Jak vyrobit aviváž

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit aviváž

  Jak vyrobit domácí aviváž

  K výrobě domácí aviváže potřebujete pouze tři ingredience. Jedná se o ocet, destilovanou vodu a esenciální olej. Pokud bude voda jen převařená, bohatě postačí.

  Ocet použijte jablečný, nebo lihový. Esenciální oleje zvolte podle svých preferencí. Velmi oblíbená je levandule, nebo rozmarýn. Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:1. Množství udělejte na několik praní dopředu. Aviváž uchovávejte ve skleněné lahvi.

  Do přihrádky určené pro aviváž dejte 2-3 lžíce směsi a nakapejte 2-5 kapek esenciálního oleje.

  Pokud nejste fanoušky esenciálních olejů, zkuste si udělat domácí bylinkovou tinkturu. Bylinná tinktura se vyrábí pomocí tvrdého alkoholu a bylinek s kořením.

 2. Jaké výhody má domácí aviváž

  Domácí aviváž je přírodní a na prádle nezanechává miničástice plastů. Kvůli nim není vhodné používat klasickou aviváž, jestliže současně využíváte sušičku. S domácí aviváží sušičku klidně používejte.

  Je vhodná pro alergiky. Některé chemikálie v kupovaných avivážích totiž způsobují vyrážky a ekzémy. Domácí aviváž neobsahuje žádnou chemii, proto nedráždí pokožku.

  Nebojte se, že prádlo bude octem cítit. Ocet se bez problémů vymáchá. Vaše prádlo také neztratí barvy, jelikož se ocet běžně používá jako fixátor barev.

  Doma vyrobená aviváž je extrémně levná. Navíc ušetříte za obaly. Pokud koupíte ocet stáčený v bezobalovém obchodě, nebo si ho sami vyrobíte, bude vaše aviváž “zero-waste”.

  Esenciální oleje a tinktury není nutné používat. Stačí pouze voda s octem. Prádlo provoníte jen sáčkem naplněným bylinkami vloženým mezi vyprané prádlo.

  Domácí aviváž má stejnou trvanlivost jako má nejméně trvanlivá použitá přísada. Ve většině případů se jedná o ocet.

 3. Jak vyrobit domácí prací prášek

  K praní ovšem nepatří jen aviváž. Základem je prací prášek. I ten si vyrobíte doma sami. Šetrný k přírodě a za pár korun.

  Potřebujete prací sodu a mýdlo na praní. POZOR: Prací soda není stejná jako jedlá soda. Jak využít jedlou sodu?

  Jedno kilo sody na praní smíchejte ve velké sklenici se 100 gramy nastrouhaného mýdla na praní. Na trhu je opravdu velké množství ekologických pracích mýdel. Vybrat si můžete podle vlastních preferencí. Například jádrové mýdlo Jelen.

  Do přihrádky na prací prášek dejte asi 2 polévkové lžíce směsi. Prášek se hodí jak na bílé prádlo, tak i na barevné a černé.

  Pokud jsou na prádle odolné skvrny, před praním skvrny namočte a namydlete mýdlem na praní. Nejlépe stejným, jako je použito ve směsi.

  Jedno praní s doma vyrobeným práškem vyjde na 1-4 koruny. Záleží na cenách použitých surovin.


L
Lucik25 09.11.2020 – 11:38

Já jsem upřímně líná abych si aviváž doma sama vyrobila, objednávám na alpiku aviváž s vůní lučních květin a ekologickou :)

Odpovědět

M
Martina 22.12.2020 – 20:21

Taky si raději objednám, nemám úplnou důvěru, že domácí aviváž mi prádlo provoní.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás