Jak pěstovat mátu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat mátu

  Jak vybrat mátu

  Výběr máty je dnes celkem složitý, protože mát máme k dostání velké množství. Počínaje klasickou mátou peprnou, která se běžně používá i v potravinářství a farmacii, přes různě „ochucené“ máty s příchutí jahod, ananasu, citronu, čokolády a řady jiného ovoce.

  Obecně platí, že čím základnější druh máty koupíme, tím životaschopnější bude. Vybíráme však i podle stupně peprnosti, někomu příliš peprná máta vadí, jiný to naopak vyžaduje.

  Již v úvodu jsme zmínili, že máta se dá pěstovat i jako kytka pro včely, protože jim nabídne mnoho nektaru k tvorbě medu. Taková máta není příliš peprná, snadno si ji spleteme spíše s oreganem. K dochucení pokrmů nebo vody, případně k přípravě čajů se moc nehodí, ale med pak bude mít jemnou příchuť.

 2. Jak zasít mátu

  Mátu sejeme do záhonu nebo do nádoby, ve které ji budeme pěstovat. Sejeme na povrch prolité zeminy nebo substrátu a jen mírně zahrábneme nebo zasypeme tenkou vrstvou zeminy. Semínka jsou drobná, nesmějí se dostat příliš hluboko.

  Po výsevu překryjeme fólií, aby se zachovalo vlhčí prostředí, v případě výsevu venku do záhonu můžeme volit netkanou bílou textilii, ale není to nutné. Ovšem nebuďte zklamaní, pokud máta nevzejde. Pěstování ze semínek je poněkud obtížné.

 3. Jak zasadit mátu

  Mátu, pokud jsme si přinesli sazeničky ze zahradnictví nebo kousek drnu od sousedů, sadíme zcela běžně. Sazeničku dáme do vyhloubené jamky, a to buď v pěstební nádobě, nebo v záhoně. Na obou místech poroste velmi ochotně.

  Pokud chceme pěstovat mátu v záhoně, vyplatí se zasadit ji nejdříve do většího květníku, a pak teprve zakopat do záhonu. Máta totiž v obrovském množství odnožuje, takže by se brzy rozlezla po celém záhonu, i do trávy, a vy byste měli zase o plevel navíc.

  Sazeničky nebo oddenky, případně řízky můžeme sadit jak na jaře, po zmrzlých, tak i na podzim, a to v případě záhona. Kdo chce mátu pěstovat v přenosné nádobě, může sadit po celou dobu vegetace.

 4. Kam umístit mátu

  Máta zvládne jakékoliv stanoviště, ale upřednostníme slunnější místa, aby mohla vytvořit dostatek aromatických látek, pro které mátu pěstujeme. Když ji sadíme do přenosné nádoby, dáme ji na jihozápadní nebo i jižní stranu domu. Chraňte mátu před průvanem, zejména před  zimním severním větrem.

  Místo výsadby by mělo být mírně vlhčí, dlouhodobé sucho mátě nesvědčí. Nemá ráda ni heřmánek, vedle něj neroste dobře, pak stagnuje i heřmánek. Dobře vám poroste pro změnu vedle kopřivy, která i podpoří tvorbu aromatických látek.

 5. Jak zalévat mátu

  Jak pěstovat mátuMáta není úplně typická bylinka, alespoň co se závlahy týká. Většině bylinek totiž nevadí, když je trochu přesušíte. Ale mátě to vadit bude. Lépe snese krátkodobé přemokření. než sucho.  Jakmile je sucho dlouhotrvající, začnou mátu napadat choroby a škůdci. Na to je nutné myslet.

  Takže v záhoně zaléváme podle množství srážek, v přenosné nádobě podle venkovní teploty a úrovně slunečního záření. Substrát vždy necháme proschnout jen mírně (nikoliv vyschnout). Starší rostlinky jsou vůči suchu odolnější.

 6. Jak hnojit mátu

  Ani ve výživě není máta typickou bylinkou, takže vyžaduje výživnější půdu než běžné bylinky. Má ráda zeminu bohatou na organické látky. Mátě dáme organické hnojivo nebo kupované hnojiva na bylinky hned na jaře. Hnojení můžeme zopakovat koncem léta, aby si máta mohla lépe zazásobit kořeny pro přežití zimy.

 7. Jak zazimovat mátu

  Mátu na zimu skliďte a zasypte ji vyšší vrstvou mulče nebo kompostu, přehrňte případně listím a překryjte netkanou bílou textilií. Máta přežívá zimu celkem spolehlivě. Spíše vás překvapí na jaře tím, kolik vyžene nových výhonů mimo původní záhon.

  Mátu pěstovanou v květináči přesuneme na zimu do bezmrazé místnosti, ale s chladnějšími teplotami, vydrží i ve sklepě. Snížíme zálivku a dopřejeme jí vegetační klid. Pokud nemáme chladnější prostory k dispozici, tak mátu necháme běžně v místnosti v bytě a zaléváme podle potřeby. Před přemístěním do bytu ji sestřihneme.

 8. Jak se starat o mátu

  Máta nepotřebuje žádnou speciální péči, pouze ohlídat, zda je substrát pravidelně vlhký a zda není vysušená od slunce. Na jaře a na podzim ji prohnojíte, jestliže pěstujete v přenosné nádobě. Pokud zimuje máta venku, tak na jaře jen zapravte do půdy kompost, kterým byla máta překrytá. Když byla překrytá mulčem, tak přidejte i hnojení.

  Během sezony nepotřebuje máta žádnou speciální péči, vyjma kontroly zavlhčení zeminy, případné kontroly škůdců, kteří se někdy mohou objevit, ale to spíše výjimečně.

 9. Jak rozmnožovat mátu

  Máta se rozmnožuje docela statečně sama. Je to totiž invazivní rostlina, která se jednak ráda kříží s jinými druhy a jednak se poměrně rychle rozrůstá do okolí, a to formou oddenků, které vyrůstají z kořenů.

  Pokud chcete mátu přemístit i na jiná stanoviště nebo darovat sousedům, tak odryjte odnoženou sazenici nebo odryjte kousek trsu. Nic jednoduššího snad ani není. Semeny se máta množí velmi nespolehlivě, ale u oddenků je úspěch v podstatě stoprocentní.

 10. Jak sklízet mátu

  Mátu začínáme sklízet, jakmile doroste do cirka 25 – 30 cm, do té doby, než začne kvést. Můžeme brát jednotlivé listy nebo celé výhonky tak, že je seřízneme asi 5 cm nad zemí. Pozor, máta je náchylná k zapaření, takže při sklizni ve větším množství si na to dáváme pozor.

  Mátu pak sušíme na stinném místě, kde však proudí dostatek vzduchu. Můžeme použít sušičku, ale teplota v ní nesmí překročit 35 stupňů. Sušíme v tenkých vrstvách a během sušení raději nepřevracíme. Mátu můžeme i mrazit, lze ji nakládat, nejčastěji do alkoholu.

  Pokud z ní připravujeme čaj, řídíme se podle návodu: Jak dlouho louhovat čaj.

 11. Jak použít mátu

  Mátu použijeme k ochucení vod, k přípravě čajů nebo k inhalacím. Můžeme připravit i mátové obklady ke zklidnění svalových bolestí nebo křečí. Obyčejně používáme mátu bez zamýšleného účinku na zdraví, ale vězme, že máta pomáhá při bolestech hlavy, při trávicích potížích.

  Ale pozor, malé děti nesnáší mátu příliš dobře. Více o použití máty a jejích účincích se dozvíte v textu Máta peprná: Pěstování, účinky, použití.

 12. Na co si dát u pěstování máty pozor

  máta nerada přesychá. Ale také nemá ráda dlouhodobé deštivé počasí, pak je totiž napadána rzí mátovou, což zcela likviduje léčivé účinky této bylinky. Takže pokud máte na mátě rezavé fleky, raději ji rovnou sestřihejte a nechte narůst znovu. Pokud je deštivé počasí a vy pěstujete mátu v přenosné nádobě, přemístěte ji pod střechu.

  Někdy je máta napadána roztoči. V tom případě je vhodnější ji zlikvidovat a pořídit novou, zasadit na zcela nové stanoviště, do nové půdy. Roztoči mátu napadají zejména tehdy, když trpí dlouhodobějším suchem a nedokáže se jim účinně bránit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás