Jak vyměnit řetízek u žaluzie

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyměnit řetízek u žaluzie

  Jak vyměnit řetízek u žaluzie?

  Nejčastější závadou u domácích žaluzií je roztržený řetízek.

  Může se stát, že se řetízek rozpojí v místě tzv. spojky. Spojka je plastová část řetízku. Skládá se ze dvou částí, které se do sebe pouze zacvaknou. Stačí spojku pouze zacvaknout zpět. V případě poškození samotné spojky, lze na internetu sehnat i tento náhradní díl.

  Pokud se ale řetízek přetrhnul, lze ho pouze zkrátit nebo přidat další spojku. Nicméně počítejte s tím, že se žaluzie vytahují a stahují.

  Přetržený řetízek však lehce vyměníte, abyste i nadále mohli za oknem pěstovat rajčata nebo bylinky.

  Žaluzie vytáhněte úplně nahoru. Rukou je podržte tak, aby se nesesunuly.

  Podívejte se na horní část žaluzií. Na obou stranách „těla“ žaluzie jsou nasunuty boční krytky. Ty vysuňte.

  Uvidíte dva vruty na každé straně. Ty drží celou žaluzii na okně. Vruty vyšroubujte a žaluzii položte na rovný podklad. Aby se Vám lépe pracovalo, můžete lamely přivázat k tělu žaluzie.

  Zkontrolujte, kudy vede silonová struna. Následně vytáhněte převodovku (plastový kus, kudy prochází řetízek). Pokud struna brání vytáhnutí, zamáčkněte ji směrem ven z profilu.

  Podívejte se, kudy vede přetržený řetízek. Stejným způsobem povedete řetízek nový. Dbejte na to, aby konec řetízku a následná spojka byla okolo 10 cm od těla žaluzie. Oba konce spojte spojkou.

  Vraťte zpět převodovku. Pokud jste vyndali strunu, zasuňte ji zpět do těla žaluzie. Celou žaluzii následně přišroubujte na své místo. Před vrácením koncovek ještě vyzkoušejte, zda vše funguje, jak má.

 2. Jak opravit textilní pásku u žaluzie?

  Vyměnit textilní pásku u žaluzie je poněkud těžší, ale dá se zvládnout. Dbejte však na to, že byste měli vyměnit obě dvě pásky. Pokud vyměníte jen jednu, může se Vám stát, že se strany žaluzií budou vytahovat různě rychle. Může být vidět rozdíl v tloušťkách pásek nebo dokonce v barevnosti.

  Textilní páska se může přetrhnout nebo se naruší. Páska je z takového materiálu, že při narušení se třepí a ztrácí svoji funkčnost.

  Postup začíná stejně, jako u výměny řetízku. Tedy sundáme žaluzii, vytáhneme převodovku.

  Uvnitř těla žaluzie se nachází kladka s páskem. Pokud má kladka plastovou krytku, pak ji vyjměte. Kladkou prochází drát. Pokud ještě není vysunut (s převodovkou), pak ho vysuňte. To uděláte tak, že uvolníte pojistný kroužek, který se nachází hned vedle kladky. Malým šroubovákem ho vyndáte. Pak jednoduše drát vysunete.

  Začněte vyměňovat pásku. Jako první vyměňte tu, která je blíže převodovky. Vezměte dva šroubováky. Jeden vsuňte na jednu stranu kladky a druhý na druhou. Začněte otáčet šroubováky. Každý šroubovák budete otáčet na opačnou stranu. Jde to pouze na jednu stranu. Nemusíte se tedy bát, že zvolíte špatně.

  Šroubováky otáčejte do té doby, dokud dírky v obou polovinách klady nebudou přes sebe. Zapamatujte si, kterým směrem se páska namotávala a otvor, kde byl konec pásky umístěn.

  Starou pásku vyjměte a navlečte pásku novou. Opět šroubováky otáčejte kladkou a zajistěte pásku. Za pásku ale netahejte, aby se Vám nevyvlékla. Opatrně provlékněte pásku všemi lamelami.

  Nasuňte drát a pojistné kolečko. Následně vyměňte druhou pásku.

  Vraťte převodovku zpět na místo. Pokud se Vám vytáhnul řetízek, pak ho vraťte zpět do převodovky. Dbejte na pozici spojky (10 cm od hrany).

  Žaluzii pověste na místo. Pozor, aby se jednotlivé lamely nesesunuly.

  Následně vyrovnejte spodní profil. Vytáhněte klínek na jedné straně. Tahejte nebo upouštějte tak, aby byla jedna strana profilu v požadované výšce. Stejně tak proveďte úpravu na druhé straně.
  Zkontrolujte funkčnost.

 3. Jak vyměnit silonovou strunu u žaluzie?

  Silonová struna se přetrhne snadno. Je velikým lákadlem pro hrající si děti. Starší žaluzie mají tyto struny křehké.

  Ze spodní lišty vytáhněte plastový kolíček, který drží strunu. Pokud to nejde, použijte malý nožík.

  Sejměte žaluzii, položte si ji na rovný povrch a lamely svažte provázkem (stejně, jako u výměny řetízku).

  Podívejte se, kudy vedla původní struna, hlavně v těle žaluzie. Struna má buď plastový kolíček, nebo je obtočena okolo upevňovacího vrutu. Odstraňte přetrženou strunu a provlékněte strunu novou. Začněte v těle žaluzie a postupujte směrem dolů. Nechejte vyčnívat konec struny. Nezapomeňte na provléknutí spodního zajišťovacího kolíčku. Udělejte uzel a vsuňte kolíček do spodní lišty.

  Žaluzii připevněte zpět. Nahoře uchopte vyčnívající konec struny. Tu napněte a zajistěte tak, jako byla původní (kolíčkem nebo vrutem).

  Pokud struna přečnívá hodně, zkraťte ji a zasuňte do těla žaluzie. Nakonec nasaďte krytky.

 4. Když už jste u té opravy žaluzií, bylo by dobré je i umýt. Jak umýt žaluzie?

Nahlásit chybu v článku

M
Miroslav 31.10.2020 – 07:25

Dobrý den, prosím Vás jak protáhnout řetízek převodovkou? Já jsem o protáhl asi nějak špatně. Když vytahuji lamely nahoru, tak zhruba v polovině výšky okna Začíná řetízek v převodovce prokluzovat. Potřebuji detailní popis a foto jak to protáhnout převodovkou. Děkuji.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás