Jak vyměnit struny na ukulele

Jiří Podval
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyměnit struny na ukulele

    Odkud pochází a co je ukulele

    Ukulele je drnkací nástroj pocházející z Havaje připomínající malou kytaru. Oblibu si získalo díky svému nezaměnitelnému zvuku, který je veselý, hravý a donutí vás si zazpívat a možná i zatančit.

    O ukulele se u nás dlouhou dobu moc nemluvilo. Do středu zájmu se dostává až nyní s mladými muzikanty, kteří se na tento nástroj často doprovází.

    Ukulele je opravdu malé a jelikož je většinou vyráběné ze dřeva, doporučujeme si k němu pořídit i praktický obal, který ho ochrání se všech stran. Z dalšího příslušenství by vám neměla chybět klipová ladička a náhradní sada strun.

  2. Jaké jsou typy ukulele

    Rozdíl mezi ukulele a klasickou kytarou je v počtu strun. Standardně má pouze 4 nylonové struny, které mají specifické ladění g/C/E/A. Pokud si s laděním nevíte rady, zakupte si také výukovou knihu, jak hrát. Ukulele se v základu dělí na čtyři nejčastější provedení.

    Sopránové ukulele

    Toto je nejčastější typ ukulele. Ze všech možných variant je toto ta nejmenší, měří totiž pouze okolo 53 cm. Díky své malé velikosti je vhodné pro hráče s menšími prsty. Jeho tón je celkem vysoký.

    Koncertní ukulele

    Koncertní ukulele je vhodné pro širší okruh muzikantů. Jeho délka kolem 58 cm dává prostor i větším prstům. Zvuk z koncertního ukulele je plný a výraznější než ze sopránového. Koncertní ukulele se také díky svým větším rozměrům lépe drží.

    Tenorové ukulele

    Pokud máte v plánu se na ukulele stále zlepšovat, měli byste sáhnout po tenorovém ukulele. Tento typ je už opravdu velký, protože měří okolo 66 cm. Vydává hlasitý a plný tón a je vhodné pro hráče se silnějšími prsty.

    Barytonové ukulele

    Takto velké ukulele už opravdu připomíná malou kytaru. jeho délka je přibližně 74 cm. Zvuk z barytonového ukulele je hlubší a struny se na něm ladí stejně jako čtyři nejtenčí struny na kytaře, tedy d/G/H/E. Barytonové ukulele už ale nemá klasický tón typický pro jiná ukulele.

  3. Jak se starat o ukulele

    Péče o ukulele není nijak složitá. Největším problémem je u strunných nástrojů mastnota a pot z prstů. Pravidelně struny i tělo otírejte suchým hadříkem, tím prodloužíte jeho životnost.

    Dávejte si při přenášení ukulele bez pouzdra také pozor na mechanické poškození. Ukulele  je křehký nástroj a mělo by se s ním zacházet citlivě.

  4. Jak vyměnit struny na ukulele

    Výměna strun u ukulele je stejná, jako výměna strun na kytaře, o které jsme již psali. Pro výměnu strun budete potřeboval kličku na ladicí kolík, náhradní struny a štípací kleště.

    1. Nejprve nasaďte kličku na ladicí kolík a strunu povolte do té doby, dokud nepůjde z  kolíku vysunout. Po jejím odmotání ji sundejte i z druhé strany na takzvané kobylce.
    2. Novou strunu nejdříve připevníme do kobylky. Pokud jste si koupili strunu s kovovým očkem, stačí ji pouze protáhnout otvorem. V případě, že máte strunu bez tohoto očka, protáhněte ji otvorem a dvakrát překřižte. Tím zabráníte možnému uvolnění.
    3. Druhý konec protáhneme otvorem v ladicím kolíku, se kterým alespoň třikrát otočíme. Kolíkem otáčíme od středu hlavy s kolíky směrem k vnější straně. Díky důkladnému otočení se nebude struna tak snadno povolovat a nestrávíte před každým hraním spoustu času laděním.
    4. Konce, které by mohly překážet zkrátíme štípacími kleštěmi.

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hudba


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás