Jak chovat mloka

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat mloka

    Jak chovat mloka – obecně

    Nejprve si řekněme něco obecného o mlocích. Jsou to zajímaví živočichové, kolem kterých panuje mnoho mýtů, a najdeme je také v nejedné kouzelnické knize. Kdo by neznal tolik potřebné mločí oči z čarodějnických kuchyní?

    Teď už ale k reálnějším informacím. Mloci spadají do nadřádu salamandrovitých a řazeni jsou do řádu ocasatých. Mezi nejznámější druhy u nás patří mlok skvrnitý, který u nás jako jediný žije ve volné přírodě. Mezi těmi dalšími jsou to mlok čínský, mlok černý, mlok bílý nebo mlok mexický. Právě s mlokem skvrnitým se u chovatelů setkáte nejčastěji. Další druhy jsou velice vzácné.

    Mlok skvrnitý, jak už název napovídá, má na těle krásně zbarvené žluté skvrny na černém podkladu. Skvrny slouží k odrazení případného nepřítele, který by si na mlokovi chtěl pochutnat.

    Hlava mloka je spíše trojúhelníkového tvaru a výrazně zploštělá. Mlok disponuje krátkým a tupým ocasem a jeho tělo je spíše zavalité. Podobně jako třeba žáby má mlok na hlavě dvě velké vystouplé oči. Mlok má na svém těle žlázy, kterými vylučuje jedovatou látku, která je schopna usmrtit menší živočichy. Pro člověka sice není smrtelně jedovatá, ale může podráždit kůži.

    Dospělý jedinec může dosáhnout velikosti až třiceti centimetrů. Zatím co v přírodě se zpravidla mlok skvrnitý nedožije více než třiceti let, někteří jedinci se v zajetí dožili až padesáti let. Jestli si tedy chcete pořídit mloka, zvažte možnost, že ho jednou zdědí vaše děti.

  2. Jak chovat mloka – terárium

    Mlok si ve volné přírodě libuje především ve vlhkém prostředí, rád vyhledává nejrůznější úkryty a jeho drobné prstíky mu umožňují dobře šplhat. Podle toho by mělo být zařízené také terárium. Ve volné přírodě má mlok neomezený pohyb a navíc velkou část terária zabere jezírko. Proto volte velké terárium, kde bude mít mlok dostatek pohybu. Velikost se odvíjí od konkrétního druhu chovaného mloka a počtu, který si chcete pořídit.

    Součástí terária by mělo být také menší jezírko. Terárium osázejte vlhkomilnými rostlinami – použít můžete kapradiny nebo mechy, ale mlok uvítá také třeba bromélie. Osázení by mělo být pestré.

    Do spodní části terária byste měli dát rašelinu a až tu překrýt mechem nebo na ni rozmístit dubové listy. V teráriu můžete vytvořit plastickou stěnu, po které bude moci mlok lézt. S tou vám poradí náš článek Jak vyrobit terárium.

    Prostředí můžete doplnit také kořeny stromů nebo větvemi. Dřevo by však nikdy nemělo být napadeno žádným parazitem.

    Terárium by mělo být vhodné větrání, avšak větrací otvory by nikdy neměly být umístěny přímo naproti sobě, aby teráriem netáhlo.

    Prostředí pravidelně roste, ale ne příliš, aby v teráriu jinde než v bazénku nestála voda. Předejdete tak plísním, roztočům a dalším parazitům.

    Důležité je také hlídat teplotu, která by neměla být více jak patnáct stupňů. Mlokům se bude dařit při teplotě kolem dvanácti stupňů.

  3. Jak chovat mloka – rozmnožování

    Bazének je v teráriu důležitý nejen kvůli přirozenému prostředí, ale také právě kvůli rozmnožování.

    V přírodě se mloci rozmnožují zpravidla během července až října. Mlok je pohlavně dospělý během čtvrtého roku života.

    Samotné rozmnožování probíhá tím způsobem, že se samička drží na zádech mloka a ten ji pomalu přenáší. Zanechává za sebou takzvaný spermatofor, který samička sbírá do kloakálního váčku. V tomto vaku pak proběhne vývoj oplozených vajíček.

    Samička v sobě nosí vajíčka až do jara dalšího roku, kdy klade do vody několik desítek larev. Larvy jsou většinou zbarveny do hněda a mají drobné nožky a žábry. Larvy jsou však stále uzavřeny ve vaječných obalech. Malé larvy postupně nabydou stejné podoby jako dospělý mlok. Tato část vývoje trvá až do podzimu nebo do dalšího jara. Záleží, kdy samička larvy nakladla.

    Larvy se živí rybím potěrem nebo drobnými korýši. Mohou na sebe i navzájem útočit.

    Než mlok opustí definitivně vodu, doroste velikosti kolem šesti centimetrů a zakrní jim žábry. Jestli tedy chcete mloky rozmnožovat, nádržka s vodou by měla být dostatečně velká s vhodným přístupem.

  4. Jak chovat mloka – krmení

    Čím se živí larvy, už víme. Teď se ještě podívejme, čím krmit dospělého mloka.

    Mloci jsou čilí především během noci. Přes den jsou zalezlí a vylézají teprve ve chvíli, kdy se začne stmívat. V přirozeném prostředí spí mlok přes den pod větvemi stromů nebo pod listy. Zaleze si také do děr v zemi nebo se schová do škvíry pod kamenem. Jeho kůže je citlivá na sluneční záření a příliš mu nedělá dobře, je-li delší dobu vystaven přímému slunci. Naopak když je venku deštivé počasí, můžete na něj narazit i během dne.

    Mlok nepatří mezi příliš rychlé tvory a tomu odpovídá i jeho potrava. Pochutná si na stonožkách nebo žížalách, které vylézají po dešti. Nepohrdne ani pavoukem, červem nebo slimákem.

    Během podzimu má mlok ve zvyku schovat se hlouběji do země, aby přečkal zimu. I od toho se odvíjí složení jeho potravy.

    S chovem vhodné potravy pro mloka vám poradí náš článek Jak chovat žížaly.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás