Jak vyrobit lustr

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit lustr

  Jak vyrobit lustr z origami

  Další možností je zakoupit klasický papírový lustr ve tvaru koule. Dostanete ho například v prodejně IKEA a to hned v několika velikostech a barvách.

  Doma pak už jen stačí polovinu lustru odstřihnout, aby vám zbyla polokoule, která bude představovat základ lustru.

  Podle knížky věnující se origami nebo podle návodu z internetu si poskládejte nejrůznější zvířátka a pomocí bílé nebo černé nitě je zavěste na spodní okraj lustru. Barvu nitě volte tak, aby nebyla téměř vidět, Záleží na konkrétním interiéru, kde bude lustr viset.

  Speciální papír na origami dostanete koupit ve výtvarných potřebách nebo v lépe vybavených papírnictvích. Můžete použít bílý papír, který později pomalujete nebo vzorovaný, který bude ozdobou sám o sobě.

  Než zvířátka zavěsíte, můžete je také namalovat. K tomu se výborně hodí akrylové barvy, které rychle uschnou a papír se příliš nezvlní. Naopak nevhodné jsou akvarelové barvy, které papír příliš rozmočí nebo temperové, které působí těžce.

  Teď už jen zavěsit a poprvé rozsvítit.

 2. Jak vyrobit lustr z pletiva

  Nejprve se podívejme na to, jak vyrobit lustr z obyčejného králíkářského pletiva.

  Jestli máte u stropu připravenou žárovku, ale nechce se vám přímo přidělávat klasický lustr a zároveň toužíte po něčem originálním, bude pro vás lustr z králíkářského pletiva tím pravým řešením.

  Pletivo vyberte co nejjemnější, aby byla plocha lustru spíše plná. Nejprve si ustřihněte základní kruhový tvar, který vytvarujte do přibližné polokoule. Pletivo tvarujte pomocí kleští a pomocí rukou vytvářejte ohyby, kterými tvarujte větší plochy do zakulacených tvarů.

  Všechny vyčnívající dráty pečlivě zahněte, abyste si o ně nemohli roztrhnout ruku. Drátky nemá smysl zastřihovat u místa jejich přirozeného zkroucení, protože se při manipulaci opět rozpojí a takto byste mohli pletivo zastřihovat donekonečna. Lepší je vyčnívající dráty rovnou ohnout.

  Práce s pletivem je poměrně náročná na ruce. Ze začátku můžete mít pocit, že jsou ruce unavené, ale stačí chvilka pauzy, kdy necháte ruce odpočnout a můžete pokračovat dál.

  Jakmile máte polokruh hotový, můžete přes něj navršit další pláty a jejich okraje různě zkroutit.

  Až jste s tvarem spokojeni, podložte základ lustru novinami a přestříkejte ho barvou ve spreji vhodnou na kov. Barvu nechte uschnout.

  Na hotový základ pověste nejrůznější drobné dřevěné nebo papírové prvky. Můžete si například koupit dřevěné výseky zvířátek ve výtvarných potřebách a ty ještě namalovat. Zvířátka a další ozdoby můžete zavěsit pomocí režného provázku nebo stuhy a na pletivu přímo uvázat mašličky.

  Dejte pozor, aby v bezprostřední blízkosti žárovky nebylo nic hořlavého.

  Hotový lustr už zbývá jen zavěsit.

 3. Jak vyrobit lustr z žebříku

  Další možností je vyrobit lustr z žebříku. Takový se bude hodit na starou chalupu nebo naopak jako netradiční doplněk do moderního interiéru.

  Potřebovat budete kratší žebřík nebo část většího žebříku, kterou uříznete. Krásně se bude vyjímat starší žebřík, který má už jistou patinu. Nejprve dřevo lehce přejeďte jemným smirkovým papírem, abyste odstranili případnou loupající se barvu nebo odlupující se třísky.

  Dřevo následně nalakujte matným nebo lesklým lakem a nechte dobře zaschnout.

  Žebřík pověste na šrouby na řetěz nebo na kousek provazu podle toho, jakého vzhledu chcete dosáhnout. Jestli si nejste jisti s přesným zavěšením, poproste nějakého šikovného muže, který vám s tím rád poradí, případně pomůže.

  Až budete mít žebřík zavěšený, omotejte ho drobnými led světýlky nebo většími žárovkami. Podle toho, jak silné osvětlení chcete a jakou má tvořit náladu.

  Teď už si jen stačí sednout s vínem a vychutnat si nový doplněk interiéru.

  Žebřík se bude krásně vyjímat také na verandě.

 4. Jak vyrobit lustr z provazu

  Poslední možností je vyrobit lustr z přírodního provázku.

  Nejprve budete potřebovat nafouklý balonek. Lustr bude mít velikost samotného balónku, takže volte jeho velikost podle toho, jak velký lustr chcete. Zároveň přizpůsobte také sílu provázku. Jetsli budete mít klasický narozeninový balónek, postačí vám i slabší provázek, ale jestli se rozhodnete použít větší balónek, použijte úměrně silný provázek.

  Do kovové mísy si dejte tužidlo na textil, které koupíte ve výtvarných potřebách a provázek do něj namočte na tak dlouho, aby se celý nasákl.

  Až je provázek dostatečně mokrý, postupně ho od konce vytahujte z tužidla a prsty odstraňujte přebytečnou tekutinu. Zároveň provázek namotávejte na balónek tak, aby se pravidelně křížil. Balónek omotejte dostatečně na to, aby provázek držel pohromadě, ale zároveň ne příliš, aby skrze něj prosvítalo dostatečné množství světla.

  V místě, kde je balónek zavázaný, počítejte s rovnoměrným kulatým otvorem, díky kterému budete moci hotový lustr zavěsit.

  Balónek zavěste tak, aby mohl provázek volně uschnout a dejte pod něj noviny, abyste neměli přebytečné odkapávající lepidlo na podlaze.

  Než provázek ponoříte do tužidla, můžete tužidlo také obarvit například akrylovou barvou.

  Tak a teď už můžete svítit.

  S dalšími tvůrčími návody vám poradí naše články Jak vyrobit raketuJak vyrobit auto z kartonu.


L
Ludmila 12.01.2024 – 14:24

Tak to já vyrobila lustr ze staré nefunkční Smart TV od LG, kdy jsem jen potřebovala plastovou desku na hrob. Tam byly 2 desky plast 1 tvrdá černá 2 rolovací bílá + 2 folie, 1 zvětšovací, 2 byla se zalisovanými led žárovkami, jenž vypadala jako broušené sklo. No tak jsem z bíle desky vyřízla kruh na vršek do něj otvor pro objímku a uřízla jsem dva malé bílé proužky, vše jsem pozlatila sprejem. No a pak jsem jen uřízla pruh led fólie, proděravěla jsem vše děrovačkou a spojila PVC vázáním na kabely. Prošila spoje zlatou koženkou dala zlaté řetízky co sundávám ze staré obuvi, pro zavěšení lustru. Ozdobila jsem korálky a mám křišťálový lustřík super věc. No aspoň vidíte že lustr se dá udělat i ze staré TV na vyhození. Varování každá TV to má v sobě jinak ale není na škodu se jí mrknou na střeva.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás