Jak chovat vydru

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat vydru

    Jak chovat vydru – obecně

    Na začátek si řekněme něco obecného o vydrách. Vydry patří mezi lasicovité šelmy a v současné době jich na světě žije třináct druhů. Jsou to malí hraví tvorové, jejichž tělo je od přírody přizpůsobeno životu ve vodě. Většina druhů je řazena mezi sladkovodní, ale můžeme se setkat i s druhy, které dávají přednost slané mořské vodě.

    Aby se mohly vydry ve vodě dobře pohybovat, mají výrazné plovací blány a jejich hlava i tělo jsou velice úzké. Voda je také prostředím, z kterého vydry získávají svou potravu. Vydra se může dožít až patnácti let. V dospělosti váží kolem osmi až deseti kilo a i s ocasem měří kolem jednoho metru.

  2. Jak chovat vydru – výběh

    Na prostor, který vydry ke svému životu potřebují, jsou velice náročné. Potřebují velké množství prostoru a především dostatek vody. Ideální je vytvořit výběh z přirozeného prostředí, jehož součástí je také vodní plocha.

    Po celém obvodu musí být výběh dobře zajištěn, jinak by se vám vydra mohla podhrabat. Se stavbou plotu vám pomůže náš článek Jak postavit plot.

    Při břehu vody by měly mít vydry vytvořenou vyhřívanou noru. Pokud hloubíte uměle noru, měla by být co nejvíce podobná té přirozené, aby se v ní vydry cítily dobře. Nora by měla mít stejnou hloubku jako je dno vody.

    Pokud si chcete vydru ochočit, měl by být výběh někde, kde se pravidelně nacházíte i vy, ale kde bude mít vydra zároveň svůj klid. Ideální jsou třeba chatové oblasti. Ještě lepší bude pořídit si vydru v prostředí vesnice, kde bydlíte. Vydru budete mít neustále na očích a budete jí tak moci dopřát patřičnou péči. Také se vyhnete případnému pytláctví.

  3. Jak chovat vydru – potrava

    Základní potravou vydry jsou ryby. Vydra není přílišný gurmán, naopak sní prakticky každou rybu, která se dá snadno chytit. Avšak i na vydru platí dobroty stejně jako na každé jiné zvíře. V jejím případě jsou to úhoři.

    Vedle ryb nepohrdne ani rakem nebo vodním hmyzem. Pochutná si i na vodním ptákovi nebo žábě.

    Vydra svou potravu nejprve uloví a odnese si ji stranou, kde ji nikdo nebude rušit. Zvíře usmrtí silným stiskem čelistí

  4. Jak chovat vydru – páření

    Vydry patří ve svém přirozeném prostředí spíše mezi samotáře. V párech je můžete najít jen v době, kdy se páří. Vydry se páří nejčastěji během jara, ale pářit se můžou kdykoli.

    Pokud máte ve výběhu dohromady pár vyder a samice je březí, je dobré výběh rozdělit na dvě části a každé vydře vyhradit jeden prostor. Vydra je březí šedesát jedna dnů a nejčastěji se jí rodí dvě mláďata, která jsou na vydří mámu po porodu velmi fixovaná.

    Malé vydry jsou po porodu podobně jako třeba králíci slepé a samice se o ně stará dokud nejsou staré jeden rok. Než se malá vydra dostane poprvé do vody, uplynou dva až tři měsíce. Do té doby zůstávají převážně v bezpečí nory. Vydry jsou dospělé až ve dvou nebo třech letech.

    Pokud se vám chov vyder zdá náročný a přesto si chcete pořídit domácího mazlíčka, zkuste se podívat na naše další články Jak chovat činčiluJak chovat králíka.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás