Jak využít korkové zátky

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak využít korkové zátky

  Co je korek

  Korek je materiál získaný odřezáním kůry dubu korkového a korkovníku amurského.

  Kůra dubů se odřezává pomocí speciálních nožů. Původní kůra stromu je nekvalitní a odstraňuje se ze stromů když jejich kmeny mají obvod asi 30 centimetrů. Kůra poté znovu dorůstá a sklízí se po 9 až 15 letech (nejkvalitnější až 30let) když dosáhne požadované tloušťky.

  Korek má rozmanité použití díky tomu, že dobře tepelně izoluje, odolává poměrně vysokým teplotám, je pružný a lehký. Používá se převážně na výrobu zátek, ale také podlahových krytin nebo stélky obuvi. Korek byl poprvé použit jako zátka u vína v roce 1530.

 2. Jak využít korkové zátky pro zábavu

  Jestliže máte děti jistě je potěšíte, pokud jim vyrobíte korkové razítko. Fixem si nakreslíme na korkovou zátku obrázek (fantazii se meze nekladou) a pomocí ostrého nože vyřízneme tvar razítka. Pak už stačí jen polštářek s inkoustem nebo textilní barvou a tvořivost dětí může začít.

 3. Jak využít korkové zátky v kuchyni

  Rozpůlená korková zátka položená do mísy a ovocem odežene octomilky a ovoce zůstane déle čerstvé.

  Z korkových zátek si můžeme vyrobit i praktickou kuchyňskou pomůcku jako je podložka pod hrnec. Stejně vysoké korkové zátky lepíme (použijeme tavnou pistoli) bočními stranami k sobě a na ně z boku nalepujeme další a další zátky. Tak postupujeme až do té doby, dokud nedocílíme kulatého tvaru podložky a požadovaného rozměru. Podložku můžeme po obvodu ještě pro lepší pevnost stáhnout např. lýkovým nebo jutovým špagátem.

 4. Jak využít korkové zátky jako dekorace

  Korkové zátky můžeme volně naházet do sklenice, demižonu případně jiné nádoby.

  Dobře vypadající obraz nebo nástěnku z korkových zátek vyrobíte také jednoduše. Připravíte si buď starý obraz či starý šuplík ve kterém je dno a na toto dno lepíte pomocí tavné pistole korkové zátky dle vaší fantazie.

 5. Jak využít korkové zátky v domácnosti

  Pěkně vypadající korkovou magnetku např. na lednici vyrobíme tak, že seřízneme zátku po delší straně a na seříznutou stranu nalepíme pomocí tavné pistole magnet.

  Nemůžete se vyznat v náhradních klíčích, co máte uloženy pro případ ztráty těch, co nosíte sebou – opět pomůže korková zátka. Do středu rovné části našroubujete kovové očko, do něj provléknete kroužek na klíče s přidaným papírovým štítkem, na který napíšete, od které místnosti klíč je a přidáte odpovídající klíč.

  Do středu rovné části korkové zátky vyvrtáme dírku, aby do ní šla zasunout špejle, zakápneme tavnou pistolí nebo lepidlem a máme pěkný ,,rozlišovák“ např. do květináče, záhonku.

  Velké korkové zátky od sektů můžeme využít jako úchytky k šuplíkům. Nebo je připevníte na razítko z gumy.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak využít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás