Jak pěstovat kaktusy

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat kaktusy

  Jak vybrat kaktusy

  Kaktus si můžeme přinést ze zahradnictví, od známých nebo dokonce ze supermarketu. Ale tady pozor, v supermarketech často kaktusy trpí nedostatkem světla, takže si je před koupí řádně prohlédněte, zda netrpí nějakou hnilobou nebo plísní. Nesmí na nich být jediná skvrnka (mimo ty přirozené).

 2. Jak zasadit kaktusy

  Kaktusy není nutné ihned po přinesení z obchodu předsadit. Některé žijí jen na povrchu drti, jiné jsou zasazeny ve směsi drti a substrátu. Když kaktusy kupujeme, vždy se zeptáme, jak dlouho vydrží v původním květníku.

  Od známých si můžete přinést prostokořenný kaktus, který je vyndán ze zeminy, oddělen od mateční rostliny a má už své vlastní kořeny. Kaktusy se totiž dají snadno rozmnožovat právě pomocí odnoží (ale i semeny).

  Když vyndáme kaktus ze zeminy nebo si ho přineseme od známých domů, kořeny opláchneme a necháme dva, tři dny zaschnout, aby kořeny v zemině nehnily. A zasadíme do odpovídající zeminy. Jaká to je?

  Zda použít jen drť nebo drť s pískem a se substrátem, to je nutné si zjistit podle druhu kaktusu, který chceme pěstovat. Každý má trochu jiné nároky, některé kaktusy vyžadují jen desetinu substrátu a zbytek drti, jiné chtějí substrát a drť či ostrý písek 1:1. Ty hydroponické chtějí většinou jen čistou drť.

  Zasadíme kaktusy tak, aby v zemině byly jen kořeny, ale aby zároveň kaktus bezpečně a pevně seděl na svém místě. Drť k němu můžeme malinko přihrnout. Postupně si kořeny proroste tak, aby byl pevně usazen. První zálivka následuje cirka 14 dní po zasazení.

  Speciálním druhem je vánoční kaktus, který sadíme do substrátu s podílem písku a který se sadí jako běžná pokojová kytka – a také se tak pěstuje. Od pěstování běžných kulatých či válcovitých a velmi pichlavých kaktusů se tedy celkem liší. Podobně tomu u Aloe.

 3. Kam umístit kaktusy

  Kaktusy vždycky dáme na slunce. A to i za okno. Pokud tedy hledáte kytku, která by vám spolehlivě ozdobila okenní parapet okna otočeného k jihu, je to kaktus. Můžete jej postavit i na stůl, ale jen tehdy, když je stůl těsně u okna a nejsou na okně záclony.

  Kaktus je opravdu velmi náročný na sluneční svit. Přes léto, kdy je teplo i v noci, má rád pobyt venku, před oknem, v závětří, případně na výhni vašeho jižního balkonu. Ale pokud nemáte venkovní prostory, vydrží celý rok v interiéru. Ocení samozřejmě i skleníky, ovšem s velmi dobrým větráním, aby v nich nebylo příliš vlhko – hlavně když se v létě ochladí.

  Na zimu je vhodné dát kaktusy domů, do interiéru, opět světlého, může být i chladnější. Ale pozor, kaktusy jsou často mrazuvzdorné, lépe snesou totiž mráz než přemokření. Proto pokud je chcete pěstovat celý rok venku, jde to – pokud si tedy pořídíte jihoamerické kaktusy, které žijí přirozeně v horách, kde v zimě klesají teploty běžně pod nulu.

  Ale musejí mít stanoviště, kde je hodně slunce a odkud většina vody co nejdříve steče pryč, odteče i ze zeminy, tedy vyvýšené místo, skalku, navíc s dokonalou drenáží. Chce to však určité zkušenosti, abyste vybrali dobře a vytvořili stanoviště správně.

 4. Jak zalévat kaktusy

  Kaktusy zaléváme jen jednou týdně, přes zimu i méně často. Prolijeme zeminu, necháme vodu protéct do misky pod květníkem a následně ji vylijeme, nejpozději po 30 minutách. Pak zase týden nebo i déle nezalíváme. Voda nesmí zůstat stát ve spodní misce, jinak budou kaktusy uhnívat a brzy odumřou.

  Pozor na zálivku v létě. V těch největších vedrech totiž kaktusy stagnují a nepřijímají vodu. Takže pokud je budeme v létě příliš zalévat, mohou také začít zahnívat.

  Zálivka v zimě se při zimování kaktusů také nekoná, první zalití přijde na řadu, až přesunete kaktus v březnu na parapet jižního okna, viz boxík “Jak se starat o kaktusy”.

 5. Jak hnojit kaktusy

  Kaktusům stačí běžný zahradnický substrát, se kterým smícháme štěrk, drť nebo ostrý písek. Pokud přesazujeme každý rok, není hnojení nutné, maximálně můžeme hned při přesazování obohatit substrát o postupně se rozpouštějící organické hnojivo, ale v nijak velké dávce.

  Pokud nepřesazujeme, dáme kaktusům dvakrát až čtyřikrát za rok dávku hnojiva určeného právě pro kaktusy. Hnojíme jen ve vegetačním období, kdy kaktusy rostou. A pozor, růst kaktusů se zastavuje i v létě, v těch největších teplech.

 6. Jak se starat o kaktusy

  Péče o kaktusy není nijak náročná. Jen je nutné jim dopřát správnou zeminu, dostatečnou drenáž, spoustu světla a správnou zálivku. Na zimu je dáme zimovat buď do velmi světlé chladné místnosti, nebo do tmavé a chladné místnosti, s teplotami okolo 8 – 10 stupňů. V podstatě nezaléváme. Zimování v běžném bytě pro ně není to pravé.

  Na jaře, nejlépe během března, je pak zase postupně zvykáme na vegetační podmínky. Nejdříve je v bytě dáme na parapet jižního okna, poprvé zalijeme, až se objeví zelený vrchol a nové trny. Později zvykáme kaktusy na venkovní prostředí, ale celodenně mohou zůstat venku až po odeznění posledních mrazíků.

 7. Jaké jsou choroby a škůdci kaktusů

  Kaktusy trpí nejčastěji chorobami ze špatného pěstování, jinými slovy z přílišné zálivky. Kaktus snese sucho, některé druhy i mráz, ale nesnese přemokření. To se do kaktusů pustí houby a bakterie, a je po radosti z pěstování. Napadená místa je nutné odřezat a počkat, zda se nákaza bude šířit dál nebo nikoliv.

  Ze škůdců se do kaktusů mohou pustit vlnatka a kořenovka, což jsou červci. Dá se proti nim zakročit nejlépe preventivně. Nově koupené kaktusy nechte nejdříve izolované, zda se na nich škůdci neobjeví.

  Prohlédneme kořeny a zasadíme do nového substrátu s drtí, pískem. Dvakrát ročně se vyplatí preventivní zákrok v zálivce, a to na jaře po zimování a na podzim v jedné z posledních zálivek. Lze i postřikem.

  Dalším škůdcem, který potrápí kaktusy, je pavouček sviluška. Je těžko odhalitelná, protože je velmi malá. Najít ji můžeme většinou, až už jsou na kaktusech skvrny způsobené sáním. I zde se tedy vyplatí prevence postřikem, dvakrát za rok. Skvrny od sání odrostou, ale trvá to poměrně dlouho.

  V dlouhodobě vlhkém substrátu rády rostou mušky smutnice. Smutnice jsou maličké mušky poletující nad miskou a jejich larvy jsou malí, průsvitní červíčci, kteří dokážou spolehlivě zlikvidovat mladé semenáčky tím, že je vyžerou zevnitř a nechají jen venkovní slupku. Pomáhá stejný postřik jako v případě svilušek, opět preventivně. A nikdy nemít dlouhodobě mokrý substrát.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás