Jak vyrobit lapač snů

Ivana Švarcová
Publikováno 9. listopadu 2023
  1. Jak vyrobit lapač snů

    Co znamená lapač snů

    Lapač snů je spojován s kulturou severoamerických indiánů. Jedná se vlastně o amulet, který má za úkol chránit spící, hlavně děti, před zlými sny a nočními můrami. Indiáni věří, že noc je plná poletujících snů, špatných i těch dobrých a lapač snů je všechny zachytává do své sítě. Ty krásné jemně sklouznou po zavěšených peříčkách do spánku, ty zlé se zachytí v síti a jsou zničeny prvními slunečními paprsky.

    Svůj význam mají všechny části lapače snů. Obruč symbolizuje kruh života a také pohyb Slunce a Měsíce po obloze. Zapletení uvnitř kruhu představuje pavoučí síť. Pavouk je u mnoha severoamerických kmenů důležité totemové zvíře.

    Ptačí pírka visící z kruhu slouží jako měkká skluzavka dobých snů. Korálky vetkané do lapače snů podle některých symbolizují pavouka samotného, podle jiných jsou to dobré sny, které nestihly projít sítí, a jsou zvěčněny ve formě posvátných kouzelných perliček.

    V současnosti se stal lapač snů také symbolem jednoty mezi jednotlivými kmeny severoamerických indiánů.

  2. Lapač snů – legenda

    Vznik lapače snů je spojován s kmenem Odžibvejů, indiánský kmen Lakota má také své příběhy o původu tohoto amuletu. Ve starých legendách Odžibvejů se objevuje mystická postava – mateřská Pavoučí žena, ochranitelka zejména dětí a novorozeňat.

    Jak se kmen Odžibvejů rozrůstal a rozšiřoval po celé zemi, pro Pavoučí ženu bylo státe těžší držet ochrannou ruku nad všemi nově narozenými dětmi. Proto vyrobila pro svůj lid první lapač snů. Po jejím vzoru pak domorodé matky a babičky vytvářely malé lapače, které zavěšovaly nad kolébky svých dětí a vnoučat a Pavoučí žena je tak mohla chránit na dálku.

  3. Materiál na výrobu lapače snů

    Původní lapače snů se vyráběly ze stočeného vrbového proutku, my můžeme použít třeba kruhovou obruč z pevného drátu. Dále potřebujeme proužek kůže na omotání – můžeme například nastříhat jelenici. Pro výplet asi nebudeme používat pravé zvířecí šlachy, ale ve specializovaných obchodech pro kutily nebo fanoušky westernu lze koupit šlachy umělé. Dále se nám hodí barevné skleněné korálky a různá ptačí pírka, případně další přírodní materiály pro dekoraci – mušle, ulity, zajímavé oblázky, kousky dřeva, suché plody.

    K výrobě modernější verze můžeme použít proužky barevné látky, vlnu, bavlnky. Lapače sloužící jako šperk se dají vyrobit i z kroužku na klíče. Velmi populární jsou dnes dekorativní lapače snů kde „pavoučí síť“ je nahrazena háčkovanou dečkou po babičce.

  4. Jak vyrobit lapač snů

    Zde vám popíšeme tradiční postup výroby indiánského lapače snů na kovovém kruhu. Kovový kruh je dostatečně pevný a při napínání sítě se nám nebude kroutit.

    Kovový kruh o průměru cca 12 – 15 cm natřeme tenkou vrstvou lepidla, například Herkules a necháme mírně zaschnout. Poté celý kruh pečlivě omotáme asi 1 cm širokým proužkem z měkké jelenice. Konec proužku důkladně přilepíme.

    Kruh si rozdělíme na 8 stejných částí a ty si označíme, například malou tečkou fixem. Na jednu značku pevně přivážeme konec umělé šlachy. Budeme jí potřebovat asi 1,5 m. Natáhleme šlachu k sousední značce, omotáme jednou smyčkou kolem kruhu, a tak postupujeme u všech značek až se vrátíme do výchozího bodu. V kruhu máme šlachou vepsaný osmiúhelník. Druhou řadu začínáme tak, že uděláme smyčku uprostřed prvního oka (uprostřed „strany“ osmiúhelníku).

    Šlachu vždy jednou smyčkou, stejným způsobem, jako jsme omotávali kruh, omotáváme postupně kolem středů ok vytvořených v první řadě. Během vyplétání šlachu vždy přiměřeně napínáme. Jakmile se vrátíme do výchozího bodu druhé řady, pokračujeme stejně 3. řadu a další řady. V průběhu práce můžeme na šlachu navléknout jeden nebo více skleněných korálků. Pomalu se blížíme ke středu, až máme uprostřed otvor o průměru cca 2 cm.

    V tomto okamžiku šlachu silně stáhneme až se celá síť napne a otvor se zmenší asi na 0,5 cm. Konec šlachy pevně zavážeme a ustřihneme 3mm od uzlíku. Uzlík lze ještě zajistit lepidlem.

    Nyní nás čeká dekorování. Na jednu stranu kruhu umístíme poutko z koženého proužku, za které bude lapač viset. Na spodní část zavěsíme lichý počet peříček, můžeme je připevnit také umělou šlachou nebo koženým páskem. Ozdobíme korálky nebo přírodninami a máme hotovo.

    Stejným způsobem lze použít například dřevěný vyšívací kruh, pruh látky a barevnou bavlněnou přízi.

  5. Kam umístit lapač snů

    Lapač snů zavěsíme nad dětskou postýlku nebo do blízkosti lůžka tak, aby na něj pokud možno dopadly první ranní paprsky slunce. Světlo spálí všechny zlé sny, které se během noci do sítě zapletly. Ovšem krásný lapač můžeme umístit kamkoliv jako dekorativní předmět, malé lapače se nosí jako přívěsek nebo na uších coby náušnice.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás