Jak se správně starat o koně

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se správně starat o koně

    Jak se správně starat o koně

    Asi není třeba zmiňovat, jak důležitá správná péče o koně je. Kromě toho, že při ní chráníte zdraví vašeho miláčka, si při ní také prohlubujete vzájemný vztah se zvířetem. Ačkoli se tedy může zdát péče občas náročná, čas strávený s koněm

    Než si tedy pořídíte vlastního koně, dobře zvažte, zda jste schopní se o něj i dostatečně postarat. Je třeba počítat s tím, že kromě potřebných znalostí bude péče vyžadovat i poměrně velké množství času. Kolik času to zhruba bude záleží především na tom, zda si koně ustájíte ve vlastní stáji či využijete možnosti ustájení v komerční stáji.

    Pokud zvolíte druhou možnost, péči o koně si jistě zjednodušíte. Komerční stáj se postará o pravidelné čištění stáje či umístění koně do výběhu. Je však zpravidla třeba počítat s větší finanční náročností.

  2. Jak se správně starat o srst koně

    Jednou z oblastí, kterou byste neměli při péči o koně podceňovat, je péče o srst. Zpravidla každý den byste měli koně vyčistit.

    Nejprve je třeba použít gumové či plastové hřbílko a s ním koně krouživými pohyby vyčistit. Začínáme od krku a pokračujeme směrem k zádi. Vynecháme však hlavu a nohy.

    Dále si vezmeme měkký kartáč, kterým opět celého koně od krku vyčistíme (po směru srsti).

    Poté přichází na řadu hrubší kartáč, kterým odstraníme nečistoty z nohou koně. Jakmile máme hotovo, rozčešeme koni hřívu a ocas. Patří váš kůň k těm, jenž nemají štěstí na příliš bohatou hřívu a ocas?

    Pak jej nerozčesáváme vždy, ale podle potřeby jen občas. Na závěr pomocí hadříku vyčistíme koni hlavu (opět po směru růstu srsti). Dáváme přitom pozor na oči a nozdry koně.

    Jiným hadříkem můžeme ještě srst (opět po směru srsti) vyleštit. Poté už jen zbývá vyčistit koni kopyta. K tomu nám poslouží kopytní háček. Zvedneme koni nohu a jemně odstraníme nečistoty z kopyt. Je třeba odstranit především nečistoty z tzv. střelky – rýhy ve tvaru písmene “V”. Pokud je kopytní háček opatřen kartáčkem, použijeme ho k dočištění kopyta.

    V teplém počasí je také možné koně koupat. Na trhu lze koupit speciální šampóny. Je však třeba počítat s tím, že někteří koně na vodu poměrně špatně reagují. Pokud by mezi ně patřil i ten váš, zvykejte ho na vodu pomalu a postupně.

  3. Jak se správně starat o kopyta

    Velmi důletižá je i péče o kopyta. Kůň je totiž zvíře, jenž tráví vestoje většinu dne. Pokud má kůň zdravotní probémy týkající se kopyt, celodenní stání pak léčbu poměrně komplikuje.

    Samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění kopyt. Dále je třeba (především v suchém období) kopyta mazat olejem či speciálními přípravky k tomu určenými. Kopyta tím posílíte a zabráníte jejich lámání či praskání.

    Součástí péče je také kování či strouhání. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl? Při kování je koni nasazena podkova, při strouhání nikoli. S touto částí péče vám pomůže kovář či kopytář. Koňská kopyta je třeba upravovat pravidelně – kováře byste měli pozvat zhruba jedno za 6-8 týdnů.

  4. Jak krmit koně

    Volba správného krmení není ničím jednoduchým. Trh nabízí velké množství různých krmiv, zároveň však každý kůň potřebuje jiný typ. Hříbě potřebuje jiný poměr živin než starý kůň, odlišný styl stravování také bude potřebovat kůň závodní.

    Pokud tedy patříte mezi začátečníky, doporučujeme se vždy o výběru správného krmení poradit s někým zkušenějším. Ten vám jistě pomůže vybrat vhodné krmivo a zároveň také nastavit dávkování. Výběrem nesprávného krmiva můžete koni velmi ublížit!

    Základem jídelníčku každého koně je však pastva a seno.

  5. Jak má vypadat stáj

    Nyní si pojďme přiblížit, jak by měla vypadat stáj, aby se v ní koni dobře žilo. Nejdříve je teba zmínit, že existuje hned několik typů ustájení.

    Někteří koně žijí celoročně na pastvině, kde jim pro ochranu před nepříznivým počasím slouží přístřešek.

    Jiní koně se pohybují běhen dne po pastvině, noc však tráví v boxovém ustájení, tzn. uvnitř stáje.

    Existuje také možnost celodenního boxového ustájení. Je však třeba zmínit, že tato možnost není pro koně přirozená – neposkytuje koni dostatek pohybu.

    Pokud se rozhodnete pro boxové ustájení (alespoň na část dne), box by měl splňovat základní požadavky. Kromě dostatečné velikosti by měl být dostatečně osvětlený, rozhodně by se neměl nacházet v průvanu. Samozřejmostí jsou nádoby na krmivo a vodu.

    Pozornost byste měli věnovat také podlaze. Ideální je hladká podlaha (kvůli čištění boxu). Podlaha však musí být přikryta dostatečným množstvím steliva (dobře poslouží například sláma či piliny), do kterého si bude moci kůň pohodlně lehnout.

    Důležité je také myslet na fakt, že kůň je od přírody stádové zvíře. Žít v samotě pro něj není vhodné. Vždy tedy chovejte koně minimálně v páru.

    Jaký typ ustájení vybrat?

    Výběr správného typu ustájení je opět velmi individuální, každému zvířeti může vyhovovat jiný typ. Pokud se rozhodnete typ ustájení měnit, měli byste to dělat postupně – rychlé a velké změny režimu koním neprospívají.

    Péče o koně opravdu není vůbec jednoduchá. Pokud uvažujete o pořízení vlastního koně a zároveň nejste příliš zkušení, doporučujeme najít si zkušenějšího člověka, který vám se vším potřebným poradí. Může jím být například váš trenér či stájník v komerční stáji, případně také jiný majitel koně v dané stáji. Společně s tím však doporučujeme získávat informace z knih, časopisů, atd.

    Na trhu je řada kvalitních knih, které vám péči přiblíží. Mimo to se v nich dozvíte i o nejčastějších nemocech, plemenech koní či základní výbavě pro koně. To vše byste měli znát – s pořízením zvířete musíte vědět, jak o něj pečovat, co potřebuje či co je pro něj nebezpečné.

    Totéž platí samozřejmě i u jiných zvířat. Pořizujete si psa? Pak byste měli mít jasno v tom, jak jej krmit. Je třeba také myslet na to, že výživa dospělého psa je jiná, než výživa štěněte.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zvíře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás