Jak vyrobit burčák

Lenka Rutteová
Publikováno 1. srpna 2023
  1. Jak vyrobit burčák

    Z jakých hroznů vyrobit burčák

    Pro výrobu burčáku se tradičně používají bílé hrozny, které ve výsledku dělají žlutavý, mírně zakalený a sladký šumivý nápoj s relativně nízkou dávkou alkoholu, která je však vyšší než například u piva. V kombinaci s cukrem se pak z burčáku může stát nápoj „rychlé smrti“, a to když se alkohol projeví naplno až po delší době, kdy už jste burčáku vypili více, než je zdrávo.

    Vyrobit si můžete i burčák z vína červeného, který bude díky zakalení spíše růžový a také šumivý. Červená vína mívají zemitější chuť než vína bílá, proto musíte čekat i odlišný chuťový výsledek. Proces výroby je u obou typů hrozna stejný.

  2. Jak zpracovat hrozny, když chcete vyrobit burčák

    Na burčák sbíráme hrozny, které ještě nejsou přezrálé. Na moštoměru by měla cukernatost dosáhnout hladiny 13 – 14 stupňů, ale ne každý má tento přístroj doma. Místo moštoměru použijte vlastní ústa – stačí, aby hrozno bylo sladké tak, jak bývá v jiných letech, když už jej považujete za celkem zralé.

    Do burčáku se přidává cukr, a tak se nemusíte bát ani kyselejší sklizně – právě naopak. Chuť výsledného burčáku se díky kyselině krásně srovná. Takže kdo je milovníkem burčáku méně sladkého, může sklízet hrozny i před dozráním.

    Hrozny je pak nutné opláchnout a ostříhat menší střapce od základní stopky (pokud máte odrůdu velkých hroznů, v případě drobných odrůd jen hrozno opláchneme). Majitelé lisu na víno si šťávu jen vylisují, ona se tu i sama přecedí.

    Jestliže lis nemáte, musíte použít vlastní ruce. Hrozno rozmačkejte tak, aby žádná kulička nezůstala v celku. Možná vás napadne použít odšťavňovač, ale ten rozdrtí i semínka, která jsou hořká. Jestliže chcete v burčáku nahořklou chuť, směle do odšťavňovače. V opačném případě je lepší se spolehnout na vlastní ruce.

    Rozmačkané hrozny necháme ležet cirka pět hodin (klidně i přes noc) v chladu, aby se barvivo a důležité látky ze slupek dostaly do vymačkané šťávy. U lisu ba víno nebo u odšťavňovače se o tuto možnost ochudíme.

  3. V čem nechat kvasit burčák

    Odleženou šťávu pak přecedíme, odměříme její množství a přimícháme do ní cukr v poměru 0,6 kc cukru na 10 litrů tekutiny. Cukr rozmícháme a základ burčáku přelijeme do vymyté (lépe vysterilizované) nádoby, ve které bude kvasit.

    Nádoba nesmí zůstat ani poloprázdná a ani plná. Nejvhodnější jsou demižonky s kvasnou zátkou, které naplníme do cirka čtyř pětin objemu, aby vevnitř nezůstalo příliš mnoho kyslíku, který by změnil proces kvašení (a výsledek by nebyl vůbec chutný), ale ani příliš málo místa, aby burčák nakonec nepřetékal.

    K uzavření nádoby je vhodná kvasná zátka, která má uprostřed trubičku, jíž přebytečný plyn vytvořený při kvašení odchází pryč. Tu samozřejmě kupovat nemusíte, dá se nahradit například tvrdým papírem, který k otvoru přigumičkujete, nebo provrtanými víčky. Nikdy nesmí být nádoba s burčákem uzavřená napevno, nakonec by vybouchla.

  4. Při jaké teplotě nechat burčák kvasit

    Pří výrobě burčáku je důležitá i teplota kvašení. Ta nesmí klesnout pod 15 stupňů, ale také nesmí překročit 25 stupňů Celsia. Do sklepa tedy rozhodně (při domácí výrobě) nepatří, ale na půdu pod střechu také ne. Burčáku bude nejlépe doma mezi vámi nebo třeba ve špajzu.

    A jak poznáte hotový burčák? Začne šumět a bude mít již svou požadovanou chuť. Toho docílíte za cirka deset dnů, v závislosti na okolní teplotě. Čím tepleji bude, tím rychleji se kvasinky rozmnoží a rychleji budou měnit cukr na (pro kvasinky) odpadní alkohol a plyn, který pak tvoří kýžené bublinky i oceňovanou chuť burčáku. Zakalení procesem kvašení je žádoucí.

  5. Jak skladovat burčák

    Burčák a skladování, to moc nejde dohromady. Jakmile máte pocit, že je zkvašený dostatečně, přeneste jej do chladu. Ale pozor, ideálně perlivý burčák je jen několik hodin, pak už jeho kvalita rapidně klesá. V chladu ho neudržíte v požadované kvalitě déle než 7 dní. Nejlépe je vypít jej během cirka 2 – 3 dnů.

  6. Máte více hroznů? Poradíme, jak zrání burčáku rozložit v čase!

    Máte větší sklizeň a burčák byste nestihli vypít v ideálně zralém stavu? Pak tu máme snadný tip, jak si jeho zrání rozložit v čase, i když jste vylisovali všechnu šťávu z celé sklizně najednou. Dost totiž záleží na přidaném cukru, takže stačí šťávu z hroznů rozlít do menších nádob a cukr do nich přidávat postupně, rozložit tento proces třeba i na týden.

    Díky tomu si zajistíte postupné dozrávání burčáku, který budete schopní vypít v době je stále ještě dobré zralosti.

    Aby i nadále byla úroda vína tak dobrá, podívejte se Jak prořezat hroznové víno. Burčák můžete získat i z rybízu, pokud máte jeho přebytek. Pěstování rybízu také není nijak složité.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás