Jak využít rajčata

Vendula Kreplová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít rajčata

  Jak využít rajčata

  Rajčata mají mnoho způsobů využití. Nejsnazším z nich je pochopitelně je umýt a konzumovat jen tak, v syrovém stavu. Chutnají výborně jako příloha k pečivu či k bramborám a masu.

  Rajčata jsou oblíbenou součástí zeleninových salátů. Můžete je rozmixovat a vyrobit z nich rajčatový džus (pozor, pouze pro silné povahy!). Jestli máte rádi ostřejší jídla, rajčata poslouží na výrobu salsy. Nebo z nich udělejte kečup.

  I v létě občas lidé onemocní a potřebují se zahřát. V takovém případě vám jistě přijde vhod vydatná a hutná rajčatová polévka. Nebo dejte přednost hlavnímu jídlu a udělejte z rajčat domácí omáčku na špagetu, jíž se ta kupovaná ani zdaleka nevyrovná.

  Méně obvyklou variantou jsou například grilovaná rajčata, která se velmi hodí ke grilovanému masu. Rajčata můžete v případě potřeby i zmrazit, kdybyste náhodou ihned nevěděli, co s nimi. Nebo je naložte do konzerv či marinujte.

  A kdybyste nechtěli rajčata použít k jídlu, můžete je využít pro jejich zdravotní účinky. Pokud se například spálíte na sluníčku, tření spáleniny plátkem rajčete může snížit zarudnutí pokožky. Pojídání rajčat navíc zvyšuje přirozenou odolnost vaší kůže vůči slunečním paprskům.

 2. Jak využít zelená rajčata

  Spousta lidí dělá tu chybu, že předčasně spadlá, neuzrálá a zelená rajčata vyhazuje. I ty však mají své použití v kuchyni a existují různorodé způsoby, jak využít zelená rajčata. Zelená rajčata jsou výborná smažená. Nejlepší je postupovat následujícím způsobem.

  Nejdříve zelená rajčata nakrájejte a ponořte plátky rajčat do směsi žloutků z vajec. Následně je potřete máslem dle vašeho výběru. Smažte rajčata v libovolném oleji, dokud nejsou zlatá a křupavá. Poté si již na nich můžete pochutnat.

 3. Jak využít sušená rajčata

  Sušená rajčata můžete v dnešní době bez problémů zakoupit v obchodech, zejména v supermarketech, kde ale kolikrát bývají zbytečně drahá. Stejně snadno je můžete získat i doma.

  Sušená rajčata jsou následně vhodná pro použití v nejrůznějších omáčkách, v pestu nebo pro výrobu omelet či lasagní. Hodí se rovněž do salátů, stejně jako čerstvá rajčata..


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás