Jak pěstovat rýmovník

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat rýmovník

  Jak vybrat rýmovník

  Výběr rýmovníku není nijak složitý. Jen si v květinářství, zahradnictví nebo u známých pořídíte nařízkovanou sazeničku nebo čerstvé řízky. Vybíráme svěže zelené kousky – a to je vše.

 2. Kam umístit rýmovník

  Rýmovník má rád rozptýlené světlo, ale snese i pobyt na okně, ovšem ne na jižním nebo jihozápadním. Dejte jej na okno východní či severozápadní, ranní slunce není tak ostré jako paprsky polední nebo odpolední.

 3. Jak přesadit rýmovník

  Rýmovník, pokud jej máme zakořeněný ve vodě, dáme do běžného zahradnického substrátu s přídavkem písku nebo perlitu. Do květníku vždy dáme na dno drenáž, aby voda odtékala a nezpůsobovala zahnívání kořínků.

  Rýmovník zasadíme tak, aby všechny kořínky byly v zemi, plus ještě dva až tři centimetry navrch. Hlubší zasazení není nikdy na škodu, rýmovník totiž pustí kořínky i z té části stonku, která je pod zemí, ale doposud kořínky neměla.

  Přesazujeme jednou za rok, ale nepočítejme s dlouhou životností rostliny ani při té nejlepší péči. Ta začne postupně řídnout a žloutnout a ani po radikálním řezu se její stav příliš nezlepší. Je mnohem výhodnější si každé dva roky odebrat nové řízky a zapěstovat nové rostliny. Mladé rostliny totiž tvoří větší a dekorativnější listy.

 4. Jak zalévat rýmovník

  Rýmovník má silné listy plné vody. A podle toho je nutné jej i zalévat – spíše nárazově, aby nabrala vodu do zásoby do listů a pak nechat substrát proschnout. Je to lepší postup, než pravidelná menší zálivka, kdy substrát neproschne a mohou se v něm množit hniloby a plísně.

  V zimě zaléváme méně intenzivně. Rýmovník můžeme přemístit na chodbu, kde máme teplotu okolo 15 stupňů celsia. Zde budeme zalévat během zimy opravdu jen minimálně.

 5. Jak hnojit rýmovník

  Rýmovník hnojíme podle plánovaného využití. Jestli z něj budeme chtít jen inhalovat, lze použít běžné hnojivo na pokojové rostliny. Ale pokud ho chceme využívat jako bylinku, tedy na odvary, jako koření například k masu, tak je nutné zvolit organické hnojivo pro bylinky.

  Hnojíme přes sezonu jednou za dva týdny v zálivce, jen malými dávkami, v zimě nehnojíme vůbec. Nezimujeme, protože rýmovník má rád teplo. jen omezíme zálivku, která dokáže rostlině v zimě dost znesnadnit život.

 6. Jak se starat o rýmovník

  Rýmovník žádnou speciální péči nevyžaduje. Přežije téměř všechno. Chce jen zálivku, občas přihnojit a sklízet. Když budeme pravidelněji seřezávat výhony, budou na rostlině rašit nové a nové vždy blízko základní báze rostliny, takže se moc „neroztáhne“ do prostoru a neztratí na kráse.

  Rýmovník, který jen necháme volně růst a nesklízíme jej, si zvolí dva až tři hlavní výhony a roste pak spíše popínavým způsobem, ale od středu řídne a žloutne, což vůbec nepůsobí hezky. Proto pokud vám záleží i na dekorativním dojmu, zaštipujte a sklízejte pravidelně.

  Z dvou až tříleté rostliny si vezměte řízky, původní rostlinu zlikvidujte a zasaďte si nové.

 7. Jak sklízet rýmovník

  Můžete brát jen jednotlivé listy nebo seříznout celé výhony. Rýmovník na inhalaci nebo na odvar se používá čerstvý, případně mražený, na koření do masa a pomazánek spíše sušený a rozdrolený. Sklízení celých výhonů je výhodnější, jak jsme popsali v předchozím boxíku.

 8. Jak rozmnožit rýmovník

  Nejlépe a nejsnadněji řízkováním. Vezmeme konce mladých výhonů, cirka 10 cm dlouhé, odstraníme spodní listy a necháme zakořenit ve vodě. Rýmovník přežije snad vše, takže se jeho množení rozhodně nemusíte obávat.

 9. Jak uskladnit rýmovník

  Sklizené listy rýmovníku se dají zamrazit nebo nasušit. Můžete z nich připravit i sirup, podobně jako například z aloe. Kdo má rád aroma rýmovníku, může jej naložit do oleje, a tím si olej ochutit. Rýmovník roste pořád, proto se nejčastěji používá spíše v čerstvém stavu. Větší sklizeň usušte nebo zamrazte.

 10. Jak používat rýmovník

  Rýmovník má mnohá využití, a to jako čaj na zklidnění nervů i žaludku, jako odvar na zklidnění exému, jak hojivá náplast na menší rády a oděrky, jako inhalace při rýmě, jako koření nebo jako zdroj příjemné vůně v bytě.

  Snadné použití při rýmě (pro dospělé a pro odrostlejší děti) je vzít kousek listu rýmovníku a na cirka deset minut jej vložit přímo do nosu. Bude to sice nepříjemný postup, ale na druhou stranu nejúčinnější.

  Šťáva z rýmovníku bude působit přímo na sliznici a výpary se dostanou až do vedlejších nosních dutin. Po cirka deseti minutách vyjměte. Během dne několikrát opakujte vždy s čerstvým kouskem listu.

  Čaj z rýmovníku se připravuje v poměru cirka 1 větší list na 300 ml vody. Kdo je citlivější na jeho aroma, naředí více. Vedle zklidnění nervů a žaludku pomůže tento čaj i se snížením hladiny cholesterolu nebo s kardiovaskulárními potížemi.

  Výhodné je nechat rýmovník v místnosti, kde se spí, odhání totiž hmyz. Má aroma, které hmyzu vůbec nevyhovuje.

 11. Jaké jsou choroby a škůdci rýmovníku

  Rýmovník mnoho chorob netrápí. Ani škůdci, protože umí odpuzovat hmyz. Trpí spíše nepohodou z našeho zacházení, a to když jej nesprávně zaléváme jak v létě, tak v zimě, nebo když jej postavíme na příliš slunečné místo.


RM
Radek Mlynařík 01.08.2021 – 12:16

Dobrý den, ačkoli škůdce odrazuje, tak mě se na rýmovníku něčemu neznámému zalíbilo a žere mu listy. Někde nechá jen pletivo a jinde celé díry nebo odkousané okraje. Pěstuji uvnitř na parapetu.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás