Jak využít černý bez

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít černý bez

  Co je černý bez

  Černý bez (Sambucus nigra) je listnatý keř, který je hojně rozšířený po celé České republice. Na jaře kvete bíložlutými vrcholíky plných květů s intenzivní vůní a na podzim se objevují sytě černé bobulovité plody.

 2. Jak využít černý bez při onemocnění

  Čaj z květů se používá hlavně na nemoci z prochladnutí. Podporuje pocení, má močopudné účinky, ničí bakterie a čistí zahleněné průdušky. Působí mírně projímavě a uvolňuje zácpu. Pokud budeme odvar inhalovat pomůže nám při rýmě, bolesti hlavy, zubů a uší a jako obklad jej zevně můžeme využít na křečové žíly.

  Odvar z plodů nebo likér z plodů bezu tiší bolesti nervového původu, tudíž pomáhají při zánětech trojklanného nervu, při zánětu sedacího nervu, při výhřezu ploténky apod. Zevně postižená místa můžeme masírovat olejovým extraktem z listů černého bezu.

 3. Jak využít černý bez v nápojích

  Velmi oblíbená je příprava bezu jako čaje a nebo jako šťávy, která se dělá rovněž z květů bezu. Dále lze z květů nebo z plodů připravit likér. Z květů se často připravuje víno, ale lze udělat i pálenku a to z květů i plodů.

 4. Jak využít černý bez v kuchyni

  Z květů bezu lze připravit bezinkový ocet nebo med a z plodů je celkem často dělaná marmeláda nebo povidla. Velmi často se plody bezu přidávají do marmeládových směsí k jinému druhu ovoce. Velmi častá je kombinace s jahodami, angreštem či rebarborou.

  Zcela specifickou kategorii tvoří smažený bezinkový květ – lidově nazývaný kosmatice, kdy květy opereme a smažíme obalené v těstíčku, které vyrobíme z mouky, mléka, soli, pepře avjíček( možno přidat nastrouhaný sýr). Hotové podáváme s bramborovou kaší. Pokud přidáme do těstíčka trochu cukru a nakonec obalíme usmažené ve skořicovém cukru můžeme konzumovat jako příjemný dezert.

  Tím ale využití černého bezu nekončí, skvěle se dají využít i plody černého bezu. Připravují se z nich šťávy, omáčky, zavařeniny. Má specifickou chuť, na kterou je nutné si zvyknout. Obsah živin je však extrémně vysoký.

 5. Jak využít černý bez v esoterice

  Černému bezu se odpradávna přisuzovaly specifické vlastnosti.

  Ochraňoval především před zlými silami, a proto se vysazoval kolem chalup a domů, jelikož se věřilo, že ochrání dům před zlými silami.

  Bezinka položená vedle polštáře navozovala klidný spánek. Bezinka darovaná novomanželům přinesla štěstí.

  Dokonce těhotné ženy líbaly bezový keř, aby zajistily šťastnou budoucnost dětem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás