Jak vyrobit samolepku

Veronika Chmelařová
Publikováno 31. srpna 2021
 1. Jak vyrobit samolepku

  Co je to samolepka

  Samolepky kombinují papírovou, či plastovou vrstvu, na které je většinou umístěn specifický potisk, a vysoce lepivý podklad, s jehož pomocí se samolepky přichytí na povrch. Slouží čisté zábavě a zbožňují je hlavně děti, mají však i praktické využití spojené například s označením cen zboží. Velice specifickou samolepkou jsou i všeobecně známé poštovní známky.

  První samolepky, byť ve velice zjednodušené podobě, se objevily již ve starém Egyptě a dle archeologů sloužily právě k označení cen zboží. Základy moderních samolepek položil v roce 1839 sir Rowland Hill, který vynalezl formu lepícího papíru. Ten se později stal základem poštovních známek.

  V roce 1935 vyrobil první skutečnou předchůdkyni samolepky Stanton Avery, který si také založil firmu Avery Labels. Od té doby se samolepky začaly vyvíjet z papíru, na který se z jedné strany lepily nejrůznější pasty a lepidla aktivovaná navlhčením, až k papírům či plastovým fóliím se samolepícím podkladem.

  Dnes je výsledkem tohoto vývoje nepřeberná nabídka samolepek všech tvarů, barev, velikostí, typů i trvanlivosti – vyrábí se samolepky interiérové i venkovní, papírové, vinylové, plastové, vysoce trvanlivé i lehce odstranitelné. Jednoduché samolepky si přitom snadno vyrobíte i doma a to nejen s pomocí tiskárny na samolepky, ale také prostě, jednoduše a hravě z přírodních domácích materiálů.

 2. Jak na domácí tisk samolepek

  Chcete-li si doma své vlastní samolepky vytisknout, potřebujete tři věci:

  • schopnost zpracovat motiv samolepky na počítači
  • vhodný papír na samolepky
  • vhodnou tiskárnu na samolepky

  Postup výrobu samolepky domácím tiskem:

  Motiv samolepky můžete zpracovat v běžných grafických programech, ať již zkopírováním dostupných obrázků na internetu, naskenováním obrázku, či jeho nakreslením. Fantazii se meze nekladou a záleží jen na vašich schopnostech.

  Jakmile máte motiv připraven, můžete se vrhnout na tisk. Důležitá je volba vhodného papíru – pro běžnou domácí potřebu si vystačíte se samolepícím fotopapírem, který seženete v matné i lesklé verzi. Použitelná bude také samolepící fólie, případně již dopředu nařezané samolepící štítky a etikety.

  Tiskárnu zvolte podle toho, jak chcete samolepky využít. Efektivní tisk zvládnete s inkoustovou tiskárnou, u které však hrozí rozmazání výsledného obrázku ve vlhkém prostředí. Laserová tiskárna je v tomto ohledu lepší volbou, neboť nabízí odolnější barvu a stálejší tisk.

  Pokud tisk samolepek není váš jediný požadavek na tiskárnu, přečtěte si více o výběru tiskáren. V článku se dozvíte o jednotlivých typech tiskáren, jejich silných a slabých stránkách, i všech důležitých parametrech, které byste měli při výběru nového zařízení vzít v potaz.

  Vybrali jste si papír a máte správnou tiskárnu? Pak už zbývá jen tisknout a lepit své samolepky kamkoliv budete chtít.

 3. Jak vyrobit DIY samolepky

  Jednoduché samolepky, jejichž výroba nadchne hlavně děti, vytvoříte během chvilky z čehokoliv, co chcete přilepit, a k tomu z několika mála kuchyňských ingrediencí. Námaha minimální, zábava maximální, stačí jen na závěr olíznout, či navlhčit.

  Na výrobu DIY samolepky budete potřebovat

  • základ samolepky (obrázek z papíru, plastovou fólii)
  • 1 lžíci želatiny v prášku
  • 1 lžičku cukru
  • 4 lžíce vody
  • štětec

  Postup výroby DIY samolepky

  Začněte přípravou materiálu, který bude tvořit základ samolepky – vystřihněte obrázek, nakreslete jej na papír, ořízněte plastovou fólii.

  V menší misce následně smíchejte želatinu se lžící studené vody a směs nechte zhruba 5 minut odstát. Poté přidejte 3 lžíce vroucí vody, promíchejte a dosypejte cukr. Opět promíchejte a štětcem můžete tuto směs začít nanášet na budoucí samolepku.

  Pokud se vám podklad zkroutí, založte ho po uschnutí do těžší knihy, ve které se opět narovná. Před nalepením už bude stačit jen stranu se želatinou navlhčit a přilepit tam, kde svou samolepku chcete mít.

 4. Jak vyrobit samolepicí nálepky na kořenky

  Chybí vašim sklenicím v kuchyni čitelné a zároveň pěkné popisky? Vyrobte si jednoduché samolepicí etikety přesně podle svých představ.

  Na výrobu samolepek na kořenky budete potřebovat

  • průhlednou lepicí pásku dostatečné šířky
  • obyčejný papír s textem
  • misku s vodou
  • nůžky
  • minci

  Postup výroby samolepek na kořenky

  Na laserové tiskárně vytiskněte motiv či text, který chcete na samolepky umístit. Přelepte jej průhlednou páskou a s pomocí mince vše důkladně vyhlaďte, aby se inkoust na pásku dostatečně otiskl. Nyní motiv s páskou vystřihněte a vložte do misky s vodou.

  Máčejte zhruba minutu a poté oddrolte vlhký papír z pásky. Text zůstane otištěn na pásce, kterou můžete hned aplikovat na potřebné místo.

 5. Jak vyrobit samolepku na zeď

  Stále populárnější variantou samolepek jsou samolepky určené na zeď, které slouží jako efektivní dekorace interiéru. Jejich výroba se zdá být snadná, vyžaduje však pečlivost a zejména vhodné nástroje i materiály, aby byl výsledný efekt trvanlivý a estetický.

  Takovou samolepku můžete zkusit vyrobit svépomocí doma, velmi pravděpodobně však nedosáhnete odpovídající úrovně. Běžně dostupné materiály z papírnictví vám totiž při výrobě nevystačí. Nutností jsou speciální fólie, na které se nanáší motiv určený k vyřezání. Vynikají stálostí barev a neoxidují, takže při jejich použití nedochází k uvolňování škodlivých látek do okolí. Jejich cena bývá vysoká a prodávají se pouze ve větším množství.

  Důležitou roli hraje také samotné vyřezání motivu, ke kterému se na profesionální úrovni využívají speciální plottery. Ty zajišťují čistotu řezu a přesnost, které byste s běžnými nůžkami či řezačkami dosáhli jen těžce. O časové náročnosti vystřihování složitých motivů nemluvě.

  Využívána jsou také lepidla určená speciálně pro omítky, díky čemuž samolepka drží kvalitně na svém místě, v případě potřeby jde však také poměrně lehce ze zdi odstranit. U běžně dostupných lepidel či samolepicích fólií vám samolepka může záhy po nalepení odpadnout, anebo naopak spolu s ní sundáte i kus stěny.

  Ze všech těchto důvodů je proto výhodnější pořídit si samolepku na zeď nikoliv domácí výrobou, ale profesionální cestou a to nákupem již hotových samolepek. Ušetříte čas i peníze a zvolit můžete i variantu objednání samolepky s osobním, vámi navrženým motivem.

  Svou domácnost můžete vyzdobit i mnoha jinými způsoby. Zkuste třeba vyrobit dekorace z korkových zátek, či ze sušené levandule. S dětmi se zase zabavíte nejen při výrobě samolepek, ale také při výrobě lepidla, nebo pořádného slizu.


VP
Vendula Prikrylova 01.02.2022 – 16:58

Daly by se udělat ty DIY samolepky i bez té želatiny? Například že by se ten obrázek přelepil lepící páskou a potom z druhé strany by se dala ta směs akorát bez té želatiny? Šlo by to,nebo spíš fungovalo by to? prosím odepište. děkuji,jinak skvělí nápad.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás