Jak pěstovat lilie

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat lilie

  Jak vybrat lilie

  Výběr lilií je na jejich pěstování snad to nejsložitější. Neže byste museli trefit správnou odrůdu do správných podmínek, to až tak nutné není, spíše je těžké se rozhodnout v tak velké nabídce. Lilie bělostná, lilie cibulkonosá, lilie královská – prostě je toho na výběr opravdu dost.

  Do záhonů můžeme pořídit velké i malé lilie, kdežto do interiéru vybíráme přednostně odrůdy zakrslé, které dorostou jen do cirka 30 – 40 cm. Květy mají všemožné barvy, od čistě bílé až po temné odstíny červené, oranžové, fialové, od jednobarevných, přes jemně kropenaté až po výrazně skvrnité. Liší se i tvary květů a stvolů.

 2. Jak a kdy zasadit lilie

  Lilie mohou kvést v různých obdobích vegetace, a podle toho je i vysazujeme. U hrnkových není nutné tolik řešit čas výsadby, protože je v zahradnictvích dostaneme v době, kdy se sadí. Do venkovních záhonů sadíme lilie na podzim nebo na jaře.

  Na podzim sadíme do záhonů raně kvetoucí lilie, na jaře můžeme vysazovat pozdě kvetoucí druhy, většinou podle toho, kdy se k cibulím dostaneme. Pokud jsme pozdní lilie vyndali z již od živin vyčerpaného záhonu, vracíme je do země spíše až na jaře.

  Lilie se sadí poměrně hluboko. Konkrétně čtyřikrát hlouběji, než je průměr cibule. Nad cibulí totiž musí být třikrát vyšší vrstva hlíny, než jak je sama cibule velká. Ale pozor, v těžších půdách stačí hloubka jen trojnásobek průměru cibule, aby se zvýšila pravděpodobnost, že i těžkou půdu lilie překoná. Těžší půdy se doporučuje promíchat s pískem.

  Než vůbec lilie vysadíme, je vhodné je namočit do přípravků proti plísním.

  Do květníků dáváme lilie vždy do čtyřnásobku průměru cibule, protože v květníku si můžeme vybrat lehký a výživný substrát. Z toho plyne, že pro pěstování lilií volíme hluboké květníky, ve kterých se bude těmto nádherným kytkám dobře dařit. Nezapomínáme na důkladnou drenáž.

 3. Kam zasadit lilie

  Na řadu přichází otázka kam s liliemi. Vybíráme jim spíše slunné až polostinné stanoviště a místo, kde nebývá dlouho vhlko. Půda by měla být humózní, ale není nutné, aby byla vyloženě lehká, na druhou stranu se do místa, kde budete mít lilie, nesmí stékat srážková voda, spíše naopak.

  Cibule by totiž mohly plesnivět nebo uhnívat, takže volíme spíše svažitý záhon nebo jeho vrchol, podobně jako třeba opuncie. Můžeme sadit mezi růže nebo mezi jiné okrasné rostliny, dokonce i pod jehličnany, kde dostanou příjemný lehký stín.

  Nejlepší kombinací totiž je, pokud lilie mají stín na zemi, ve které rostou, ale na květy jim svítí sluníčko. Cibule v chladnu a květy na slunci, to je pro lilie to nejlepší teplotní pochutnání, které od svých pěstitelů mohou dostat. Snadno se tento požadavek splňuje, pokud pěstujeme lilie v hrnkových nádobách.

  Lilie se přizpůsobí téměř všemu, pokud má dostatek sluníčka. Na druhou stranu jej nesmí mít moc, letní úpal jí také nesvědčí. Neporoste v zásadité půdě, tedy až na výjimky Candidum hybridů, které vyžadují vápník.

  Lilie pěstované v interiéru potřebují také světlé místo, nejlépe venku na balkoně, ne terase nebo v dobře prosvětlené místnosti.

 4. Jak zalévat lilie

  Lilie zaléváme jen mírně. Ty venku rostoucí se nemusejí zalévat, pokud jsou pravidelnější srážky a půda zůstává v hloubce provlhčená. Zaléváme spíše v létě a ve větším suchu, nikdy přímo na rostlinu, vždy nejraději vsakováním, tedy podmokem.

  Lilie pěstované v květníku zaléváme větší dávkou vody až tehdy, když je substrát proschlý. Vodu necháme nasáknout do zeminy a přebytek ze spodní misky vždycky nejpozději za hodinu vylijeme, lilie nesmějí dlouho zůstat ve vodě.

 5. Jak hnojit lilie

  Lilie nemají rády dusíkatá hnojiva, ani hnojiva, která dělají půdu zásaditější, jako je například guáno, opět s výjimkou Candidum hybridů, které vyžadují vápník. Na jaře dáme liliím plné hnojivo. Jakmile začnou lilie nasazovat na poupata, hnojení zopakujeme, ale s hnojivem draselným.

  Skvělá jsou pro lilie hnojiva na list, která můžeme kombinovat s postřiky proti škůdcům a houbovým chorobám. Po odkvětu hnojíme již jen draselnými hnojivy, aby se lilie dobře připravily na zimování.

  Jsou i zahrádkáři, podle kterých stačí lilie řádně pohnojit při výsadbě a každý rok na jaře a na podzim. Pokud chcete lilie přesazovat, tedy skladovat cibule lilií přes zimu v suchu a chladu, nemusíte hnojit vůbec, vyhnojíte totiž vždy to nové stanoviště.

 6. Jak pečovat o lilie

  Lilie nijak velkou péči nepotřebují. Pokud je správně vysadíte, zaléváte a hnojíte, budete mít o krásný výsledek své snahy postaráno i bez dalších velkých zásahů.

  Potrápit vás mohou škůdci a choroby lilií, kterým věnujeme poslední boxík. Ještě jednou výjimkou je zimování, a to zejména u hrnkových lilií. Na to se podíváme v následujícím boxíku.

 7. Jak zazimovat lilie

  Lilie, které rostou v záhonu, budeme na podzim vyndávat a nechávat cibule oschnout a přezimovat ve vnitřním prostoru, například v kůlně. V tomto případě cibule omyjeme, osušíme, ošetříme proti plísním a uschováme v suchu a v chladnu, nejlépe na chladné verandě, v lodžii.

  Cibule lilií mají rády, když jim ustelete na slámě, suchém písku nebo v hoblinách. nejlépe v dřevěné bedýnce nebo lísce , vždy v chladnějších teplotách, ale hlavně v suchu.

  Hrnkové lilie můžeme nechat venku i při chladnějších teplotách, teprve při mrazech je přesouváme dovnitř. Ale i pokud je necháme venku, což je při mírné zimě možné po celou zimu, musejí být chráněny před atmosférickými srážkami.

  Jestliže se dostaví větší mrazy, je vhodné květníky s liliemi přesunout do bezmrazých prostor, ale rozhodně ne zvenčí přímo do obývacího pokoje. Lilie ráda zimuje v podmínkách mezi 5 – 10 stupni celsia, v suchu. To znamená opět lodžii, verandu nebo třeba kůlnu přistavenou k domu, kde díky odvodu tepla z domu nemrzne.

 8. Jaké jsou choroby a škůdci lilií

  Lilie bohužel trpí na spousty neduhů. Velmi náchylné jsou na různé hniloby a plísně, které je napadají v chladnějším a vlhčím počasí nebo na stanovištích, odkud pomaleji odtéká voda. Stejně je tomu, pokud lilie v květníku přeléváme.

  Nejnebezpečnější je fuzariová hniloba cibulí, kterou známe i v souvislosti s česnekem nebo s bramborami. Ta postupně ničí celou cibuli. V průběhu vegetace žloutnou spodní listy na stonku a rostlina zpomaluje růst. Pupeny nebo květy zasychávají a také opadávají. Vrcholí to rozpadem cibule v zemi.

  Řešením je pouze prevence, kdy sadíme jen zdravé cibule, řádně namožené v přípravku proti fuzariové hnilobě. Liliím také střídame stanoviště, protože fuzaria přežívají v půdě.

  Podobná je například plísňovitost lilie, která za vlhka napadá listy, stvoly a květy. Zde pomůže prevence ve vzdušné, nikoliv přehuštěné výsadbě, kudy může stále dobře proudit vzduch. Postříkáme přípravky proti plísni.

  Liliím se nevyhýbají ani různé skvrnitosti, které jsou houbového původu. Na listech se během napadení tvoří nepravidelné, slévající se tmavé skvrny se světlejším středem. Jsou velké až centimetr. Postřik proti listovým skvrnitostem pomůže jen při včasném zjištění prvních skvrn.

  Lilie však trpí i na virové choroby, například bezpříznaková viróza lilie která se projevuje často jen zpomaleným růstem až zánikem celé lilie. Někdy prosvětlí žilky. Zmenší se listy, hlízy i květy. Napadení přenáší zejména mšice.

  Další virová infekce, pestrokvětost lilií, se projevuje vedle zakrnělého růstu podlouhlými žlutozelenými skvrnami na listech, které jsou také ještě svěšené a zkroucené. I jiné viry mohou lilie napadat, celkově způsobují oslabení celé rostliny, různé skvrny a vedou až k úhynu rostliny, aniž by pomáhal postřik proti plísním. Napadení přenášejí ve většině případů mšice a řešení je pouze jedno: vykopat a spálit.

  Mezi škůdci hledejme zejména třásněnku, mšice, chřestovníček liliový, což je oranžově červený brouček, který vyžírá v listech a poupatech otvory. V neposlední řadě je to vrtavka Liriomyza urophorina, která podlehne insekticidu, nebo také plži, kteří dokáží zcela zničit zejména mladé výhonky. Ale jim můžeme okolo lilií vybudovat pivní pastičky.

  Lilie mají spoustu nepřátel, proti kterým je boj možný pouze z počátku napadení, a to jak škůdcem, tak chorobou, případně dobrou prevencí. Proto je nutné k liliím pravidelně chodit a prohlížet si, v jakém stavu jsou.


J
Jiřina 20.07.2020 – 19:24

Lilie byly krásně zelené a plné poupat. Pak začaly jakoby usychat listy i popata, která opadávají nebo zcela uschnout. Můžete.mi poradit postřik a kdy stříkat nebo přesadit, mám je vysazené na záhonu, kde jde nejvíce sluníčko dopoledne. Mohla bych vám zasla foto. Děkuji J. Podroužková

Odpovědět

J
Jarka 20.09.2020 – 16:20

Dobrý den,koupila jsem si cibule lilií a ony vyrostly asi před měsícem ,ale už asi nevykvetou.Jak je zazimovat? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás