Jak vyrobit bosoboty

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit bosoboty

  Filozofie bosobot

  Tentokrát se podíváme jak na výrobu vlastních bosobot.

  Spíše než o módu se jedná o životní styl, kdy se lidé vrací svým způsobem života zpět k přírodě. Boty se hodí vyloženě na volnočasové aktivity v přírodě, na procházky po pláži nebo v lese. Bosoboty vychází z myšlenky, že je pro člověka přirozené chodit na boso, tak jak se pohyboval dříve. Boty jsou až vynálezem lidské společnosti.

  Hodí se však skutečně do přírody, Cítit se v nich budete pohodlně na každém povrchu, který není uměle vytvořený člověkem. Nehodí se do města na tvrdé chodníky a dlažební kostky, kde je potřeba naopak nohu ochránit pevnou obuví, která předem počítá s tvrdým povrchem.

  Většina obuvi na trhu je dnes přizpůsobena myšlence aktuální módy a nejen, že není vyrobena tak, aby vydržela déle než jednu sezonu, ale navíc je z velké části nekvalitní. Boty podléhají módním trendům a spíše než na pohodlí a zdravý přístup k chůzi se hledí na to, jak bota na noze vypadá.

  Znáte ten moment, kdy ráno víte, že budete mít boty celý den na nohách a přemýšlíte, v kterých vydržíte? Pak se naskýtá otázka, proč mít doma vůbec boty, které jsou nepohodlné. Kvalitní barefoot boty do města doma nevyrobíte, ale ty základní lehké do přírody ano. Pojďme se tedy podívat jak na to.

  Na výrobu budete potřebovat:

  • 4 mm parašutistickou šňůru
  • vhodnou podrážku – například 4 mm Adidas
  • 4 mm děrovačka
  • + nůžky, papír, tužku, zapalovač, kružítko, kladívko
 2. Jak vyrobit bosoboty – šablona

  Nejprve si stoupněte na papír oběma bosýma nohama a obkreslete je. Nohy musí stát přirozeně, prsty nesmí být nijak pokrčené. Nejste-li si jisti, zda je noha v přirozené poloze, když se sehnete, abyste ji obkreslili, poproste někoho druhého, ať vám s tím pomůže.

  K základnímu obrysu chodidla vyznačte na vnější i vnitřní straně nákresu střed kotníku. Body by měly být na lince, která obkresluje chodidlo.

  Vezměte si kružítko a naměřte míru 6 mm. Kružítko zabodněte postupně do každého z vyznačených bodů a narýsujte kružnici.

  Na závěr udělejte do nákresu bod, zvýrazňující místo mezi palcem a ukazováčkem.

  Šablony vystřihněte.

  Obkreslete na podrážku a vystřihni. Pomocí děrovačky a kladívka udělejte otvory po bocích pat a mezi prsty. Použijte k tomu tvrdou podložku, třeba prkýnko.

 3. Jak vyrobit bosoboty – úvaz

  Konec padákové šňůry opalte zapalovačem, aby se netřepily. Na jednom konci udělejte uzel a druhý konec provlékněte skrze otvor u palce. Šňůru celou protáhněte, dokud se nezastaví o uzel.

  Konec provlékněte z vnější strany zvenku otvorem na boku a podvlečte ho dvakrát pod napnutou částí, vedoucí od palce.

  Veďte kolem kotníku a provlékněte zvenku druhým otvorem vně boty. Obtočte kolem šňůry obepínající kotník.

  Vytvořte ohyb a ten podvlékněte pod šňůrou přetínající nárt. Konec protáhněte ohybem.

  Vytvořte další ohyb a provlékněte ho za šňůru nad otvorem na vnitřní části boty. Ohybem provlékněte konec a opět utáhněte.

  Veďte kolem kotníku zezadu. Vytvořte další ohyb a protáhněte za šňůru nad vnějším otvorem na boku paty. Konec opět provlékněte a utáhněte.

  Zastřihněte konec na pět centimetrů a zatavte ho nad zapalovačem. Omotejte ho za šňůru vedoucí kolem kotníku, aby na botě neplandal.

 4. Jak vyrobit bosoboty – originál

  Každá bota je originál.

  Vlastní styl můžete podtrhnout výběrem různobarevných podrážek, které mohou být přátelské k veganům nebo kožené, a výběrem barvy samotného úvazu.

  Můžete mít každou botu jinak barevnou a chcete-li docílit větší originality, zkuste na úvaz navléct dřevěné korálky.

  Jako další zajímavý článek o botách si můžete přečíst náš text Jak opravit boty.

  S péčí o boty vám poradí náš článek Jak impregnovat boty.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás