Jak využít tuhé mýdlo

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít tuhé mýdlo

  Jak využít tuhé mýdlo jako vůni

  Snad nejznámější možností je dát kostku tuhého mýdla, ještě v původním papírovém obalu, do skříně s prádlem a nechat ji tam. Mýdlo krásně provoní vaše prádlo. Tohle oceníte především ve starých domech, které mohou trpět na vlhkost a pach zatuchliny.

  Než dáte mýdlo do prádelníku, zkontrolujte, že pod papírovým obalem není ještě ten igelitový, který by zabraňoval, aby se z mýdla uvolňovala jeho vůně.

  Mýdlo můžete dát také do poliček s ložním prádlem a ručníky. Stejnou službu udělá i v krabicích s věcmi, které se příliš nepoužívají a nebudou tak mít zatuchlý pach ve chvíli, kdy se je rozhodnete vyndat.

  Mýdlo můžete dát také do bot přes noc a ráno vám budou krásně vonět. Vyhnete se tak koupi drahých osvěžovačů a pohlcovačů zápachu určených přímo pro obuv.

 2. Jak využít tuhé mýdlo na zamlžené zrcadlo

  Znáte to. Jen co si dáte dlouhou sprchu nebo začnete napouštět vanu, zrcadlo v koupelně se okamžitě orosí a vy ho musíte leštit jen co vylezete z vany namísto toho, abyste si raději uvařili horký čaj a zalezli do postele s knížkou.

  Než se vám vana napustí, zkuste zrcadlo potřít tuhým mýdlem a následně ho vyleštit suchým ručníkem. Mýdlo vytvoří na zrcadle tenkou vrstvičku, na které se nebudou srážet kapky vody.

  Obdobně je tu u brýlí. Nejen, že se na nich sráží vlhkost ve chvíli, kdy přijdete v zimě do teplé místnosti, ale stačí, aby na vás cáklo pár kapek vody a můžete jít brýle ihned leštit. Zkuste skla ošetřit stejným způsobem jako zrcadlo a uvidíte ten rozdíl. S brýlemi vám poradí také náš článek Jak opravit brýle.

  Stejně jsou na tom okna v starých domech, která se ráda potí. Zkuste je ošetřit mýdlem a budete mít celou zimu klid.

 3. Jak využít tuhé mýdlo k namazání dveří

  Vržou vám doma panty u dveří? Zkuste je potřít kouskem mýdla a dveřmi párkrát pohnout, aby se mýdlo dostalo pořádně do pantů. Nebudete mastní od klasického oleje na panty a navíc ještě ušetříte.

  Stejnou službu udělá mýdlo i v případě starých dřevěných zásuvek, které vržou. Zásuvku jednoduše vysuňte a ze spodní a boční strany ji potřete mýdlem. Především v místech, kde vjíždí do drážek stolu. Uvidíte, že už nebudete muset snášet ten otravný zvuk.

  Dalším využitím je potřít mýdlem pilku, s kterou se chystáte řezat. Pilka vám půjde mnohem lépe tam, kde ji potřebujete a práce pro vás bude snadnější. Stejně je to se závity šroubů. Potřete je kouskem tuhého mýdla a půjdou vám mnohem lépe zašroubovat.

 4. Jak využít tuhé mýdlo k výrobě mýdlového košíčku

  Hledáte dárek pro své blízké nebo jen nevíte, čím byste zabavili děti? Zkuste s nimi vyrobit mýdlové košíčky. K výrobě však budete potřebovat větší množství špendlíků a dávku opatrnosti, proto košíčky vyrábějte spíše se staršími dětmi.

  Mýdlo rozbalte z papírového obalu. Vezměte si klasické krejčovské špendlíky, ale ideálně ne ty krátké, ale naopak ty delší. Mýdlo si položte na stůl a dokola po jeho obvodu zapíchejte opatrně špendlíky. Dejte pozor, abyste je neměli příliš v kraji a mýdlo se vám nedrobilo. Špendlíky dejte přibližně půl centimetru od sebe.

  Vezměte si tenkou hladkou přízi a uvažte ji k jednomu špendlíku. Přízi proplétejte mezi špendlíky od spodní části stále dokola, dokud nebude po obvodu mýdla stěna z příze. Přízi ukončete.

  Ustřihněte si tři kousky příze a upleťte krátký copánek. Copánek přivažte za protilehlé špendlíky na delších stranách mýdla. Stejným způsobem vyrobte i druhé ucho košíčku.

  Na závěr si vezměte několik umělých dekoračních květin a přivažte je na stěnu košíčku nebo na jeho uši. Dodáte mu tak letní nádech.

  S dalším tvůrčím nápadem pro děti vám poradí náš článek Jak vyrobit skřítka.

 5. Jak využít tuhé mýdlo při šití

  Snažíte se něco ušít z tuhé nebo příliš kluzké látky a jehla vás neposlouchá? Zkuste jehlu i špendlíky potřít kouskem tuhého mýdla a uvidíte, že si s šitím poradíte mnohem snáz.

  Z mýdla si můžete rovnou udělat jehelníček a mít tak připravené jehly a špendlíky neustále při ruce. Jakmile výrobek došijete, jednoduše ho vyperte v pračce nebo v ruce a mýdlo se ztratí stejně jako krejčovská křída.

  Skvělým pomocníkem bude mýdlo i v případě, že máte zaseknutý zip na oblečení. Zkuste ho namazat kouskem mýdla a uvidíte, že hned lehce povolí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás