Jak vyrobit lepidlo

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit lepidlo

  Co je lepidlo

  Lepidlo můžeme jednoduše popsat jako látku, která pomáhá spojit dohromady různé materiály a to na delší dobu, či nejlépe natrvalo. Na jeho výrobu se využívají buď přírodní suroviny, nebo uměle vytvářené směsi chemického původu.

  První výroba lepidla z přírodních gum a pryskyřic byla známá již v době 4000 př. n. l. v oblasti Blízkého východu. Využíváno bylo intenzivně zejména v umění, kde pomáhalo spojovat různé materiály u soch či obrazů.

  Postupně se však použití lepidla rozšířilo i do dalších oborů včetně knihařství, loďařství či stavitelství. Jeho výroba se na počátku 18. století začala přesunovat do továren, komercionalizovala se a s nástupem průmyslové revoluce získala nový rozměr díky zapojení nových, uměle vytvářených složek v čele s deriváty celulózy.

  Dnes tak známe lepidla syntetická, vteřinová, silikonová, montážní, těsnící, tavná či hybridní, ale také přírodní, rostlinná či živočišná.

 2. Jak vyrobit lepidlo Herkules z mouky

  Přírodní lepidla jsou ideální volbou při domácí výrobě lepidla. Jejich nejjednodušší verzi představují vaječné bílky, na které si vzpomeňte, až budete v nouzi přemýšlet, čím doma rychle nahradit lepidlo. Nevynikají sice velkou trvanlivostí, poslouží vám ale efektivně, což věděli už lidé ve starověku.

  O trochu složitější, ale přece jen známější a efektivnější verzí domácího přírodního lepidla je lepidlo typu Herkules vyráběné z mouky a cukru, které je zároveň jednou z variant jedlého lepidla.

  Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 3 lžíce pšeničné mouky
  • 4 lžíce vody
  • 1 lžíci moučkového cukru

  Postup výroby lepidla:

  Spojte dohromady mouku a vodu tak, aby se mouka zcela rozpustila. Směs nalijte do horké vody a na mírném plameni vařte přibližně 5 minut do zhoustnutí. Odstavte, přimíchejte cukr pro lepší lepící efekt a nechte vychladnout. A můžete svým domácím Herkulesem začít lepit, nebo z něj třeba vyrobit správný sliz.

 3. Jak vyrobit lepidlo z bramborového škrobu

  Obdobou DIY lepidla z mouky a cukru je lepidlo z bramborového škrobu neboli solamylu. Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 1 lžíci solamylu
  • ½ litru studené vody

  Postup výroby lepidla:

  Solamyl nasypte do studené vody a dobře rozmíchejte. Za stálého míchání směs zahřívejte na mírném plameni, dokud nezačne houstnout. Snažte se hlídat, aby lepidlo nezačalo vařit, ztratilo by své lepivé vlastnosti.

  Pokud by přeci jen zavařilo, nařeďte je trochou vody, znovu zahřejte a odstavte. Jakmile směs vychladne, je připravena k použití.

  Nějakou dobu vám i vydrží, doporučujeme ale spíše lepidlo rychle spotřebovat, aby vám doma náhodou nerozkvetlo plísní.

 4. Jak vyrobit lepidlo na plast

  Jste nadšení modeláři? Určitě vás zaujme možnost vyrobit si doma lepidlo vhodné pro plast. K jeho výrobě budete potřebovat:

  • aceton
  • polystyren
  • sklenici s uzávěrem

  Postup výroby lepidla:

  Do skleničky nalijte trochu acetonu. Postupně do ní přihazujte kousky polystyrenu (kterým se například pro zpevnění vyplňují přepravní či balící krabice). Chemickou reakcí se polystyren začne v acetonu rozpouštět a vy přidávejte další polystyrenové kousky tak dlouho, dokud se stále rozpouští.

  Jakmile se polystyren přestane tavit, rozpouštění je u konce a lepidlo máte připraveno k použití. Aromatické samozřejmě zůstane.

  Už víte, co všechno budete lepit? V předvánočním čase se vám bude domácí lepidlo hodit třeba na andělská křídla, nebo na jakékoliv jiné tvoření s dětmi.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás