google Maps. Stačí kurzorem najet na místo, jehož GPS souřadnice chcete zjistit, a poté kliknout na místo pravým tlačítkem myši. Následně se zobrazí nabídka. Pro zjištění GPS souřadnic je třeba vybrat možnost Co je tady?.

  Po kliknutí se ve spodní části obrazovky objeví popis místa, kde najdete i GPS souřadnice.

 2. Jak zjistit GPS souřadnice

  Jak zjistit GPS souřadnice na Mapy.cz

  Podobně jednoduché, jako v případě Google Maps, je i zjištění GPS souřadnic z webu Mapy.cz.

  V tomto případě je opět třeba pravým tlačítkem myši kliknout na místo, jehož GPS souřadnice chceme zjistit. Opět se zobrazí nabídka. Nyní je třeba vybrat možnost Co je zde?.

  Vpravo vedle mapy se objeví popis místa, často včetně fotografie. Na konci popisu naleznete tlačítko pro zobrazení GPS souřadnic. Po kliknutí na něj se objeví GPS souřadnice. Dále je možné upravovat formát zobrazení souřadnic či je zkopírovat.

 3. Kde je dále možné zjistit GPS souřadnice

  Vyhledat souřadnice lze samozřejmě i jinak, než výše uvedenými způsoby. Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete například využít některou z aplikací, která tuto funkci nabízí.

 4. K čemu lze využít GPS souřadnice

  GPS souřadnice nám  pomáhají určit přesné místo kdekoli na povrchu Země. K čemu je možné ale tyto souřadnice v běžném denním životě využít?

  Geocaching

  Bezpochybně tyto souřadnice využijete, pokud se budete věnovat aktivitě zvané geocaching. Tato činnost, která je kombinací sportu a turistiky, je zaměřená na hledání ukrytých schránek právě pomocí GPS souřadnic.

  Tyto schránky jsou zpravidla ukrývány na zajímavých místech. Obsahují pak specifické předměty, jakými bývají například notýsek či mince s jedinečným kódem.

  Využití GPS navigací

  Asi také nikoho nepřekvapí, že GPS souřadnice jsou základem pro fungování GPS navigací. Usnadní vám tedy orientaci například v případě, že se vydáte hledat místo, kde pramení Dunaj.

  Pokud zároveň patříte mezi ty, kteří se pravidelně dopravují autem, nezapomeňte před zimou vaše auto na toto období řádně připravit. Pokud nevíte jak na to, podívejte se na náš návod, jak připravit auto na zimu.

  Pomoc rodičům

  GPS souřadnice mohou být vaším pomocníkem také v případě, že patříte mezi rodiče (především mladších) dětí. Chytré hodinky s GPS lokátorem vám usnadní monitorování toho, kde se vaše ratolest objevující svět právě nachází. Samozřejmostí je zajímavý design hodinek.

  Nejdříve je třeba na hodinkách vymezit prostor, kde se vaše dítko může pohybovat. Pokud by se stalo, že by ratolest tento prostor opustila, budete na to upozorněni prostřednictvím SMS.

  Tato možnost může být velkou pomocí například tehdy, pokud vaše dítě dojíždí samostatně autobusem či chodí do školy bez doprovodu. Využijete ji však i v případě, že se chystáte navštívit turistickou atrakci, kde se běžně nachází velké množství lidí a hrozí tedy, že by se dítě mohlo ztratit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma cestování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás