Jak postupovat při ztrátě zaměstnání

Hana Papežová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak postupovat při ztrátě zaměstnání

    Co udělat jako první po obdržení výpovědi

    V případě výpovědi si nárokujte výpovědní lhůtu, která trvá 2 měsíce. Zároveň máte nárok na 3 měsíční odstupné. Tedy pokud se nejedná o výpověď ve zkušební době.

    Co nejdříve zajděte na úřad práce. Pokud na úřad zajdete do 3 dnů, pak vás budou evidovat jako žadatele o práci, hned od prvního dne nezaměstnanosti. Na úřad zajděte i v případě, že máte nárok na odškodné. Stát za vás bude platit zdravotní pojištění.

    Další důležitou věcí je dobrá komunikace s již bývalým zaměstnavatelem. Nechte si napsat dobré reference, které vám pomohou v získání nové práce.

  2. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním při ztrátě zaměstnání

    Zdravotní pojištění za vás po dobu nezaměstnanosti a evidenci na úřadu práce bude platit stát. Na úřadě můžete setrvat pouze určitou dobu.

    Sociální pojištění za vás nikdo bohužel platit nebude. Jedná se však o dobrovolnou platbu. Takže ji po vás ani nikdo nebude vyžadovat. Výhodou je, že doba evidence v databázi žadatelů o práci, se vám bude počítat do důchodového pojištění. Tato doba zahrnuje rok navíc k době, po kterou máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  3. Jak vypadá evidence v databázi žadatelů

    Úřad práce vám bude zprostředkovávat nějaké nabídky práce. Tyto nabídky nemusí být podle vašich představ. Pokud ale jinou práci nemáte, doporučujeme takové nabídky přijmout.

    Pokud totiž z nějakého důvodu odmítnete, úřad vám může odebrat podporu v nezaměstnanosti. Pokud do takového zaměstnání nastoupíte a bez vážného důvodu práci ukončíte, pak platí stejný postih.

    Po dvou měsících pobytu na úřadu, můžete být kdykoliv vyzváni ke konání veřejné služby v rozsahu minimálně 20 hodin týdně.

    I v rámci evidence na úřadě si můžete brigádně přivydělat. Výdělek ale nesmí překročit 3999,-

  4. V jakém případě máte nárok na podporu v nezaměstnanosti

    Pro získání podpory musíte mít zaplacené důchodové pojištění na 12 měsíců během uplynulých dvou let. Musíte mít trvalé bydliště na území ČR a zažádat o evidenci do 3 pracovních dnů od ztráty zaměstnání, jak už bylo uvedeno.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás