Jak vyrobit xylofon

Silva Páčová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit xylofon

  Co je to xylofon

  Xylofon je hudební nástroj patřící do skupiny bicích nástrojů. Název pochází z řečtiny ze složeniny slov xylos a phoné, tedy dřevo a hlas. Do Evropy se tento nástroj dostal pravděpodobně z Indonésie v 15. století. Své skladby s ním často obzvláštňoval francouzský skladatel Camill Saint-Saëns i rakouský skladatel Gustav Mahler.

  Jde vlastně o soustavu dřevěných destiček, na které se hraje gumovou, dřevěnou nebo plastovou paličkou. Tónový rozsah záleží na počtu destiček. Tón je krátký a ostrý. Často se zaměňuje s metalofonem, jehož destičky jsou vyrobeny z kovu.

 2. Jak vyrobit xylofon ze dřeva

  Výroba xylofonu ze dřeva se může stát zábavou jak pro děti s rodiči, tak pro samotné dospělé. Variant existuje hodně, od výroby ručního xylofonu podobnému tomu z orchestru nebo větší závěsné variantě, která může ozdobit naši zahradu.

  Na výrobu malého xylofonu potřebujeme jen pár dřívek. Na základnu použijeme dva delší hranoly, jež postavíme různoběžně tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Na hranoly klademe různě dlouhé dřevěné destičky od nejdelší po nejkratší. Destičky by měly být ze stejného materiálu o stejné tloušťce.

  Na konec každé destičky a po délce jednoho hranolu vyvrtáme otvory pro malé kolíčky, které nám budou destičky držet na hranolu. Zabráníme tak jejich posunu. Na druhém hranolu kolíčky destičky nedrží pevně, nýbrž ji jen obklopují. Za paličky můžeme zvolit jakákoliv dřívka či vařečky.

  Závěsný xylofon je varianta, která často doplňuje a zkrášluje přírodní zahrady škol a školek. Mnohdy se se soustavou ozvučných dřívek můžeme setkat i na přírodních naučných stezkách.

  K výrobě nám postačí dřevěný rám, na který zavěsíme, nejlépe na konopný provaz. dřeva různých délek a šířek. Dřevo bychom měli napustit speciálním lněným olejem, aby nám vydrželo co nejdéle. Dřevěná palička nám pak vykouzlí tóny různých výšek.

 3. Jak vyrobit xylofon z PET lahví

  Na výrobu xylofonu můžeme využít i recyklovatelné materiály. Takový xylofon z PET lahví může být pro nejednoho skvělou zábavou. K výrobě tohoto akustického nástroje budeme potřebovat různý počet plastových lahví stejného objemu, vrtačku, autoventilek pro bezdušové kolo, kompresor a dřevěný stojan.

  Do vršku lahve vyvrtáme otvor a vsuneme ventilek. Láhve kompresorem natlakujeme. Láhve s vyšším tlakem vydávají při poklepání vyšší tón, láhve s nižším tlakem tón nižší. Láhve umístíme do dřevěného stojanu tak, aby v něm visely. Ladění vyžaduje trpělivost, ale výsledek se jistě vyplatí.

 4. Jak vyrobit xylofon s kovovými komponenty

  K výrobě nástroje můžeme využít i staré francouzské klíče různých velikostí. Kromě klíčů budeme potřebovat dřevěnou nebo lepenkovou krabici a bublinkovou fólii.

  Na krabici položíme fólii a na ni klíče podle velikosti od největšího po nejmenší. Zvuk vyloudíme poklepem pomocí kovové tyčinky nebo trubky, případně paličkou s dřevěnou kuličkou na konci.

  Pokud jsme zvládli vyrobit zvonkohru z jakéhokoliv uvedeného materiálu, jistě zvládneme i výrobu létajícího draka nebo velmi oblíbeného praku.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hudba


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás