Jak zjistit majitele účtu a co dělat při chybném odeslání peněz

Veronika Jelínková
Publikováno 1. srpna 2023
 1. Jak zjistit majitele účtu

  Jak zjistit majitele účtu

  S novým zákonem o ochraně osobních údajů zmizela spousta informací, které byly dříve k nahlédnutí. Nevyjímaje ani jméno majitele účtu. Celkově je to však jednodušší, než zjistit majitele vozidla.

  Zákon o bankovním tajemství neumožňuje pracovníkovi banky sdělit vám jméno majitele účtu.

  Samotný zaměstnanec banky vám údaje neposkytne, ovšem některé instituce v rámci svých služeb jméno majitele odtajní. Jedná se o převod peněz mezi účty v jedné bance, nebo vklad hotovosti na pokladně banky.

  Jinak vám banka může poskytnout identifikační údaje majitele účtu, pokud se vám podaří jasně prokázat, že jste chybou utrpěli škodu. Případně potřebujete údaje k vymáhání peněz po majiteli. Je to však složitý proces.

  Pokud jste odeslali peníze nesprávnému člověku, nebo potřebujete údaje k soudnímu řízení, podívejte na následující boxy.

 2. Co dělat při chybném odeslání peněz

  Pokud jste odeslali peníze na špatné číslo účtu – někomu jinému a platba nepřijde zpět, bankovní instituce vám pomůže při řešení problému.

  Vlastník účtu si může chybné transakce všimnout sám a poslat ji zpět. Pokud se tak nestane, pošlete na stejné číslo účtu například 1 Kč a do zprávy pro příjemce napište prosbu o vrácení peněz.

  Také můžete zkusit sílu internetu a zadat číslo účtu do vyhledávače. Možná budete mít štěstí. Některé firmy a podnikatelé mají číslo účtu uvedené na webových stránkách. Pak je můžete rovnou kontaktovat.

  Pokud bude vaše žádost ignorována, tak transakci reklamujte. Banka majitele účtu kontaktuje a vyzve ho k odeslání částky zpět na váš účet. Jeho vyhovění je z počátku pouze na bázi dobrovolnosti. Banka ho totiž k vrácení přinutit nemůže.

 3. Jak dostat peníze zpět

  Na internetu najdete mnoho rad, jak zjistit jméno vlastníka účtu jiným způsobem. Některé rady jsou však na hraně zákona a nedoporučujeme je zkoušet. (Například: Vydávání se za majitele účtu/ disponenta se zapomenutou občankou.)

  Pokud nebudou fungovat rady, které zvládnete sami, nechte pracovat bankovní instituci.

  V krajním případě se obraťte na policii. Jestliže si někdo nechá peníze, které mu nepatří, jedná se o protiprávní jednání.

  Podívejte se také na návod, jak dostat peníze z podvodného e-shopu.


A
Anna 15.05.2020 – 21:03

Byla jsem provedená majitelem účtu: 1031982378/6100.Majitel prý Radek Snasel.Co dělat,poraďte.

Odpovědět

V
Vladimir 06.06.2020 – 19:06

Byl jsem proveden... Pravděpodobně jen údajným majitelem firmy Petrem Hájkem, telefon +420 774 056 696 (jak si ten pán říkal a občas na tomto čísle se b vyskytuje stále, ale nereaguje na moje zprávy ani volání), abych poslal na účet (prý firmy, která obchoduje s automobilovými náhradními díly) a má účet: 4127276053/0800 (Česká spořitelna, a.s.). Kdo mi poradí ke které firmě nebo komu penize došly, abych je vymohl zpět? Protože po odelsání peněz nesplnil svůj slib a já jsem od vložení peněz ve Spořitelně dne 25. 5. 2020 v 11:25 hod. nedostal nic. Jak najít firmu nebo majitele tohoto účtu a požádat o vrácení peněz? Poradí mi někdo?

Odpovědět

Petr Novák
Petr Novák redaktor Skrblíka 07.06.2020 – 11:43

Dobrý, obraťte se na Policii ČR a podejte trestní oznámení.

Odpovědět

K
Kryštof 08.10.2020 – 20:23

Dobrý den, byl jsem dohodnut s jedním resellerem na koupi bot, ale povedl mě mám jen číslo účtu 2897205113/0800 co mám dělat? Mám se také obrátit na policii?

Odpovědět

P
Pavel 30.08.2023 – 02:30

@Petr Novák: Sním svůj klobouk jestli to policie neodloží a něco zjistí. Já bych pošetřil inkoust a rozloučil se s tím.

Odpovědět

AV
Antonín Václavík 30.08.2023 – 21:49

Před pár lety jsem poslal přes osm a půl tisíce korun omylem na účet osoby, která byla v exekuci. Banka, mi na moji žádost o pomoc oznámila, že to konzultovala s právníky a prý se nedá nic dělat. Nakonec se mi ozval i exekutor a řekl mi, že jsem peníze této osobě neposlal omylem a že mi nic nevrátí. Tak jsem ztrátu oželel místo toho, abych se soudil. Učinil jsem správně?

Odpovědět

M
Miroslav 21.04.2024 – 07:09

Při podvodu vždy podejte TO, policie se pokusi pachatele dohledat. Doporučuji číslo účtu vložit do databáze podvodniku na stránky podvodnabazaru.cz

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma finance


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás