Jak vyměnit kliku

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyměnit kliku

  Jakou kliku vybrat?

  U nové kliky je potřeba dobře zvolit vhodný typ. Na výběr je k dispozici velké množství druhů. Nejčastější jsou kliky kovové, ale mohou být samozřejmě i plastové. Ty jsou sice levnější, ale jejich životnost bývá kratší. Klika by měla ladit s celkovým designem interiéru. Kromě vzhledu bychom se měli určitě zaměřit i na pohodlnost úchopu.

  Také musíme zvolit správnou rozteč, což je vzdálenost mezi osou kliky a zámkem. Pokud nevíte, jak rozteč změřit, můžete si podle původní kliky překreslit šablonu. Další možností je, že starou kliku vezmete sebou a podle ní v obchodě vyberete novou.

 2. Co je potřeba k výměně kliky?

  Budeme k tomu potřebovat šroubovák, vrtačku s vrtákem vhodné velikosti a samozřejmě novou kliku s příslušenstvím. V balení s klikou by měl být čtyřhran, šroubky, kliky, imbusový klíč, štít nebo rozeta s krytem. Další důležitou pomůckou je papírová šablona s přesným náčrtem k předvrtání děr.

 3. Jak vytáhnout kliku ze dveří?

  Pokud máme nachystáno vše potřebné, můžeme začít s výměnou. Nejdříve musíme odmontovat starou kliku. Odšroubujeme šroubky, které se nacházejí přímo na klice zdola. Klika se uvolní a měla by jít snadno sundat ze čtyřhranu. Z druhé strany kliku i se čtyřhranem vytáhneme ze dveří. Dále je potřeba odšroubovat šroubky držící štít. Začneme dolním šroubem a pokračujeme horním. Poté štít sejeme. Jestli je to nutné, zatmelíme díry po šroubech staré kliky. Je ale dost možné, že štít nové kliky staré díry překryje, takže se s tmelením nemusíme zdržovat.

 4. Jak vyměnit kliku?

  Starou kliku jsme již vytáhli. Raději ji odklidíme bokem, aby se nám nepopletly součástky. Pokud je v balení s novou klikou i šablona, nasadíme do otvoru pro kliku čtyřhran a na něj dáme šablonu. Šablona se nesmí pohnout, takže je lepší ji zafixovat lepící páskou nebo ji může někdo přidržet. Do vyznačených otvorů šablony si naznačíme díry pro nové šrouby.

  V případě, že papírovou šablonu nemáme, použijeme samotný štít nové kliky. Přiložené šroubky dáme do určených otvorů štítu tak, aby z druhé strany vykukovala jen malá špička. Štít nasadíme na čtyřhran a důkladně ho vyrovnáme. Pak si lehce poklepem na šroubky naznačíme místo pro otvory.

  Štít opět sundáme a na obou stranách vyvrtáme díry na šrouby. Díry vrtáme jen do poloviny dveří. Když máme hotovo, dveře si očistíme, opět na čtyřhran nasadíme štít a přišroubujeme. Stejný postup opakujeme i z druhé strany. Když je štít namontován, nasadíme na čtyřhran kliky z obou stran. Zespodu kliky přichytíme malými šroubky, aby dobře držely. Na závěr zkontrolujeme dobré dotažení a funkčnost kliky i zámku.

 5. Umístění kliky u dveří

  Klika je většinou umístěna ve výšce 105 cm. Tím se u výměny zabývat nemusíme, jelikož díra pro kliku je již vyvrtaná. Větší pozornost bychom měli dát na rozměry nové kliky a štítu, aby zakryl původní díry po šroubech.

 6. Jak vyměnit kliku za kouli?

  Koule místo kliky může být otočná nebo pevná. Její výměna je stejná jako u běžné kliky. Někdy je koule, štít i čtyřhran smontován do jednoho kusu již při koupi, tím se montáž ještě zjednoduší.

 7. Rozetová klika

  Rozetová klika nebo spíše rozetové kování má dva malé štíty místo jednoho velkého. Jeden je kolem samotné kliky a druhý kolem zámku. Při montáži u rozetových klik postupujeme totožně jako u štítových. Jediný rozdíl je v tom, že na přišroubovanou plastovou rozetu nasadíme ještě vnější kryt. U rozetových klik nemusíme znát rozteč.

  Pokud chcete dveře renovovat, myslete na to před samotnou výměnou kliky. Nový nátěr by v opačném případě mohl kliku znečistit. Další možností je Dekorativní fólie na dveře Melinera z Lidlu.


SH
Skřivánková Hana 18.10.2023 – 21:53

Dobrý den, vyměňuji kliku u plastových balkónových dveří a trn z poškozené kliky mě zůstal zaseklý v mechanizmu dveří. Nejde mě vyndat prohledala jsem všechny návody a rady jak vyměnit kliku, ale jak vyndat trn ze dveří jsem nenašla. Prosím bepiradil by mě někdo. Dík Hana

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás