Jak funguje Uber

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak funguje Uber

  Co to je Uber

  Uber je služba, která pomocí aplikace zajišťuje přpravu lidí, věcí i domácích zvířat. Je velmi obdobná jako klasické taxi. Nicméně je založená na chytrém telefonu, který je připojen k internetu a který má staženu aplikaci Uber.

  Hlavní myšlenka, vznikla v roce 2008. Vize byla jednoduchá. Objednávat jízdu automobilem přes telefon. V roce 2010 proběhla první jízda Uberem v San Franciscu. A o 4 roky později Uber fungoval už ve 100 městech.

  V roce 2014 vznikl nápad spolujízdy, kdy by mohl být menší provoz ve městech, a tím i čistější vzduch. Nazývá se UberPool. Na konci roku 2016 je Uber využíván v 500 městech a stále se rozšiřuje.

  Uber se objednává i platí pomocí aplikace v chytrém telefonu. Automobily nejsou nijak označeny. Většinou se jedná o běžné soukromé automobily, které jsou ve vlastnictví samotných řidičů.

 2. Jak funguje Uber

  Pro využívání Uberu potřebujete chytrý telefon a internet. Nainstalujete si aplikaci zvanou Uber. Do aplikace vložíte data o své platební kartě a spárujete ji.

  Jakmile potřebujete vyrazit, stačí si Uber objednat. Jak objednat Uber?

  Zjednodušeně řečeno, zvolíte si cíl své cesty. Aplikace vypočítá přibližnou cenu. Na telefonu si vyberete řidiče. Kritéria výběru jsou ponechána čistě na vás. Můžete vybírat podle fotografie nebo třeba hodnocení uživatelů. Na mapě vidíte, kde se vozidlo nachází.

  Jakmile u vás řidič zastaví, ví přesně, kam pojedete. Nemusíte mu složitě vysvětlovat, kam potřebujete. Ihned se vydáváte na cestu. Pokud pojedete po trase, kterou navrhla aplikace, pak zaplatíte cenu, která vám byla vypočítána. Pokud se však vydáte objížďkou nebo se chcete vyhnout dopravní zácpě, pak se cena může navýšit. Opět vás na to aplikace předem upozorní.

  Řidičem může být každý

  Pokud se vám aplikace zalíbí, můžete se stát řidičem Uberu. Potřebujete k tomu:

  • řidičské oprávnění
  • beztrestnost
  • 21 let
  • vyhovující automobil (novější automobil v perfektním technickém stavu, 5 dveřový).

  Uber je spíše jen přivýdělek. Nicméně jsou i tací, kteří pro Uber jezdí celý den.

 3. Kde funguje Uber

  Podle oficiálních stránek, aplikace Uber je v současné době k dispozici pouze v Praze. Chvíli byl spuštěn i v Brně, ale tam byla činnost Uberu pozastavena a nyní se čeká na řešení soudního sporu.

  O spuštění aplikace v ostatních městech zatím nejsou informace.

 4. Lze v rámci přepravy Uber převážet psa?

  Psi, a obecně domácí zvířata, mohou doprovázet cestujícího. Je doporučeno řidiče před jízdou kontaktovat a dát mu o tom vědět. V zájmu zachování čistoty vozidla je dobré si vzít buď přepravku nebo deku.

  Pes by měl mít vodítko a musí být naložen tak, aby nemohl nic poškodit a ani nikomu ublížit. U větších plemen může být vyžadován náhubek.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma cestování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás