Jak chovat morče

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak chovat morče

  Jak chovat morče doma

  Doma potřebujeme k chovu morčat klec nebo plexisklové akvárium, podestýlku, pítko, jesličky nebo krmelec, záchod, samotné krmení a ještě podestýlku. To je vše, nic jiného tito drobečci nevyžadují. Je to, aby nebyli sami, ale měli k sobě další alespoň jedno morčátko.

  Morče potřebuje dvakrát až třikrát denně dostat čerstvou trávu nebo méně sladkou zeleninu (hlavně listovou). Občas si může pochutnat na sladší zelenině, ovoci nebo třeba obilí. Vždy musí mít zásoby dost sena. Podstata chovu je stejná jako v případě králíka.

  Ovšem pozor, morčata často trpí obezitou, mají k ní velké sklony. A tak by jejich strava měla být s co nejnižší kalorickou hodnotou. Vyhýbejme se proto příliš sladkým druhům ovoce a zeleniny. A dejme přednost salátům, čínskému zelí a nejlépe luční trávě.

  Morče potřebuje vyčistit bydlení řádově jednou za dva týdny. Jako podestýlku můžete použít pelety nebo hobliny. Často se podestýlka kombinuje, kdy hobliny jsou po většině prostoru, ale pelety se umísťují do nádoby, kam chodí morčátka močit. Sama si vyberou místo, kam budou chodit. A většinou opravdu chodí jen na jedno.

  Morčátka ocení průlezky a domečky. Přirozeně žije morče v noře, takže když mu jednu poskytnete v podobě dřevěného domečku nebo travního košíku, bude za to vděčné. Morčátkům je nutné kontrolovat srst a drápky, ty je dobré zastřihávat. Morče proto musí být zvyklé na to, že je v náručí člověka. Ale nesmíme to s tulením přehánět.

  Tohle všechno platí pro morčata krátkosrstá. Pokud si pořídíte morče dlouhosrsté, přibude vám spousta starostí o jeho srst. Péče o ni je náročná a vyžaduje hodně času i zručnosti.

 2. Jak chovat morče venku

  Venku se morče chová v králíkárně. A vlastně stejně jako králíci. Morčata snášejí i nižší teploty, ale pokud je morče březí, je lepší ho vzít dovnitř, dokud neodchová mladé, aby neumrzli. Ostatní zacházení s morčaty venku je podobné jako s králíky.

  Morčata ráda spásají čerstvou trávu, proto je můžete mít venku v kleci a postupně je po trávě posouvat i s klecí. Jen dohlédněte, aby byla ve stínu. A aby byla dost zatížená proti kočkám a jiným nenechavým potvůrkám. Některá morčata se umějí i podhrabat.

  Pro venkovní chov se hodí morčata hladkosrstá.

 3. Jak chovat jedno morče

  Jedno morče bychom nikdy chovat neměli. Vždy si pořiďme morčata alespoň dvě. Holky jsou prý klidnější než kluci. Morče je zvíře zvyklé žít v tlupách. A když je samotné trpí steskem.

 4. Jak chovat páreček morča

  Páreček morčat chováme podobně jako dvě morčata stejného pohlaví. Jen s tím rozdílem samozřejmě, že brzy budeme mít nadílku v podobě mladých. Samička, která je březí, by měla být ke konci březosti a pak i s mladými spíše doma, a to hlavně ve velkých mrazech nebo naopak vedrech.

 5. Jaká jsou plemena morčat

  Jak chovat morčeMorčata jsou tří základních typů, a to morčata krátkosrstá, bezsrstá a dlouhosrstá. Krátkosrstá jsou klasická morčata, jak je všichni známe. Ta dlouhosrstá i bezsrstá jsou celkem novinkou. Plemen morčat je mnoho, jmenujme pár nejznámějších:

  • morče hladkosrsté – srst je hladká, dobře přilehlá k tělu a dorůstá maximálně tří centimetrů
  • morče rex – má krátkou a krepatou srst rezavé barvy, které chybí podsada
  • morče rozeta – rozetám rostou chlupy různými směry, takže vypadají jako správní rošťáci
  • morče peruánské – morče s extrémně dlouhou srstí, dorůstat může srst až do 20 cm
  • morče baldwin – je zcela bezsrsté, a je tak vhodné i pro silné alergiky.
  • morče texel – to je spirálové morče, srst se v pramínkách stáčí do spirál

v
veronika 13.03.2020 – 08:35

Zajímaví děkuji za radu abych mohla mýt morče zdravé a štastné

Odpovědět

g
gaba 16.02.2021 – 13:36

dobry den,mame asi pulrocni morce samecka...bylo by mozne mu poridi kamarada(samecka)?dekuji za odpoved

Odpovědět

F
Frosty 07.08.2021 – 17:55

My máme třičtvrtě roční morčátko a je hrozně oslabené, ani nemůže chodit a ani nemá sílu na kousání, hrozí mu úmrtí oslabením do 3 dní a kdyby se to zhoršilo hodně tak už zítra. Budu rád za jakoukoliv radu pro morčátko

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás