Jak chytit kunu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chytit kunu

    Jak chytit kunu do sklopce (klece)

    Poměrně těžko. Kuna je velmi plaché, nedůvěřivé, a hlavně chytré zvíře. Pokud jednou chybně nainstalujete sklopec, a ten sklapne dřív, než do něj kuna vleze, máte po úspěchu. Víckrát ji do sklopce totiž nedostanete, ani na tu nejchutnější návnadu. Je nutné se při nastavování sklopce opravdu soustředit na to, abyste jej nastražili správně.

    Sklopec nebo klec musejí být dostatečně dlouhé, aby se do nich kuna vešla celá. A návnada samozřejmě musí být až na opačné straně sklopce, než je vchod do něj. Pokud je sklopec oboustranný, je nutné, aby návnada byla uprostřed.

    Jestliže chcete kunu spolehlivě nalákat na mls, je potřeba sklopec brát pouze rukavicemi, protože lidský pach kunu okamžitě informuje, že něco je špatně. Dále je vhodné umístit sklopec tam, kudy přirozeně vede kuní chodníček. Tedy vypozorovat, kudy se asi dostává tam, kam nemá. A do cesty jí postavit sklopec. Nejlépe tak, aby neměla možnost projít nikudy jinudy. Ale to se v terénu zajišťuje velmi těžko. Snadnější je tato realizace například u vstupů na půdu nebo pod střechu užitkového stavení.

    Jak chytit kunuDalším předpokladem úspěchu v odchytu kuny je zamaskování sklopce. Jestliže je sklopec na zemi, obstarejte mu větvičky a listí (ale tak, aby nebránily pohybu sklápěcího mechanismu. Pokud kuna chodí do kurníku, můžete jí připravit překvapení přímo tam – otázkou však je, zda se o sklapnutí pasti nepostarají spíše slepice, které mohou o mechanismus zavadit.

    Kuně je nutné připravit zajímavé lákadlo, za kterým by do pasti vlezla. Nejspolehlivěji funguje syrové maso, případně naprasklé vejce. To jsou pochoutky, kterým kuna málokdy odolá. A jestliže vaši past neprohlédne, jistě se za nimi do sklopce vydá.

    Posledním předpokladem úspěchu v odchytu kuny je trpělivost. Může trvat i několik týdnů, než se kuna odváží do sklopce vejít. Během té doby měňte návnady. A hlavně kontrolujte skopec, aby v něm chycené zvíře netrpělo zbytečně dlouho žízní. Často vám do sklopce totiž zavítá i ježek.

    A až kunu chytíme, uděláme nejlépe, když ji odvezeme autem velmi daleko. Pokud nemáme tuhle možnost, převezeme ji k veterináři, který už ví, jak s ní naložit. Případně můžeme o pomoc požádat myslivce.

    Ještě je nutné mít na paměti, že pokud k nám chodí více kun, je možné do pasti chytit pouze tu první. Další kuny už se do sklopce ani klece nikdy nevydají. Leda bychom ho opravdu umně a chytře zamaskovali, aby si jej kuny nespojily s tím předchozím, do kterého se chytila jejich příbuzná.

  2. Co odpuzuje kuny

    Kuna se nechá poměrně dobře odpudit profesionálními pachovými odpuzovači. Ale většina z nich smrdí i lidem, takže například na půdu, která je propojena s obytným prostorem, to dobré řešení nebude. Ven však ano.

    Lidovými způsoby odpuzování kun pachem pak jsou lidské vlasy nebo mužská moč, kdy kuna bude vnímat území jako obsazené silnější šelmou. Jenže komu se bude chtít pravidelně „občůrávat“ třeba okolí svého domu, cestičku pod krovy nebo okolí automobilu, že.

    Jiným způsobem odpuzení kuny je utěsnění všech prostor, kudy se kuna do objektu dostane. Tohle můžeme zvládnout v podhledech pod střechou domu nebo na užitkových stavbách. Ale velmi těžce, protože kuna se protáhne i minimální škvírou. Proto často řádí i na půdách novostaveb, kde bychom otvory vůbec nečekali. Jenže kuna si je najde.

    Celkem neaplikovatelné je tohle ale venku, například u slepic nebo jiného dobytka, u seníků nebo samozřejmě i u auta. Tam se otvory prostě ucpat nedají, takže je nutné aplikovat odpuzovače nebo zvolit zcela jiné řešení.

    Kuna je šelma psovitá, a tak má respekt ze psů. Když je to možné, můžeme si na odpuzení kun pořídit psa. Otázkou je, nakolik je to schůdné řešení, když nejsme rozhodnutí, že bychom chtěli psa jako domácí zvíře. Se psem je totiž spojena spousta starostí, času a také finančních prostředků, které na něj musíme „věnovat“. Jestliže po psovi obecně netoužíme, není jeho pořízení vůbec dobrým nápadem – pes by u nás jen trpěl samotou a nepřijetím.

    Kunu dokáže odpudit i hluk, naštěstí také ten, který my vůbec vědomě neslyšíme. Můžeme tedy pořídit ultrazvukové odpuzovače a nainstalovat je tak, aby obsáhly místa, kam kuna chodí, ale také kudy chodí. Moderní přístroje střídají intenzitu zvykových vln, aby si na ně kuna nezvykla. Plašiče fungují na baterie a mají poměrně dlouhou výdrž.

    Jestliže nám kuna leze do auta a okusuje součástky, pořídíme chuťový odpuzovač. Ten sice kunu nevyplaší, ale zabrání jí v dalším okusování toho, co nastříkáme. Sprej jí vyloženě nechutná. Jen musíme nástřik pravidelně opakovat.

    Snazším řešením jsou malé plašiče na 9V baterii. Ale vyhněme se levným čínským. Ty totiž málokdy dokáží vyvinout tak intenzivní ultrazvukový ráz, aby kuně vadil. Kuna nemá ráda hluk. Vystěhoval by ji i běžný zvuk, například nahlas puštěného rádia. Jenže tento zvuk slyšíme i my a velmi ruší.

  3. Co udělat, aby se kuna nevrátila

    Pokud jsme se kuny zbavili odchycením, je potřeba udělat vše proto, aby neměly její příbuzné chuť k nám zavítat. Takže ucpat maximum skulin vedoucích pod střechu, nainstalovat plašiče nebo chuťové odpuzovače, které budeme obnovovat.

    Můžeme také pořídit psa nebo hlasité reproduktory, které lze doma v podkroví pouštět v době naší nepřítomnosti (pokud tím nerušíme okolí). Kuna nemá ráda hluk, selektivní pachy a chutě. Tomu je potřeba na nějaký čas přizpůsobit okolí našeho domu, vnitřek auta nebo okolí užitkových stavení a prostor, kde chováme domácí užitková zvířata.

    Jestliže chováme slepice, je vhodné sbírat vejce několikrát denně, aby na ně nemohla chodit právě kuna. Tohle opatření sice nemůže aplikovat každý, pracovní doba bývá neúprosná. Nicméně pokud třeba máme v okolí čiperného důchodce nebo se potomek vrací ze školy dříve než my, můžeme s nimi sběr vajec domluvit.


A
Alena 20.04.2020 – 04:35

Jenom detail, kuna je šelma lasicovitá nikoliv psovitá

Odpovědět

B
Bohuš 05.11.2020 – 06:38

Nee, nemáš pravdu.

Odpovědět

D
David 11.12.2020 – 03:25

Kuna je lasicovita, psovita šelma je u nás vlk, liška a medvěd 😁

Odpovědět

V
Vláďa 22.06.2022 – 17:54

@David: Vidím, že tady diskutují samí zoolozi. :D Medvěd je tedy podle Vás řádně přerostlý pes :D Ale ne, vždyť je to šelma medvědovitá! V ostatním se shodneme.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chytit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás