Jak vyrobit hmyzí hotel

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit hmyzí hotel

    Co je hmyzí hotel

    Popis hmyzího hotelu není nijak složitý. Jde o uměle vytvořené, bohatě strukturované útočiště z vhodných přírodních materiálů, které supluje požadavky na přirozené hmyzí prostředí.

    V zázemí této skrýše se hmyz, převážně samotářsky žijící druhy, může schovat a klást vejce, ze kterých se následně vyvinou larvy a noví jedinci.

  2. Proč využívat hmyzí hotel

    Říkáte si proč uměle vytvářet prostředí pro hmyz, kterého je všude plno? Jednoduše proto, že zase tak moc hmyzu kolem nás není, hlavně ne toho užitečného.

    Lidskou činností spojenou s kultivováním zahrad a polí, stříháním trávníků, sklízením listů a větví i likvidováním starých stromů a pařezů přichází řada prospěšného hmyzu o vhodná místa k životu. Stěhuje se proto pryč a naše zahrady zejí hmyzí prázdnotou.

    V důsledku toho dochází k problémům s přemnoženými škůdci v podobě mšic, či se správným opylováním a množením rostlin. A počty užitečného hmyzu, zejména opylovačů, významně klesají.

    Nalákat do vaší zahrady včely samotářky, motýly, slunéčka sedmitečná, škvory či pestřenky se proto určitě vyplatí vám i přírodě kolem.

  3. Jak vyrobit hmyzí hotel

    V dnešní době seženete hmyzí hotel bez větších problémů v obchodě. Jednoduchý hmyzí hotel koupíte např. v prodejnách Jysk či Lidl, případně v prodejnách zaměřujících se na péči o dům a zahradu.

    Vzhledem k zábavnému a vzdělávacímu potenciálu, který výroba hmyzího hotelu má, vám však doporučujeme zkusit DIY variantu hmyzího domečku neboli hmyzí hotel, který si vyrobíte sami. Není na tom vůbec nic těžkého, výrobou zabavíte sebe i děti a ještě se efektivně zbavíte nejrůznějších přebytků z vaší domácnosti a zahrady.

    S výrobou domečku začněte ideálně na jaře.

    Hmyzí hotel nemusí být vůbec velký, i když samozřejmě můžete zvolit i jeho prostorově výraznější variantu. Zabydlí se v ní o to více hmyzu. Vystačíte si ovšem i s malým květináčem. Podstatné je pouze to, aby obsahoval dostatek spár a škvír, do kterých by se hmyz mohl nastěhovat.

    Jako základ hmyzího hotelu vám dobře poslouží staré krmítko pro ptáky, vyřazené květináče, zeleninové bedýnky nebo dostatečně tlustá dřevěná polena, do kterých navrtáte 8 – 10 cm hluboké díry.

    Vyrobit můžete i jednoduchou konstrukci z nelakovaných dřevěných latěk, které stlučete dohromady do tvaru obdélníku s několika příčkami uvnitř. Na horní část umístíte dvě laťky jako střechu, ideálně tak, aby mírně přesahovala přes okraj.

    Podobnou stříšku chránící vstupní část hotelu před deštěm by měl mít každý hmyzí domeček, ať už je jeho základem vámi vyrobená konstrukce, květináč nebo poleno. Jeho zadní část by měla být uzavřená a chráněná.

    Teď už je jen na vás, čím hmyzí hotel naplníte. Ideální jsou dutá stébla rákosu nebo křídlatky, stará kůra stromů, šišky, klacíky, seno, sláma, staré cihly s dírami či navrtaná polena. Rozmístěte je po skupinách do prostoru hmyzího hotelu, jako byste připravovali samostatná patra.

    Díky tomu bude váš hmyzí hotel vypadat trochu jako stavebnice poskládaná ze všech možných tvarů a materiálů.

    V ideálním případě ještě překryjte přední část kouskem pletiva, které znemožní vypadávání náplně a hlavně zabrání tomu, aby se z vašeho hmyzího hotelu stal švédský stůl pro ptáky.

    A je hotovo. Teď už zbývá jen váš nový hmyzí domeček vhodně umístit. Vyberte klidné, slunné místo, které bude chráněno před větrem a deštěm. Domeček zavěste na strom, připevněte na stěnu domu či kůlny, postavte jej mezi vyskládaná polena dřeva, nebo jej prostě umístěte na bezpečné místo do trávy.

    Nebude trvat dlouho a do vašeho hotelu se nastěhují první obyvatelé, kteří vám nabídnou parádní podívanou.

    Chcete na zahradě relaxovat i jinak než jen koukáním na hmyz? Nechte se inspirovat a přečtěte si o 10 zajímavých věcech pro relax na zahradě.


S
Stanislava 08.05.2020 – 22:52

Dobry den. Podle vseho popisu rozhodne nedoporucuji vyrabet tento hotel pokud nema slouzit pouze k dekorativnim ucelum. Poskladani jednotlivých domecku a otvoru ma sva pravidla, protoze jinak se mine uvinkem a brouci napr sezerou larvy jinemu hmyzu.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma dílna


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás