Jak naučit psa čůrat venku

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak naučit psa čůrat venku

    Jak naučit psa čůrat venku

    Pro štěňátka je první kontakt s okolním světem stresující. Jak se správně starat o štěně? Poprvé vidí a cítí mnoho věcí. Je tedy pravděpodobné, že první návštěvu venku svojí potřebu nevykoná.

    Bránit tomu může i strach z označení teritoria. Malé štěně je ve smečkách vždy na posledním místě, proto se bojí “přeoznačit” území jiného psa.

    Jestliže se chystáte s mazlíčkem na procházku, vezměte s sebou kousek počůraných novin z jeho pelíšku. Tím, že pejsek ucítí i v neznámém prostředí svůj vlastní pach, bude pro něj jednodušší vykonat potřebu. Bude se cítit bezpečně.

    Pokud máte doma pro štěňátko plínku, zkuste druhou možnost. Vezměte psa ven a buďte venku tak dlouho, dokud se pejsek nevyčůrá. Pokud praktikujete tuto metodu, berte ohled na počasí venku. Netrapte pejska čekáním ve velkém horku, nebo naopak v mrazu.

    V obou případech pejska hodně chvalte a případně ho odměňujte psími pamlsky. Obzvlášť pokud opravdu potřebu vykoná. Pokud pejsek udělá loužičku doma, používejte slova “fuj” či “nesmíš”.

    Buďte trpěliví a štěňátku dopřejte čas. Naučit jej novým zvykům může trvat dny až týdny. V žádném případě jej netrestejte. Stále jsou lidé, kteří namáčí psí čumák do moči, jestliže se pes vyčůrá doma. Tento způsob však může v psovi vyvolat celkový strach z vykonávání potřeby.

  2. Jak naučit psa povel k noze

    S venčením souvisí i časté procházky venku. V prvních měsících nezapomínejte na vodítko. Ovšem časem je vhodné psa pustit na volno, aby se dostatečně proběhl. Hlavně v lese a na polích. V těchto případech je nutné, aby pes poslechl a v případě potřeby přišel k páníčkovi.

    Naučte svého psa povel “k noze” a “ke mně”.

    Povel “ke mně” přikazuje psovi přijít pánovi a zůstat před ním sedět tváří v tvář. Pokud tento povel chcete pejska naučit, stoupněte si do prostoru a na psa zavolejte. Rukama plácejte do stehen, opakujte povel. Psa povzbuzujte také slovy honem, pojď, opakováním jména apod.

    Když pes přiběhne, hodně jej chvalte a dejte mu pamlsek. Cvičení opakujte několikrát denně a pravidelně každý den. Časem si pes zvykne a povel “ke mně” postačí. Je ovšem dobré mít u sebe stále nějaké pamlsky a psa odměňovat.

    Stejně to funguje i s povelem “k noze”. Rozdílem je, že při tomto povelu by měl pes přiběhnout k levé noze a koukat stejným směrem jako psovod. K naučení tohoto povelu plácejte svou rukou do levého stehna. Jakmile pes přiběhne, odměňte jej.

  3. Jak naučit psa aportovat

    Aby měl pes venku také zábavu, naučte ho aportovat.

    Jako se všemi ostatními povely, začínejte s výukou doma. Ve známém prostředí se bude pejsek cítit bezpečně a nebude rozptylován okolními vlivy, nebo cizími psy.

    Nejprve v něm vzbuďte zájem. Hrajte si s oblíbeným míčkem, talířem, nebo hračkou. Na zahradě klidně použijte klacek, nebo šišku.

    Jestliže má pejsek o daný předmět zájem, hoďte ho a zvolejte “aport”. Ve chvíli, kdy pes drží předmět v tlamě, zavolejte “ke mně”. Tento postup opakujte několikrát za sebou. Pes bude zvyklý, že po slově “aport” musí běžet zpět k psovodovi, i s hračkou.

    Někdy se stane, že je pejsek příliš zaujatý hraním, proto se mu nechce s hračkou běžet zpět k vám. V tomto případě přivažte k hračce dlouhý provázek. Když vezme pes hračku do tlamy, jemně za provázek tahejte směrem k sobě.

    Když je pejsek u vás, hodně ho pochvalte a odměňte pamlskem. Celkový výcvik se skládá z mnoha dalších povelů, například sedni, lehni, pac.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma pes


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás