Jak vyrobit dýni a jak upéct dýňové muffiny

Klára Hrnčířská
Publikováno 20. října 2023
 1. Jak vyrobit dýni

  Jak vyrobit halloweenskou dýni?

  Chystáte-li se na výrobu klasické halloweenské dýně, budete kromě dýně potřebovat také nůž s ostrou špičkou, lžíci, čajovou svíčku a sirky. Dýni uřízněte na zahradě i s částí stopky, aby se dala dobře otevírat. Pokud potřebujete poradit s pěstováním dýní, podívat se můžete na náš článek Jak pěstovat dýně.

  Kolem stopky vyřízněte tvar hvězdy. Řežte jednou linií. Pokud vám horní část dýně po proříznutí nejde zvednout, projeďte řez ještě jednou, abyste se ujistili, že jste nikde kousek nevynechali. Spodní část odříznuté strany začistěte nožem do roviny.

  Vezměte si lžíci a vnitřek dýně vydlabejte. Semínka nevyhazujte. Vyberte je z dužiny a nechte stranou. Jakmile bude dýně hotová, můžete se později pustit do nich. Vhoďte je do osolené vody a deset minut je povařte.

  Vyndejte je z vody a nechte okapat. Semínka smíchejte s olejem nebo rozpuštěným máslem a rovnoměrně je rozložte na pečicí papír. Semínka každých deset minut míchejte, dokud nejsou upečená dozlatova. Péct by se měla třicet až čtyřicet minut.

  Teď ale pokračujme ve vyřezávání dýně. Nožem vyřízněte šikmé očí a trojúhelník namísto nosu. Vyřízněte pusu s upírskými zuby.

  Strašidlo můžete postavit do trávníku před domem nebo na chodník. Pokud chcete, aby vám déle vydrželo, postavte ho pod střechu, třeba na parapet nebo na schody. Teď už jen stačí počkat do setmění a zapálit svíčku.

  Svítit nemusí jen halloweenská dýně. Inspirujte se také naším článkem Jak vyrobit lucernu.

 2. Jak vyrobit maketu dýně z pletiva?

  Na papír si předkreslete tvar, který bude připomínat něco na způsob elipsy s ostrými rohy a budou mu chybět špičky. Tak jak vidíte na obrázku.

  Tvar vystřihněte z králíkářského pletiva šestkrát nebo osmkrát. Záleží, jak baculatý jste si ho předkreslili. Užší tvar budete potřebovat osmkrát, kdežto pokud chcete mít na dýni menší počet baculatějších jelit, vystřihněte ho šestkrát.

  Položte dva tvary vedle sebe a po obvodu je začtete spojovat. Tvary sešijte kouskem silnějšího drátu a pečlivě zahněte trčící pletivové drátky. Stejným způsobem připojte i zbývající části.

  Na závěr vymodelujte z malého obdélníku stopku a přišijte ji kouskem drátu na vršek dýně.

  Do misky nalijte tapetové lepidlo. Staré noviny trhejte na kousky, namáčejte do lepidla a lepte po povrchu dýně. Vytvořte několik vrstev a průběžně nechávejte proschnout.

  Nastříkejte dýni oranžovou barvou ve spreji. Na paletě si namíchejte světlejší a tmavší odstín oranžové, než jaký jste právě použili. Do tmavší oranžové barvy namočte houbičku na nádobí a otřete ji o kousek papíru, abyste na ní neměli příliš barvy.

  Téměř suchou houbou natupujte prohlubně na dýni, abyste vytvořili stínování. Stejným způsobem natupujte na vyvýšená místa světlou barvu. Stopku namalujte zeleně. Nechte uschnout.

  V prvním návodu jsme obličej vyřezávali, teď ho na dýni můžete namalovat. Pokud si netroufnete malovat rovnou na dýni, můžete si obličej předkreslit na papír. Každé oko, nos i ústa předkreslete na samostatný kousek papírku. Vše vystříhejte tak, abyste neporušili obvod papíru. Papírky s vystřiženými tvary postupně přiložte na dýni a černou barvou natupujte. Opět nechte dobře zaschnout.

 3. Jak vyrobit dýni

  Jak vyrobit polystyrenovou maketu dýně?

  Vyrobit polystyrenovou dýni není nijak těžké, ale je z toho hodně nepořádku. S polystyrenem pracujte ideálně někde, kde budete moci zamést. Určitě ho nerozřezávejte doma na koberci. Nemáte-li jinou možnost, dejte si pod práci alespoň igelit nebo noviny.

  Potřebovat budete polystyrenovou krychli rozměrů dýně. Vezměte si černý fix a po obvodu nakreslete na každou ze čtyř stran tři svislé čáry. První čára bude z plochy oddělovat čtvrtinu, druhá dvě čtvrtiny a třetí bude od hrany kvádru oddělovat poslední čtvrtinu.

  Jako byste rozdělili čtverec svislými tahy na čtvrtiny a prostředního tahu si nevšímali. Každý takto oddělený dílek bude představovat jedno „jelito“ po obvodu dýně. Zalamovacím nožem začněte opatrně odřezávat kousky polystyrenu. Dejte pozor, ať se neříznete.

  Nůž má vyměnitelnou čepel a pokud do polystyrenu zajedete hlouběji, zůstane vám v ruce jen rukojeť. Odřezávejte proto po malých kouscích. Ze začátku vám půjde práce hůře, ale chce to jen vytrvat a za chvíli se do toho dostanete.

  Až budete mít dýni vyřezanou, vezměte si menší kousek polystyrenu a vyřízněte stopku. Přilepte ji lepidlem vhodným na polystyren.

  Dýni nabarvěte stejným způsobem jako tu z pletiva.

 4. Jak vyrobit kostým dýně?

  Vyrobit kostým dýně není nic složitého. Jako základ budete potřebovat oranžové oblečení. Je-li kostým pro malou slečnu, oblečte jí oranžovou sukénku a černé punčocháčky. Ideální budou také oranžové nebo černé boty a oranžové rukavice.

  Z černé plsti vystřihněte oči, nos a ústa dýně a drobnými stehy vše přišijte na tričko. Vystřihněte také párek netopýru a přišijte je na kalhoty nebo sukni.

  Ve výtvarných potřebách kupte oranžovou barvu určenou na kůži a namalujte jí celý obličej. Jestli má tričko krátké rukávy, tak i celé ruce.

  Z kousku polystyrenu vyřízněte stopku a namalujte ji, stejně jako v předchozím boxíku. Pomocí svorkovačky přidělejte na spodní stranu kloboukovou gumu a pro jistotu ji ještě zalijte lepidlem na polystyren. Vlasy nastříkejte oranžovou barvou na vlasy a přivažte stopku. Gumu zavažte pod krkem.

  Namísto barvy na vlasy můžete použít koupací čepici, kterou nastříkáte oranžovou barvou ve spreji. Stopku přidělejte přímo na ni.

  A hurá koledovat!

 5. Jak vyrobit dýňovou dekoraci?

  Na tuhle dekoraci můžete využít dýně libovolných tvarů a velikostí.

  Potřebovat budete stuhu, černou barvu a staré dětské dudlíky.

  Prvně dýni namalujte obličej černou barvou. Udělejte jí klasické trojúhelníkové oči a nos. Ústa vynechejte. Namísto nich vyřízněte malý otvor a vydlabejte kousek dužiny. Do otvoru zastrčte dudlík.

  Na stopku dýně přidělejte mašli.

 6. Jak upéct a nazdobit dýňové muffiny?

  Dýňové muffiny budou nejen z dýní, ale také si je nazdobíme jako halloweenské dekorace. Pokud nemáte dýni na těsto, upečte jakékoli jiné muffiny, které nazdobíte stejným způsobem.

  Budete potřebovat plech na muffiny, papírové košíčky, malé plastové mouchy a pavouky, které koupíte v hračkářství, další potřeby na zdobení a následující ingredience na těsto:

  • 1,5 hrnku hladké mouky
  • 1 lžičku prášku na pečení
  • 400 g čerstvé nastrouhané dýně
  • 1/3 hrníčku oleje
  • 1 lžičku skořice
  • 2 celá vejce
  • 1/3 hrníčku oleje
  • 1/2 lžičky mleté skořice
  • 1/2 lžičky muškátového oříšku
  • 1 lžička vanilkového cukru
  • 1/2 lžičky jedné sody
  • špetka soli

  Troubu předehřejte na 180°C.

  Nahrubo nastrouhanou dýni dejte do oslazené vody se skořicí a povařte ji. Dýni odstavte a slijte, aby mohla vychladnout.

  Mouku smíchejte s práškem na pečení. V druhé míse smíchejte vše ostatní. Přisypte mouku a promíchejte.

  Plech vyložte papírovými košíčky a naplňte je těstem do dvou třetin. Pečte kolem pětadvaceti minut a nechte vychladnout.

  Nyní budeme zdobit. Na polevu budete potřebovat:

  • čerstvou citronovou šťávu
  • práškový cukr
  • 400 g čerstvé nastrouhané dýně
  • 1/3 hrníčku oleje

  Vymačkejte šťávu z citronu a do porcelánové misky jí dejte dvě lžíce. Přisypávejte práškový cukr, dokud nezískáte hustou polevu. Přimíchejte pár kapek oranžového potravinového barviva. Nekupujte nejlevnější barvivo v supermarketu, ale zajděte pro ně do prodejny s potřeby pro cukráře. Abyste dosáhli syté barvy, musíte levného barviva použít velké množství a poleva pak chutná nakysle. Kvalitního barviva stačí jedna dvě kapky a v polevě se rozpustí výrazně lépe.

  Pomocí lžíce potřete muffiny polevou a přilepte do ní plastové mouchy.

  Pokud vám poleva ztuhne, nahřejte ji ve vodní lázni.

  Chcete-li si se zdobením více vyhrát, namíchejte si další polevu a tentokrát ji obarvěte černým potravinářským barvivem. Dejte ji do zdobícího pytlíčku a na oranžovou polevu na muffinách nakreslete pavučiny. Teprve na ně přilepte pavouka a mouchy.

  Dobrou chuť!

  A znáte čokoládové muffiny?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dýně


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás