Jak vyrobit létajícího draka

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit létajícího draka

  Proč pouštíme draky

  Dnes draky pouštíme hlavně pro zábavu, dračí tradice je však mnohem starší a významnější. Spojena je primárně s Čínou, kde se první draci na obloze objevili už před více než dvěma tisíci lety. Pomáhali zde odhánět ptáky z polí, plnili i výzvědnou funkci, zejména však byli náboženským symbolem, který lidem zprostředkovával kontakt s bohy.

  Důležitou roli sehráli draci také v meteorologii, když se jejich prostřednictvím již od poloviny 18. století měřila teplota ve velkých výškách, nebo se s nimi sledovalo počasí.

  Díky drakům doložil Benjamin Franklin elektrický původ blesku, bratři Wrightové s jejich pomocí vyprojektovali své první letadlo a Francis M. Rogallo zdokonalil s dračí pomocí svůj závěsný kluzák neboli rogalo.

  Pracovalo s podobným principem letu, jako je tomu u papírových draků. Ve vzduchu se draci drží díky dynamickému vztlaku, ke kterému potřebují vítr, neboť na rozdíl od bezmotorových letadel a kluzáků, která se pohybují, zůstávají draci ve vzduchu na jednom místě.

  Má-li ovšem drak schopného vodiče, nemusí na obloze jen stát, ale může provádět doslova akrobatické kousky. S těmi se soutěží na nejrůznějších drakiádách a z pouštění draků se tak stává i atraktivní sport. Primárně však zůstává zejména vděčnou a lehce dostupnou zábavou pro malé i velké.

 2. Jak vyrobit klasického papírového létajícího draka

  Patrně nejjednodušší variantou létajícího draka je klasický, kosočtvercový papírový drak. Materiál na papírového draka není nijak nákladný, stejně jako není složitá jeho výroba. Budete k ní potřebovat:

  • 2 dřevěné tyčky, případně špejle (platí čím lehčí, tím lepší)
  • papír (ideálně hedvábný, který je velmi lehký)
  • provázek pro obvod draka (opět co nejlehčí, zároveň však pevný, může být i silon)
  • provázek na ocas a vodící linii draka (může být těžší)
  • nůžky
  • lepidlo
  • kreslící potřeby na pokreslení draka
  • krepový papír na ozdobení ocasu

  Postup výroby papírového létajícího draka:

  Nejdůležitější částí draka je jeho kostra, kterou vytvoříte z dřevěných tyček. Jednu mírně zkraťte a obě tyčky na koncích lehce prořízněte. Odměřte z delší tyčky třetinu, z kratší tyčky polovinu, a v těchto bodech k sobě obě tyčky pečlivě svažte tak, aby svíraly pravý úhel.

  Přes zářezy na tyčkách natáhněte provázek, opravdu pevně, aby se výsledná konstrukce nehýbala a držela.

  Rozbalte papír a dračí konstrukci na něj položte. Obkreslete tvar draka, ovšem nechte si cca 1 cm rezervu. Tvar vystřihněte a pusťte se do zdobení draka, kreativitě se meze nekladou.

  Jakmile máte hotovo, položte na neozdobenou stranu draka dřevěnou konstrukci. V rozích papíru vystřihněte drobné trojúhelníky, papír ohněte podél linie obvodového provázku a přilepte pevně lepidlem.

  Připravte si dva kusy provázku, vždy o něco delší, než jsou délky tyček. Jeden přivažte na oba konce kratší tyčky, druhý na oba konce delší tyčky. V místě, kde se potkávají, je spojte a na tento bod navažte pevnější, vodící provázek.

  Zbývá už jen ocas. Na konec delší tyčky připevněte delší provázek a navažte na něj barevné krepové mašle. Čím pestřejší, tím lepší, aby byl váš drak vidět na obloze z dálky. A je hotovo. Můžete vyrazit ven do větrného dne a svůj výtvor otestovat.

 3. Jak vyrobit malajského létajícího draka

  Podobný klasickému papírovému drakovi, ale trochu odlišný tvarem a letovými vlastnostmi je tzv. malajský drak. Jeho výroba opět není nijak složitá a materiál na jeho výrobu odpovídá materiálu na výrobu papírového draka. Budete potřebovat:

  • 1 dřevěnou tyčku o délce 100 cm
  • 1 dřevěnou tyčku o délce 133 cm
  • provázek
  • nůžky, nůž
  • lehký papír (hedvábný)
  • kreslící potřeby
  • krepový papír

  Postup výroby malajského draka:

  Začněte kostrou, kterou budou primárně tvořit dvě dřevěné tyčky. Základní princip malajského draka, kterým se odlišuje od draka klasického, je poměr jeho stran a míra prohnutí. Na kratší tyčce odměřte 16 cm od jedné její strany a v tomto místě k ní pevně přivažte delší, příčnou tyčku do kříže.

  Na obou koncích tyček udělejte dostatečně hluboké zářezy, kterými pevně natáhněte obvodový provázek. V horní části provázek zkraťte tak, aby došlo u příčné laťky k jejímu prohnutí o cca 10 cm.

  Na papír obkreslete s přibližně 3 cm rezervou tvar draka, vystřihněte jej a pomalujte dle libosti. Posléze na nepomalovanou stranu přiložte kostru, přehněte papír přes obvodový provázek a pevně slepte. Na spodní konce delší tyčky připevněte ocas s krepovými mašlemi.

  Teď už zbývá jen natáhnout vodící šňůru. Odměřte si 108 cm dlouhý provázek, který upevněte na spodní konec delší tyčky. Další, dlouhý provázek připevněte ke křížové spojnici dračí kostry. Odměřte na tomto provázku 65 cm a v tomto bodě k němu přivažte provázek ze spodní části, čímž získáte tzv. závěs.

  Ten vám při pouštění pomůže draka vyvažovat, bude jej však možná třeba upravit natažením či zkrácením podle potřeby, což poznáte v podstatě hned po prvním zkušebním letu.

 4. Jak vyrobit krabicového létajícího draka

  Říkáte si, že ani klasický, ani malajský drak není nic pro vás a chcete vyzkoušet něco trošku složitějšího? Krabicový drak pro vás bude to pravé. Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 10 ks dřevěných hranolů o rozměrech 4×4 mm a délce 1m
  • hedvábný papír
  • lepidlo vhodné na dřevo
  • provázek na draka
  • plastový kroužek, případně kovový
  • silonový vlasec o průměru cca 5 mm

  Postup výroby krabicového létajícího draka:

  Kostru krabicového draka tvoří hranol s trojúhelníkovou podstavou. Vytvoříte jej nařezáním 6 dřevěných, hranolových tyčí a jejich spojením do 4 rovnostranných trojúhelníků. Při spojování použijte klasické lepidlo.

  Pořádné zaschlé trojúhelníky spojte do jádra draka a to pomocí 3 metrových tyčí, které dobře připevněte na jednotlivé vrcholy trojúhelníků, které budou od sebe v odstupu 30 – 40 – 30 cm.

  Zbývající metrovou laťku použijte na vytvoření křídel krabicového draka. Odměřte si 30 cm od horního okraje draka (zde by měl být jeden z jádrových trojúhelníků) a tyčku připevněte kolmo k hranolu.

  Pomocí provázku přivázaného na koncích laťky ji prohněte směrem pryč od hranolu. Od obou konců této laťky také natáhněte provázek k hornímu i dolnímu okraji hranolu.

  Draka potáhněte papírem podle šablon, které si obkreslíte z jeho kostry. Pokrytá by měla být horní a dolní část hranolu a dračí křídla, střed jádra zůstane volný. Papír dobře přilepte a nechte zaschnout, ještě předtím jej ale samozřejmě řádně ozdobte.

  Zbývá už jen draka připevnit na vodící závěs, na který použijte silonový vlasec či provázek.

  Položte draka křídly na zem, na horní roh hranolu připevněte kratší vlasec či provázek a na jeho konci udělejte očko. Tím provlékněte druhý, vodící vlasec, který připevníte na spodní vrchol hranolu. Na druhý konec vodícího vlasce upevněte kroužek, díky kterému budete moci draka při pouštění lépe držet. A máte hotovo.

  Jestli se vám do tvoření létajícího draka přeci jen nechce, můžete si ho levně koupit. A ušetřený čas investujte třeba do zpracování šípků, které nasbíráte během pořádné podzimní procházky.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás