Jak vyrobit čtecí okénko

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit čtecí okénko

    Co je čtecí okénko

    Čtecí okénko je speciální didaktická pomůcka, označovaná někdy také jako pomůcka pro dyslektiky, která malým čtenářům pomáhá naučit se správně a plynule číst.

    Většinou má čtecí okénko podobu obdélníkové desky s několika kratšími výřezy, které umožňují soustředit se v textu na jednotlivá písmena, slabiky či slova.

    Druhou variantou čtecího okénka je široký proužek či barevná čtecí fólie s podélným otvorem uvnitř, kterým je možné přečíst celý řádek textu.

  2. Proč a jak používat čtecí okénko

    Četba je výsledkem mnoha složitých procesů našeho mozku. Abychom byli schopni přečíst a vnímat psaný text, musí v naší hlavě dojít ke spolupráci několika smyslů, k maximálnímu psychickému soustředění i k chápání jednotlivých písmen a slov.

    Ne všechny děti se s natolik náročným procesem, jakým četba je, umí hned vyrovnat. Vnímat jednotlivá písmena a slabiky, orientovat se v textu, nepřeskakovat řádky, nenechat se rozptylovat okolními obrázky, to všechno dává začínajícím čtenářům zabrat.

    Zvláště ve chvíli, kdy jim výchozí pozici ztěžují i problémy se čtením způsobené dyslexií. V takovém případě jim může výrazně pomoci četba právě se čtecím okénkem. Jde de facto o jednu z didaktických technik čtení a ideální způsob nácviku čtení (nejen) pro dislektiky.

    Přiložením čtecího okénka na text a jeho následným posouváním pod vedením rodiče či učitele se dítě může maximálně soustředit a to právě na dané písmeno, slabiku nebo slovo. Nerozptyluje ho okolní text, nemusí vyvíjet speciální úsilí k udržení pozornosti na daném řádku, neruší jej barvy a tvary okolních obrázků.

    Eliminuje se tím nechtěné dvojí čtení (dítě přečte slovo nejprve pro sebe potichu po slabikách a až poté jej vysloví nahlas), stejně jako zadrhávání při četbě. Výsledkem práce se čtecím okénkem je lepší schopnost dítěte číst plynule, chápat význam textu a hlavně mít ze čtení jako takového větší radost.

  3. Jak vyrobit čtecí okénko

    Pro výrobu jednoduchého, řádkového čtecího okénka budete potřebovat jen minimum věcí i času, záleží pouze na vaší zručnosti.

    Materiál potřebný pro výrobu čtecího okénka

    • tvrdý výkres tmavší barvy, případně pevnější plastová fólie (lze recyklovat plastové složky nebo jednobarevné obaly na sešity, které bývají z pružného, ale stále pevného plastu)
    • pravítko
    • nůžky
    • tužka
    • skalpel na papír, případně ostrý nůž na koberce
    • lepidlo (ideálně typu Herkules), případně průhledná lepící páska

    Postup výroby čtecího okénka

    Z výkresu či plastové fólie vystřihněte obdélník o rozměrech 30 x 7 cm. Do jeho středu si tužkou symetricky naznačte menší obdélník o rozměrech 20 x 1 cm. Vyřízněte jej skalpelem či nožem a máte hotovo.

    Trochu složitější variantu představuje výroba okénka s posunovací lištou, která umožní postupné odkrývání textu na řádku.

    Z výkresu či fólie vystřihněte jeden obdélník o rozměrech 60 x 14 cm, který bude tvořit základ čtecího okénka. Přeložte jej po delší straně napůl a volné okraje slepte lepidlem či lepící páskou tak, aby vznikla obdélníková obálka s jedním vstupem na kratší straně. U tohoto vstupu si připravte vyříznutím menšího půlkruhu o velikosti palce místo pro snadné uchopování posunovací lišty.

    Do středu obdélníku opět narýsujte menší obdélník o rozměrech 20 x 1 cm a vyřízněte jej skalpelem nebo nožem. Z výkresu či fólie pak vystřihněte ještě jeden obdélník o rozměrech 30 x 6,5 cm, vsuňte jej jako posunovací lištu do připraveného okénka a je hotovo.

    Obě verze čtecího okénka můžete využít také jako záložky do knih a vaše děti je tak budou mít v knize stále po ruce.

    Chcete dětem nebo sobě pořídit nějaké čtení do zásoby? Máme pro vás pár tipů, kde nakoupit levné knihy. Když jsme u čtení, víte jak číst kurzovní lístek?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás