Jak vyrobit loutku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit loutku

  Jak vyrobit základ pro loutku

  Nejprve budete potřebovat základ, na kterém budou držet všechny části budoucí loutky. Ten můžete vyrobit ze základní konstrukce, která bude složena z podkladu pro tělo a z několika drátů, na které budou později připojené ruce a nohy loutky.

  Nejprve budete potřebovat polymerovou hmotu, třeba FIMO nebo Cernit. Z polymerové hmoty tělové barvy vytvarujte prvně kvádr představující budoucí podklad pro tělo a následně ho propíchněte dvěma dráty tak, aby jejich konce vyšly v místech, kde budou připojené ruce a nohy.

  Dráty by měly být silnější, ale ne příliš, tak aby se daly lehce zohnout, jak bude potřeba. Použijte lakovaný drát, který nebude mít tendenci šednout. Pokud byste použili drát, který může časem zešednout, oblečení loutky by od něj mohlo být časem zašpiněné.

  Jakmile máte tělo s dráty připravené, zkraťte všechny čtyři konce na délku, která je potřeba. Ruce nechte kratší než nohy. Nyní si vezměte kratší kousek drátu a vpíchněte ho do hmoty v místě hlavy, tam, kde by měl být krk. Aby drát v hmotě držel, udělejte na jeho konci, který bude schovaný v těle, prvně větší očko. Tělo opatrně nařízněte, konec drátu do něj vsuňte a opět uzavřete.

  Vezměte si ketlovací kleště a na konci každého drátku udělejte malé očko.

 2. Jak vyrobit loutce hlavu

  V dalším kroku bude potřeba vyrobit loutce hlavu. Vymodelujte si kuličku velikosti hlavy a přilepte ji na válec představující krk. Obě části spojte pečlivě dohromady a ze spodní části krku opatrně nařízněte. Na konci drátku trčícího v místě, kde má být trup, udělejte opět větší očko a vsuňte ho do zářezu. Spodní část krku přihlaďte pečlivě k tělu. Nevadí, když to nebude vypadat úplně přirozeně. Loutka bude mít oblečení až ke krku.

  Vezměte si malou modelovací špachtli a na přední části hlavy, tam kde bude obličej, promáčkněte opatrně důlky očí a zároveň zkoste tvar koule v místě čelisti. Celou kouli při tom zmáčkněte do lehce podlouhlejšího tvaru, prostě tak, aby loutka neměla namísto hlavy bambuli.

  Opatrně vytáhněte nos do prostoru a pomocí hrany špachtle naznačte středovou linii úst.

  Plochou špičky špachtle opatrně nadsaďte hmotu v místech, kde jsou lícní kosti.

 3. Jak vyrobit loutce ruce a nohy

  Nyní budeme potřebovat vyrobit loutce ruce a nohy. Potřebovat budete čtyři kousky polymerové hmoty v tělové barvě.

  Na ruce vymodelujte dvě kuličky a lehce je protáhněte. Každou na jednom konci lehce nařízněte a nasaďte na očko na konci drátu, přichystaného pro ruce. Okraje pečlivě uhlaďte.

  Pomocí hrany špachtle naznačte oddělení prstu a vytvořte tak palčáky. Pokud chcete mít ruce pečlivěji modelované, stejným způsobem naznačte všechny prsty. Jednoduše je od sebe oddělte rýhami.

  Obdobným způsobem připojte a vymodelujte boty. Tentokrát si vyválejte dva krátké válečky a zohněte je tak, aby vám ohyb vytvořil vždy patu. Patu lehce domodelujte a zároveň zploštěte chodidlo. Hranou špachtle naznačte oddělení jednotlivých prstů.

  Polymerovou hmotu opět nařízněte a vsuňte drátky. Okraje zahlaďte.

  Hotový základ vložte do trouby a upečte podle návodu na obale.

  Jakmile máte upečeno, přichystejte si akrylové barvy. Loutku bude nutné namalovat. Prvně jí namalujte oči. Nešetřete se sytou barvou, ať je loutka krásně mrkací.

  Rty domalujte světle červenou.

  Na vatovou špejli, které se používá na čištění uší, si naneste trochu tmavší červené a natupujte ji na tváře.

  Tenkým štětcem namalujte na tvář loutky malý znak z hracích karet.

  Připojit můžete také několik drobných pih, ať je loutka zajímavější.

 4. Jak vyrobit loutce vlasy

  Na výrobu vlasů budete potřebovat chemlon. Vlasy můžete udělat jednobarevné nebo použít více barev.

  Nastříhejte si přibližně pět centimetrů dlouhé kousky a pomocí silného průhledného hobby lepidla je přilepte v místě, kde budou vlasy. Chemlon lepte po jednom kousku. Přilepte ho i v místě, kde by měly být uši, aby to vypadalo, že jsou schované pod ním.

  Jakmile máte polepenou celou plochu, nechte lepidlo dobře zaschnout.

  Chemlon opatrně rozčešte a ostrými nůžkami ho zastřihněte do tvaru, jaký chcete, aby vlasy měly.

 5. Jak obléct loutku

  Pro loutku vytvoříme jednoduché oblečení, které vám nedá příliš práce.

  Změřte si rozměry loutky. Změřte délku jejich rozpažených rukou a také od krku po chodidla.

  Na papír si nakreslete rozměry a nakreslete kombinézu. Rukávy ponechte široké a rovné. Později je budeme stahovat tak, aby vypadaly balónově. Šablonu vystřihněte a obkreslete na látku.

  Šablonu přeložte podélně napůl, tak abyste získali polovinu předního dílu. Obkreslete dvakrát na látku a ve středu přidejte centimetr navíc, aby bylo možné udělat kombinézu zapínací.

  Díly sešijte k sobě a vepředu nechte odshora z části rozparek. Z tenké saténové stužky nastříhejte malé kousky a přišijte z nich po jedné straně drobná poutka. Na druhou stranu rozparku přišijte drobné knoflíčky.

  Loutku oblečte a zapněte knoflíčky do poutek.

  Vezměte si silnější saténovou stužku na lem rukávů. Látku vždy nařaste v místě zápěstí, kotníků a krku a převažte ji saténovou stužkou. Do průhledného lepidla si namočte vatu na špejli a stuhu jím potřete. Stuha lepidlo nasaje, a jakmile zaschne, patenty oblečku budou zafixovány.

 6. Jak pověsit loutku

  Teď už zbývá loutku jen pověsit. Potřebovat budete dřevěný kříž, který vyrobíte s dvou tenkých dřevěných prkýnek. Ta slepte dohromady lepidlem na dřevo nebo je spojte malým hřebíčkem. Velikost kříže uzpůsobte velikosti loutky.

  Na konce ramen navrtejte malé dírky a každou z nich protáhněte provázek. Stejně tak ve středu kříže. Délku provázku volte podle velikosti loutky. Konce provázků přivažte za zápěstí a kotníky loutky.

  Poslední provázek přivažte od středu kříže k hlavě loutky.

  Tak a teď honem na loutkové divadlo. Vyrobit si pro něj můžete i další postavičky. Zkuste se podívat na náš návod Jak vyrobit skřítka.

  Pro podpoření dětské fantazie můžete vyrobit třeba i houbu. S tou vám pomůže náš návod Jak vyrobit houbu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás