Jak na letenky

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak na letenky | © Lofik | Dreamstime.com

  Jak na letenky

  Ačkoli může působit nákup letenek jako alchymie, nemusí tomu tak vůbec být. Je třeba jen znát základní informace o tom, jak letenky nakupovat. Poté je možné nakoupit je i za velmi příznivou cenu.

  Jak na levné letenky

  Jak již bylo zmíněno, existuje několik pravidel, jak lze při nákupu letenek poměrně výrazně ušetřit.

  Máme pro vás hned několik tipů, jak sehnat levné letenky:

  • pokud je to možné, létejte mimo hlavní sezónu
  • vyhýbejte se také svátkům a víkendům
  • letenky vyhledávejte v anonymním režimu vyhledávače
  • při vyhledávání použijte hned několik srovnávačů
  • především u nízkonákladových společností si před nákupem ověřte, co je součástí letenky- ta totiž často nezahrnuje například odbavená zavazadla. Konečná cena letenky tak může být ve výsledku výrazně vyšší.
  • Pokud vyrážíte jen na pár dní, vezměte si s sebou pouze příruční zavazadlo
  • Před nákupem letenky věnujte pozornost i odletovému letišti- levná letenka ze vzdálenějšího letiště vás opět může v konečném výsledku vyjít mnohem dráž
  • Důležitý je i čas odletu – lety v brzkých ranních či pozdních večerních hodinách bývají zpravidla levnější, stejně jako lety s delšími přestupy. V tomto případě je samozřejmě možné ušetřit, dobře však zvažte, zda jsou pro vás tyto časy odletů přijatelné
  • Pokud narazíte na velmi levnou letenku, s nákupem neotálejte – takové letenky bývají často velmi rychle vyprodané
 2. Kde vyhledávat letenky

  Existuje hned několik vyhledávačů, pomocí kterých můžete vyhledat letenky do vámi vybrané destinace. Zmiňme například následující:

  Azair.cz

  Jedním z nich je web Azair.cz, který je zaměřen na vyhledávání nízkonákladových letenek. Velkou výhodou tohoto webu je, že není třeba zadat pro vyhledávání konkrétní datum a destinaci, ale stačí pouze přibližné údaje.

  Do vyhledávače tak můžete například zadat, že chcete mezi 1. červnem a 30. červencem cestovat na 6 – 14 dní kdekoli po Evropě. Zároveň si můžete určit také požadovaný počet přestupů, počet sedadel či jiné náležitosti. Následně vám server vyhledá hned několik možností dle vámi zadaných kritérií.

  Skyscanner.cz

  Dalším výborným srovnávačem je Skyscanner.cz . I zde se dají velmi dobře vyhledávat levné letenky. Stejně jako v případě webu Azair.cz není nutné zadat jen konkrétní odletové a příletové letiště, ale je možné povolit vyhledávání týkající se přilehlých letišť.

  Stejně tak není nutné zadávat přesné datum, ale je možné označit celý měsíc, případně nejlevnější měsíc roku.

  K dispozici je zde také mapa, která vám pomůže vybrat si destinaci v případě, že ještě nejste zcela rozhodnutí, kam chcete letět. Po výběru měsíce a odletového letiště si tak budete moci prohlédnout cenu letenek do různých destinací.

 3. Jak na letenky – nákup

  Pokud se chystáte v blízké době kupovat letenky, pojďme se společně podívat na několik tipů, jak si nákup zjednodušit a co nejvíce při něm ušetřit.

  Kdy kupovat letenky

  Jak na letenkyUvažujete o dovolené na vlastní pěst? Pak nezapomínejte na to, že se nevyplatí s nákupem letenek příliš otálet. Letenky je zpravidla nejvýhodnější koupit několik týdnů před odletem. Obecně však platí, že čím dříve, tím lépe.

  Navzdory tomu se vám však může podařit sehnat letenku za skvělou cenu i velmi krátký čas před odletem. Zde se již jedná o last minute nabídku, nedoporučujeme však na tuto akci spoléhat. Může se jednat pouze o doprodávání volných sedadel – v letadle tak může být například jen jedno či dvě volná sedadla za danou cenu.

  Kde kupovat letenky

  Existuje hned několik možností, kde koupit letenky. Můžete je nakupovat přímo na webových stránkách leteckých společností, další možností je nákup přes specializované portály. Obě možnosti mají svá pro a proti a je na uvážení každého z nás, kterou možnost si zvolí.

  Na trhu také existuje několik tematických webů, které se zaměřují na vyhledávání levných letenek. Následně tyto nabídky zveřejňují na svých stránkách.

  Ať už kupujete letenky přímo na webu letecké společnosti, či na specializovaném portálu, po nákupu vám letenky přijdou nejčastěji na e-mail. Z něj si je poté snadno vytisknete. Kromě místa a času odletu pro vás bude těsně před odletem důležité i číslo daného letu. Jak ho zjistit se dočtete v našem návodu jak zjistit číslo letu.

  Odbavení, neboli check-in

  Před tím, než vyrazíte na cesty, je také třeba provést odbavení, neboli check-in. V tomto případě máte dvě možnosti – můžete ho učinit online (předem), či přímo na letišti.

  Doporučujeme si však dopředu zjistit podmínky dané letecké společnosti. Může se například lišit doba, kdy je možné online check-in učinit, některé letecké společnosti také mohou mít odbavení přímo na letišti zpoplatněné.

  Online chceck-in, který provedete z pohodlí domova, je ideálním především v případě, že letíte jen s příručním zavazadlem. Tímto krokem si můžete často výrazně zkrátit dobu čekání na letišti. Díky online check-inu totiž bývá možné vyhnout se frontám u odbavení zavazadel a vydat se přímo do vnitřního prostoru letiště.

 4. Jak na letenky pomocí Facebooku

  Při vyhledávání a následném nákupu levných letenek vám také může pomoci sociální síť Facebook. Díky sledování facebookových stránek výše uvedených vyhledávačů levných letenek získáte jednoduše informace o aktuálních akčních letenkách.

  Asi není třeba zmiňovat, že některé akční letenky bývají velmi rychle vyprodány (stává se i situace, že jsou letenky vyprodány během několika minut), proto je třeba mít vždy co nejčerstvější informace.

 5. Jak na letenky pomocí RSS

  Pro ještě větší aktuálnost nabídek můžete využít RSS (Really Simple Syndication). Tato technologie vám umožní být ihned informováni o novinkách na vybraných webových stránkách.

  Osobně mohu doporučit aplikaci Feedly, která je navíc dostupná ve verzi pro Android i iOS. Pomocí této aplikace si nastavíte sledování různých webů zaměřených na akční letenky. Následně budeme moci ve Feedly sledovat veškeré příspěvky, které budou na webech zveřejněny. Budete tak okamžitě informováni o všech akcích, které se objeví.

  Věřte, že ačkoli vám dá první nákup letenek možná zabrat, příště už bude vše jen a jen jednodušší. A pokud vás před dovolenou potrápí balení kufru, nevěšte hlavu. Podívejte se na náš návod jak zabalit kufr a uvidíte, že vše půjde jako po másle.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma cestování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás