Jak vyrobit beton

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit beton

  Jaké jsou suroviny na výrobu betonu

  Pro výrobu betonu budeme potřebovat tyto základní suroviny: cement, písek a vodu.

  Cement se prodává v pytlích o hmotnosti 25 nebo 50 kg a pro domácí výrobu betonu je plně dostačující standardní portlandský.

  Písek volíme podle druhu konstrukce, kterou budeme betonovat. Pro jeho rozlišení se používá dvou čísel s lomítkem, která udávají velikost nejmenších a největších kamínků, obsažených v písku. Těmto číslům se říká frakce a pro betonování jsou nejvhodnější tyto:

  • frakce 0/4 znamená, že jednotlivá zrnka jsou od těch nejmenších až po 4 mm a je vhodná pro drobnější konstrukce, například výplň ztraceného bednění. Jak při tom postupovat naleznete v článku Jak postavit plot.
  • frakce 0/8 je hrubší písek vhodný pro masivnější konstrukce
  • frakce 8/16 se nazývá štěrkopísek a je ideální například pro betonování příjezdové cesty k domu

  Voda stačí užitková, ale bez zjevných nečistot.

 2. Kolik budeme čeho potřebovat

  Obecně platí, že čím jemnější použijeme písek, tím více cementu budeme potřebovat, protože pokud chceme získat opravdu kvalitní beton, je potřeba zajistit, aby všechna zrnka písku byla dostatečně obalena cementovou kaší. Při výrobě betonu z písku je nejvhodnější následující poměr míchání: 2-3 kbelíky písku, 1 kbelík cementu a 0,75-1 kbelík vody.

  V praxi to tedy znamená, že pokud vyrábíme beton z písku frakce 0/4, který je velice jemný, smícháme 1 kbelík cementu maximálně se 2 kbelíky písku. Pokud ale použijeme štěrkopísek frakce 8/16, můžeme k 1 kbelíku cementu přidat 3 kbelíky štěrkopísku.

  Druh použitého kameniva je rozhodující také při dávkování vody. Jemnější písky mají většinou větší vlhkost oproti hrubším štěrkopískům a podle toho je potřeba snížit množství přidané vody.

 3. Jak vyrobit beton

  Před vlastní výrobou betonu byste měli vědět, kolik betonu budete potřebovat a pro výrobu více než 0,25 m3 hotového betonu je vhodné zapůjčit míchačku na beton. Pro menší množství nám stačí stavební kolečko a motyka. Nejprve nadávkujeme cement a písek a obě suroviny důkladně promícháme. Teprve potom přidáme vodu.

  Ve stavební míchačce promícháváme přibližně 2 minuty. Nesmíme zapomenout na to, že v momentě, kdy přidáme do směsi vodu, začíná probíhat chemická reakce a je nutné co nejdřív hotovou směs zpracovat.

  Pokud potřebujete beton pro opravu již stávající konstrukce, podívejte se na návod Jak opravit beton.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dílna


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás