Jak využít koňský hnůj

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít koňský hnůj

    Jak využít koňský hnůj na záhony

    Koňský hnůj se dá dát do záhonů, až je správně proleželý, zkompostovaný. Jak jej zkompostovat, o tom se dočtete v boxíku č. 5. Jakmile je koňský hnůj uleželý, můžete s ním zacházet podobně jako s kompostem nebo jako s jiným typem hnoje – inspirujte se v našem dalším návodu: Jak využít kompost nebo hnůj.

    Po výživové stránce je koňský hnůj podobný hnoji kravskému, ale má některé specifické prvky, díky kterým se hodí jako doplněk pro výživu velmi náročných rostlin. I proto často najdete koňský hnůj v granulované podobě v balení s jinými typy hnoje.

    Ne každý se dostane přímo ke koňskému hnoji, a tak je příjemné, že dá koupit „sáčkovaný“. Jestliže však máte přístup ke koňskému hnoji přímo u chovatele koní, výrazně na své zahradě ušetříte. Koňským hnojem hnojíme v menších dávkách než například kompostem, je násobně výživnější.

  2. Jak využít koňský hnůj v pařeništi nebo ve skleníku

    Výhřevnost koňského hnoje se dá skvěle využít tam, kde potřebujeme mít na jaře nebo na podzim tepleji, tedy ve skleníku, v pařeništi. Jde o zdarma vyhřívání, které vás nestojí ani korunu, ale je velmi účinné.

    Proč je koňský hnůj tak teplý, když fermentuje? Kůň není přežvýkavec, proto má v trsu více organických zbytků než například kráva. No a rozkládáním organických zbytků vzniká více tepla. V koňském hnoji je i více živých semínek, ta jsou ale teplotou fermentace většinou zlikvidována.

    Jak ale pařeniště hnojem vytopit? Koňský hnůj musíme dát hodně hluboko tak, aby nad ním bylo ještě alespoň 25 – 30 cm zeminy, aby v něm nemohla zelenina kořenit, neboť by se její kořínky o hnůj spálily.

    Takže musíme v pařeništi vykopat cirka půlmetrovou jámu a na její dno navrstvit a důkladně udusat koňský hnůj. Pak navézt výše zmíněnou vrstvu zeminy a do ní sázet. Zemina se běžnými procesy mírně obohatí o látky z koňského hnoje, ale nebude spálená, pařeniště však bude dokonale vyhříváno zespodu, což zelenina přímo miluje.

    Pozor na slunné dny, abyste si v pařeništi saláty, kedlubny a ředkvičky neuvařili – kombinace tepla ze slunce a odspodu od koňského hnoje může být až příliš! Vždy proto zajistěte účinné větrání, než odejdete ráno do práce.

  3. Jak využít koňský hnůj ke stromům

    I stromy přivítají koňský hnůj, zejména na podzim, protože jim bude v zimě vyhřívat zem, ve které mají kořeny. Zejména mladé stromky pak dokáží i krutou zimu přežít velmi dobře. Během zimy koňský hnůj dokonale dozraje, na jaře jej zaryjete.

  4. Jak využít koňský hnůj na balkoně

    Na balkoně si můžete udělat také pařeniště, ve kterém se dá koňským hnojem topit. Ale pravděpodobně tu sáhnete po tom granulovaném, který si koupíte v zahradnických potřebách. Jen počítejte s tím, že jeho výhřevnost nebude příliš vysoká, koňský hnůj je umrtvený, aby vůbec mohl do pytlíků. Oživit se dá listím nebo slámou, které přelijete i s hnojem horkou vodou.

  5. Jak zkompostovat koňský hnů

    Kompostování koňského hnoje má dvě základní podoby.

    Pomalé kompostování

    Kdo má čas a na hnůj nespěchá, jen nechá koňskou mrvu na hromadě postupně zetlít. Ale proces vyžaduje alespoň čtyři roky ležení (i více), je dobré během té doby hnůj jednou přehodit, tedy kousek po kousku přeházet lopatou o kousek vedle, aby se materiál prokysličil a zase se trochu probudil, tlení se urychlí. Ale nutné to není.

    Zrychlené kompostování

    Pokud na hnůj spěcháte a chcete jej mít za dva až tři roky relativně dobře uzrálý, je potřeba dát na dno kompostu hrubší a vzdušný materiál, který umožní provzdušnění, ale i odtok přebytečné vody. Nejlépe se hodí například štěpka, větvičky stromů, hobliny, dřevnaté stonky rostlin.

    Koňskou mrvu na to pak budete vrstvit po trochách, vrstvy prokládat zeminou, listím, můžete i prosypávat speciálními bakteriemi, které urychlují fermentaci a které pořídíte v zahrádkářských potřebách. Když nechcete utrácet, můžete přidat trochu již zralého kompostu, v něm je bakterií dost a dost.

    Takto vytvořený základ pro kompost je nutné udržovat ideálně vlhký, takže když neprší, tak jej musíte jednou za čas prolít, aby bakterie měly vodu ke své aktivní činnosti. V suchu se zapouzdří a nepracují. V přílišném vlhku jim zase bude chybět vzduch.

    Nejpozději za rok hromadu s koňským hnojem přehodíte, čímž se provzdušní. Znovu vytvoříte vrstvy, které budete prosypávat zeminou. Pokud bude hnůj příliš mokrý, doplníte suchý materiál, jako jsou piliny, listí. Hnůj dostane nový vzduch a nové bakterie, proces fermentace se zase urychlí.

    Koncem druhého roku už je možné využít hnůj jako topivo do pařeniště či skleníku, pár měsíců po druhém přehození už bude možné koňský hnůj využívat jako klasické hnojení, bude uzrálý a rostliny už pálit nebude. Jen je nutné si dát pozor na používané množství, je výrazně menší, než u rostlinného kompostu.

  6. Jak využít koňský hnůj z pytlíku

    Granulovaný koňský hnůj se dá použít mnohem snadněji než ten přírodní. Je již fermentovaný, navíc průmyslově zpracovaný, je připraven na to, abyste jej rovnou mohli dát k rostlinám nebo z něj udělat výluh. Použití a dávkování je většinou popsáno na každém balení.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás