Jak využít štěpku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak využít štěpku

    Jak se rozhodnout mezi štěpkovačem a drtičem?

    Nejprve je třeba si ujasnit, jaké množství dřevního materiálu chcete zpracovávat. Pokud máte velkou zahradu s velkým množstvím stromů, které každoročně prořezáváte udržovacím řezem a které vás pravidelně zásobují velkým množstvím odpadního dřeva, pak se určitě vyplatí štěpkovač nebo drtič pořídit. Oba stroje se od sebe liší svým mechanismem, množstvím dřeva, které pojmou i výsledným produktem.

    Štěpkovač je výrazně finančně náročnější. Nejlevnější pořídíte přibližně od 5-ti tisíc, ale pokud chcete kvalitní stroj, počítejte s částkou výrazně vyšší. Oproti tomu drtič se dá koupit za téměř poloviční cenu.

    Štěpkovače zpravidla pojmou větší množství dřeva a zpracují je na různě dlouhé odštěpky. Při výběru dbejte na to, aby měl stroj možnost zpětného chodu. Někdy se stane, že se větev ve stroji zasekne a je potřeba ji dostat ven. Zpětný chod vám to umožní bez zdlouhavého vypínání stroje. Důležitá je také možnost výměny ozubeného kola a regulace přítlaku na opěrnou desku, kterou je potřeba občas seřídit tak, aby vám štěpkovač dřevo dobře stříhal.

    Oproti tomu drtiče jsou většinou vybavené rychloběžnými noži, které rozsekají dřevo na jemnou drť. Hobby stroje zpracují větve do průměru 40 až 45 mm a při práci není nutné je zatlačovat do drtiče silou, poradí si s tím sám. Při výběru drtiče se informujte hlavně o možnosti výměny nožů, protože dřív nebo později, podle toho jak budete stroj využívat, se ztupí a je potřeba jejich výměna.

    Rovněž je potřeba věnovat pozornost stabilitě konstrukce a příkonu motoru. Drtiče s příkonem 2,5 kW už jsou schopny prokázat vám velice dobré služby. Počítejte s tím, že stroje jsou poměrně hlučné, přece jen strkáte dřevo do rotujících nožů. S tím souvisí i značné vibrace.

    Při nákupu také dbejte na to, aby měly stroje dostatečně velkou sběrnou nádobu a kolečka, pomocí kterých je snadno přemístíte.

    Při práci je vhodné používat rukavice a také ochranné brýle. Může se stát, že ze stroje vyletí odštěpek dřeva.

    Jestliže zvažujete i další nákup zahradní techniky, možná vám v rozhodování pomůže i náš další článek Kdo vyrábí sekačky VeGA.

  2. Jaká štěpka je vhodná k topení?

    Pokud chceme využívat štěpku jako palivo do kamen či kotlů v domácnostech, je pro nás štěpkovač nejlepší volba. Větve jsou drcené pomocí ozubeného kola a výsledkem jsou větší kousky, které jsou na pálení vhodné. Štěpkovač si větve vtahuje sám a jeho chod je většinou tišší, protože nepracuje v tak vysokých otáčkách jako drtič.

    Jediným problémem bývá kůra u čerstvých větví. Ta se často úplně neoddělí a jednotlivé kousky na ní zůstanou viset. Je proto dobré nechat větve před zpracováním nějakou dobu proschnout.

    Pokud doma topíte dřevem, možná se vám bude hodit náš článek Dřevo na topení: Kde ho získat levně, nebo zdarma.

  3. Jaká štěpka je vhodná k mulčování?

    Jestliže chceme využívat štěpku na mulčování, určitě si pořídíme drtič. Výsledkem jejich práce je jemná drť, kterou můžeme rovnou sypat na záhony. Má podobné použití jako mulčovací kůra, ale vydrží mnohonásobně déle.

    Brání vysychání půdy a zároveň zajišťuje její ochranu proti erozi. Během teplých letních dnů udržuje rostlinám vlhkost, takže vám šetří práci se zaléváním a spotřebu vody. Jako všechny mulčovací materiály omezuje růst nežádoucích plevelů.

    Dřevěná štěpka je vhodná k mulčování okrasných rostlin, trvalek, pro popínavé rostliny, konifery a dřeviny. Na záhonech působí přirozeně a esteticky. Vzhledem k tomu, že napomáhá mírnému okyselení půdy, je obzvlášť vhodná pro zamulčování rostlin, jako jsou azalky, rododendrony, vřesy a většina listnatých a jehličnatých stromů.

    Nepoužívejte však drť pro mulčování zeleniny a jiných rostlin s vysokými nároky na živiny. Při pomalém rozkladu na sebe váže z půdy dusík a tím vzniká nerovnováha. Rostliny pak vykazují projevy jeho nedostatku jako je žloutnutí listů.

  4. Jak využít štěpku pro kompost?

    Pro kompostování se určitě hodí štěpka z drtiče. Je dostatečně jemná na to, aby se v kompostu pomalu rozložila a zároveň výrazně zvýší jeho kvalitu. Pomůže nám provzdušnit materiály, které do kompostu běžně dáváme, jako je posečená tráva nebo kuchyňský bio odpad. Na podzim ji můžeme přímo zarýt do záhonu.

    V každém případě výrobou vlastní štěpky a jejím opětovným použitím na zahradě podporujeme přirozené přírodní procesy. Co se na zahradě vyprodukuje, z velké části se do země zase vrátí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás