Jak ušít polštář

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak ušít polštář

  Jak ušít polštář – střih

  Nejprve bude potřeba vytvořit samotný střih. K tomu budete potřebovat střihový papír, měření, tužku a nůžky. Použít můžete i delší pravítko.

  Rozmyslete se, zda budete chtít polštář v čtvercovém nebo obdélníkovém tvaru a jak by měl být velký. S tím vám poradí samotné místo, na které má být polštář určený. Potřebujete jeden menší polštářek na botník, aby se měla babička o co opřít, když si u vás na návštěvě obouvá boty? Nebo chcete více měkkých polštářů na novou sedačku?

  Následně je potřeba ještě rozhodnout, jakým způsobem chcete polštář ušít. Máte dvě možnosti.

  První možností je ušít zvlášť polštář z tenké jednobarevné sypkoviny, který vyplníte syntetickým vatelínem a až na něj ušít potah.

  Druhou možností je vycpat výplní přímo samotný polštář a vynechat tak sypkovinu.

  První varianta má tu výhodu, že můžete potah kdykoli snadno vyprat a nemusíte prát rovnou celý polštář. Samotný potah vám v pračce ani nezabere příliš místa.

  Na druhou stranu, pokud chcete polštář bez samostatné výplně, budete ho mít mnohem rychleji ušitý a nebudete potřebovat sypkovinu.

  V návodu se pojďme podívat na tu složitější variantu, tedy sypkovinu s výplní a povlak, který si ušijeme zvlášť.

  Nejprve si nakreslete na střihový papír čtverec nebo obdélník, který bude představovat základ pro vnitřní část ze sypkoviny. Vystřihněte, dvakrát obkreslete na sypkovinu a vystřihněte s centimetrovým přesahem.

  Na potah budete potřebovat ten stejný rozměr, jen ho na všech stranách zvětšete o centimetr. Rozdělte prostor na poloviny a tři centimetry od středu rozdělte nákres linkou.

  Celou předlohu obkreslete jednou na látku, ze které chcete polštář ušít a vystřihněte s centimetrovým přesahem. Papír následně přeložte podle linky nakreslené tři centimetry od středu a dvakrát obkreslete na tutéž látku. Opět vystřihněte obě části s centimetrovým přesahem.

 2. Jak ušít polštář – výběr látky

  Teď se ještě podívejme na samotný výběr látky.

  Sípkovina by měla mít světlejší odstín. Takový, aby neprosvítala přes samotný povlak. Jestli se rozhodnete pro tmavé barvy, můžete použít i tmavší odstín sypkoviny, třeba pokud jí máte doma přebytky, ale jestli ji budete kupovat, vezměte raději světlejší barvu, která se bude hodit i v případě, že byste se časem rozhodli ušít si povlaky nové.

  Látka, z které povlak ušijete, by měla být především praktická a vybraná podle toho, kde bude polštář umístěn. Jestli ho chcete dát do předsíně na botník, kde si na něj občas lehne kočka, vyberte raději tmavší barvu, na které nebude vidět každý otisk tlapky.

  Stejně tak se bude hodit strakatější vzor do dětského pokoje, na kterém nebudou vidět všechny otisky ulepených rukou.

  Povlak by měl být zároveň ze snadno pratelných materiálů, které se ideálně nemusí žehlit, aby s jejich údržbou byla co nejmenší práce.

 3. Jak ušít polštář – dekor

  Ještě než polštář ušijete, zvažte, že byste si látku sami dekorovali.

  Kromě nejrůznějších nášivek a mašliček můžete použít třeba knoflíky nebo našívací kamínky.

  Polštář můžete také pošít jmény nebo na něj vyšít váš oblíbený motiv a dozdobit ho kolem dokola vyšitými lístky a drobnými kvítky. Na ranější látce se bude krásně vyjímat také křížková výšivka.

  Na vystřiženou část povlaku přichyťte pomocí stehové nitě kousek kanavy a vyšijte přes ni výšivku křížkovým stehem. Až je výšivka hotová, jednotlivé nitě kanavy vytahejte a nechte na látce jen samotnou výšivku. Během vyšívání utahujte s citem, aby bylo možné kanavu skutečně později vytahat.

  Látku můžete také pomalovat zažehlovacími barvami nebo zaměstnat samotné děti a použít fixy na textil.

 4. Jak ušít polštář?

  Teď už se ale pusťme do samotného sešití jednotlivých dílů. Nejprve obšijte všechny části entlovacím stehem, aby se látka nikde netřepila.

  Obě části sypkoviny sešpendlete nebo sestehujte k sobě a sešijte po celém obvodu tak, abyste nechali nesešité jen posledních pět centimetrů. Otočte a vyplňte syntetickým vatelínem. Nesešitou část dosešijte v ruce.

  Nyní si vezměte obě menší části potahu a každou ohněte na té straně, kde se budou překrývat. Ohyb prošijte. Přiložte přes sebe a sešpendlete nebo sestehujte tak, aby vznikl jeden kus, který bude stejně velký jako ta část, kterou jste nechali vcelku.

  Přiložte lícovými stranami k sobě, sešijte a obraťte.

  Teď už jen stačí polštář povléci. S další výzdobou domu či bytu vám poradí naše články Jak využít dřevěné paletyJak využít zavařovací sklenice.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás