Jak vyrobit mucholapku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit mucholapku

    Proč bychom se měli zbavit much?

    Jako první nás napadne, že už jen proto, že je to otravný hmyz, který u nás doma nemá co dělat. Nalétá na nás, na potraviny, do odpadkového koše a vůbec, hlavně bzučí a to je obtížné.

    Především je ale taková moucha hmyzem, který je schopen přenést nejrůznější nemoci.

    Jedna moucha žije přibližně měsíc. Trvá jí však pouhé tři dny, než začne klást vajíčka a těch může být až několik set. Z vajíček se nejprve vylíhnou malé larvy, kterým trvá pár dnů, než se zakuklí. Netrvá dlouho a máte tu další hejno much.

  2. Jak vyrobit mucholapku z lepicí pásky?

    Jestli nemáte zrovna možnost koupit si mucholapku nebo máte tu svou už plnou much, doma se často najde spousta nepotřebných maličkostí, které mucholapku hravě nahradí.

    Potřebovat budete ruličku od toaletního papíru.

    Tu omotejte lepicí páskou tak, aby lepicí strana byla zvenku a mouchy se na ni mohly přichytit. Máte-li oboustrannou lepicí pásku, tím lépe, mucholapka se vám bude vyrábět mnohem snadněji.

    Ruličku celou omotejte lepicí páskou. V jedné části proti sobě udělejte dvě dírky a protáhněte kousek provázku. Konce zasukujte k sobě a mucholapku pověste někde, kde k ní budou mít mouchy neustále přístup.

  3. Jak vyrobit mucholapku z medu?

    Další možností je použít namísto lepicí pásky med.

    Tentokrát si do ruličky nejprve udělejte dvě protilehlé dírky na jednom konci a provlečte jimi provázek. Konce provázku k sobě zauzlujte, abyste mohli mucholapku později pověsit. Provázek vám také umožní za něj mucholapku držet, zatím co ji budete potírat medem, abyste nebyli ulepení.

    Teď přijde řada na ten med. Lžící nebo příborovým nožem potřete budoucí mucholapku tenkou vrstvou medu. Med nedávejte úplně do spodní části, pro případ, že by tekl.

  4. Jak vyrobit mucholapku z medoviny?

    Klasické mouchy nejsou tím jediným, co se nám může v odpadcích přemnožit. Na obtíž může být i hejno octomilek, které se bude vznášet nad vším, co hned nevyhodíme.

    Do skleničky jednoduše nalijte dva tři centimetry medoviny a nechte ji stát na kuchyňské lince nebo jinde, kde k ní budou mít malé mušky přístup.

    Uvidíte, že se jich na medovinu za chvíli slétne celé hejno. Ve chvíli, kdy jich bude ve skleničce nasedané větší množství, můžete se skleničkou občas lehce zatočit a tekutinou je všechny spláchnout.

    Vedle medoviny můžete použít i sladký sirup nebo zředěný med, který bude dostatečně tekutý na to, aby se v něm mohly octomilky utopit.

  5. Jak vyrobit mucholapku z kousku ovoce?

    Další možností je vyrobit past na octomilky za pomoci kousku ovoce.

    Vezměte si krabičku od pomazánky, která bude dostatečně hluboká a vložte do ní kousek sladkého ovoce nebo odkrojky ze zeleniny. Dobře poslouží i vylouhované bylinky z čaje, které jsou ještě nasáklé vodou.

    Přes krabičku přetáhněte namísto jejího víčka kousek potravinové folie a po obvodu ji zajistěte gumičkou.

    Do folie udělejte několik dírek, aby měly mušky kudy vlétnout dovnitř.

    Jakmile bude krabička plná malých octomilek, překryjte ji dlaní, aby vám neulétly. Ruku oddělejte teprve, až už budete mít krabičku pod proudem vody. Oddělejte folii, utopené octomilky vypláchněte a past opět nastražte.

    Jestli vás trápí další nežádoucí obyvatelé vaší domácnosti, zkuste se podívat na naše články Jak chytit myšJak chytit kunu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hmyz


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás