Jak vyrobit herbář

Veronika Chmelařová
Publikováno 1. října 2023
  1. Jak vyrobit herbář

    Co je to herbář

    Herbář je sbírkou lisovaných rostlin, které jejich sběratel usuší a společně s přesným, systematickým popisem uloží do tzv. herbářového listu. Co rostlina, to jeden list, který společně s dalšími tvoří speciální sešit neboli herbář.

    Při jeho přípravě je třeba počítat v prvé řadě s časem potřebným ke sběru rostlin. Na něj bude navazovat domácí práce spojená se sušením rostlin a vytvářením herbářového listu.

  2. Co potřebujete k výrobě herbáře

    Před samotnou výrobou herbáře si určete, jaký konkrétní typ herbáře chcete vyrábět. Zaměříte se pouze na určitý druh rostlin, nebo na všechny? Můžete vyrobit i herbář stromů a jejich listů. Bude vám herbář sloužit k dalšímu vzdělávání, nebo ho budete mít jen pro zábavu?

    Vyrábíte-li školní herbář, řiďte se pokyny, které vám pro jeho výrobu dal učitel.

    Zaměření herbáře přizpůsobte velikost sešitu či desek, které k jeho výrobě použijete. U herbářů určených ke studiu budou vhodnější sešity o velikosti A4. U herbářů z cest, kdy sbíráte květiny pro své potěšení, si vystačíte i s menšími formáty.

    U obou typů platí, že by váš herbář měl mít pevnou vazbu. Volte proto sešity s pevnými deskami a tvrdšími listy. Na titulní stranu uveďte své jméno a bližší informace o svém herbáři.

    Vybrat si můžete také samotné desky, do kterých herbář svážete. V tomto případě budete potřebovat ještě tvrdé výkresy na jednotlivé herbářové listy. Ty vložíte do průhledných složek, které postupně zacvakáte do desek. Je to nejjednodušší způsob, jak herbář svázat.

    Při přípravě herbáře myslete na proces sušení a lisování. Nachystejte si savé papíry či noviny, vyberte dostatečně velké a těžké knihy, do kterých rostliny vložíte.

    Hodit se vám bude také rostlinný atlas, který vám pomůže s identifikací vašich nálezů.

    A nezapomeňte na tužku, nůžky a průhlednou lepící pásku, které vám pomohou při popisu rostlin a při jejich uchycení na herbářový list.

  3. Jaké rostliny sbírat do herbáře

    Do herbáře sbírejte kvetoucí rostliny, které najdete volně rostoucí v přírodě. Volit můžete i nekvetoucí kapradiny, záleží na zaměření herbáře. Pokud půjde o jediný exemplář v širokém okolí, pokuste se najít jiný ve větší skupině.

    Vyhýbejte se chráněným druhům a jedovatým rostlinám. S jejich poznáním vám pomůže rostlinný atlas, případně informace dostupné na webu Ministerstva životního prostředí.

    Pokud potřebujete pracovat rychle a s výrobou herbáře vás tlačí čas, volte známé rostliny a ideálně rychle schnoucí. Ty budou mít tenké stonky a nebudou příliš dužinaté, jejich sušení vám tím pádem nezabere mnoho času.

  4. Postup výroby herbáře

    Máte připraveny všechny pomůcky, můžete začít se sběrem rostlin. Do přírody s sebou vezměte igelitové sáčky a dostatečně dlouhý nůž. Do sáčků umístíte své nálezy a vhodným nožem budete rostliny moci sbírat i s kořeny, které u vašich herbářových vzorků nesmí chybět.

    Vybranou rostlinu opatrně vyryjte ze země tak, abyste získali i kořenový systém. Očistěte ji od hlíny a případného hmyzu a opatrně ji uložte do sáčku.

    Pokud je to možné, nasbírejte pro jistotu více rostlin jednoho druhu a o nálezu si zapište poznámky. Nemusíte květinu hned určovat, místo a čas nalezení se vám však bude hodit.

    Jakmile máte nasbíráno, vyrazte k domovu. Při výrobě herbáře je důležité, aby vám rostlina mezi sběrem a sušením neuvadla. Proto pokud můžete, vrhněte se hned do sušení a lisování.

    Očištěnou rostlinu vhodně uložte mezi dva savé papíry či noviny a vložte je do dostatečně velké knihy. Tu zavřete a rovnoměrně zatižte dalšími knihami. Čím více, tím lépe. Ideální bude vzniklou hromadu umístit na suché a teplé místo.

    Rostlinu pravidelně kontrolujte a případně vyměňujte papíry, aby nadále sály vlhkost. V opačném případě se vám může stát, že rostlina místo usušení uhnije.

    S vylisovanou rostlinou se můžete pustit do výroby herbářového listu. Květinu uchyťte pomocí průhledné lepící pásky na list připraveného sešitu, případně na arch tvrdého papíru.

    S pomocí rostlinného atlasu květinu správně určete a získané informace zapište do pravého dolního rohu, ideálně do připravené tabulky. Chybět zde nesmí český a latinský název rostliny, místo a datum nálezu a jméno sběratele.

    A váš herbářový list je hotov. Vložte jej do složky a zařaďte do desek, případně otočte stránku a pokračujte v práci s dalšími rostlinnými exempláři. Záleží jen na vás, kolik květin ve svém herbáři uschováte.

    Chcete místo sušení rostlin raději nějaké pěstovat? Poradíme vám Jak pěstovat pivoňky, Jak pěstovat lilie nebo třeba Jak pěstovat kaktusy. Stačí si jen vybrat.


EG
Emma Gregorová 16.05.2023 – 19:58

Jsem ráda že jste mi poradili jak na to . Budu si ho dělat jen tak a zítra mezi krouškama se pustím do zbírání . Děkuji vám za radu☺☺😊😊

Odpovědět

A
Adéla 18.03.2024 – 13:50

@Emma Gregorová: ¨ Dobrý den, já studuji VŠ se zaměřením na ochranu přírody a prostředí a letos jsem v prváku a v biologii nám paní profesorka dala taky za úkol udělat herbář, ale jediné co tam máme navíc je, že tam musíme mít český název, latinský název, název čeledi a třídy tam máme navíc a dále tam chce to co tam máte taky zmíněné a to je lokalita, stanoviště a datum nalezení, jméno tvůrce herbáře.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás