Jak vyrobit střapec

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit střapec

  Jak vyrobit vlněný střapec

  Nejprve se podívejme, jak vyrobit klasický střapec, který lze použít na nejrůznější potahy, pověsit ho na závěsy nebo jich vyrobit několik a pověsit je jako šňůru do auta.

  Jako základ budete potřebovat čtvereček obyčejného kartonu. Šířka, přes kterou budete vlnu nebo jiný materiál obmotávat, by měla být přibližně o centimetr delší než je požadovaná délka střapce.

  Ustřihněte si kousek silnějšího provázku a přiložte ho na hranu. Za provázek bude střapec viset, takže ho ustřihněte dostatečně dlouhý na to, aby vám zbyly potřebně dlouhé konce, když ho při dokončování střapce ještě o kousek zkrátíte.

  Přes provázek začněte karton omotávat čímkoli, z čeho chcete střapec vyrobit. Použít můžete již zmíněnou vlnu nebo libovolný provázek, bavlnku nebo stužku. Fantazii se meze nekladou.

  Až budete mít pocit, že je střapec dostatečně huňatý, udělejte na provázku, který jste na začátku přiložili na hranu, dva obyčejné uzly.

  Na druhé straně, tedy u druhé kartonové hrany, omotaná vlákna přestřihněte. Tím celý výtvor sundáte z kartonu. Nyní si vezměte další kousek provázku a střapec jím převažte přibližně centimetr pod prvním provázkem. Záleží, jak velký střapec jste zvolili.

  Na závěr zastřihněte konce vlny nebo jiného materiálu do roviny tak, aby se střapec ve své spodní části neježil na všechny strany.

  S dalším tvořením vám poradí naše články Jak ušít vánoční prostíráníJak využít zavařovací sklenice.

 2. Jak vyrobit papírový střapec

  V dalším kroku si vyrobíme jednoduchý papírový střapec. Potřebovat budete tenký barevný papír. Ustřihněte si přibližně třicet centimetrů dlouhý pruh, který bude široký alespoň deset centimetrů. Záleží, jak dlouhý chcete střapec vytvořit. Pruh můžete také ustřihnout o kousek širší a hotový střapec zkrátit, jak budete potřebovat. Také pak lépe uvidíte, jak bude hotový střapec vypadat a lépe se vám bude odhadovat délka, kterou potřebujete.

  Od jednoho dlouhého okraje si odměřte centimetr a udělejte napříč celým papírem tenkou linku tužkou. Vezměte si nůžky a na papíře vytvořte asi půl centimetru široké „třásně“ tak, aby zůstaly spojené pospolu oním zmíněným centimetrem, který jste odměřili od okraje papíru.

  Centimetrový okraj, který jste nenastříhali a který drží proužky pohromadě, natřete lepidlem vhodným na papír. Třeba Herkulesem. Vyhněte se levným lepicím pastám a nelepícím lepidlům v tyčinkách. Následně papír poskládejte dokulata, jako byste ho chtěli srolovat tak, že budete jednotlivé třásně jakoby ohýbat na sebe.

  Hotový střapec bude potřeba ještě začistit. Ustřihněte si centimetr a půl široký proužek papíru, natřete ho po jedné straně lepidlem a obmotejte jím slepenou část střapce.

  Slepenou část přiložte na papír a obkreslete. Vystřihněte obkreslený tvar a do jeho středu udělejte malý otvor pomocí drobných nůžek.

  Ustřihněte si kousek provázku, přehněte ho napůl a na koncích vytvořte uzlík.

  Očko smyčky provlékněte otvorem v papíru a celé to přilepte na střapec. Teď můžete střapec krásně pověsit a navíc jste začistili horní nepěknou stranu, která je plná lepidla.

 3. Jak vyrobit střapcové náušnice

  Na závěr se podívejme, jak si ze střapců vyrobit originální náušnice.

  Budete k tomu potřebovat vyrobit úplně stejné střapce, jako jsme se naučili v prvním kroku. Tentokrát je ale udělejte z třpytivé nitě nebo jiného zajímavého materiálu. Také bude potřeba je vyrobit mnohem drobnější. Proto se hodí tenké nitě a další podobné příze.

  Střapec vyrobte stejným způsobem s tím rozdílem, že první svázání provázkem, ještě před rozstřižením, bude provizorní. Teprve až střapec svážete druhým provázkem, kousek pod tím prvním, ten první odstraňte a všechny nitě zastřihněte do roviny a to na obou koncích. Střapce vyrobte dva, na každou náušnici jeden.

  Připravte si dva kaplíky, do kterých budete střapce vlepovat a vhodné bižuterní lepidlo. Lze použít také epoxid na kov. Kratší konec střapce, který budete vlepovat, zastřihněte na takovou délku, aby byl provázek, kterým je střapec převázán, schovaný vně kaplíku.

  Vezměte si ketlovací kleště a dva ketlovací nýtky. Nýtek vždy protáhněte kaplíkem, zkraťte na potřebnou délku a vytvořte očko. Než očko úplně uzavřete, připojte afroháček. Teprve pak vlepte do kaplíku připravený střapec.

  Nová paráda je hotová. Teď ještě vybrat vhodné šaty.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás