Jak psa naučit pac

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak psa naučit pac

  Jak se připravit na výcvik podání pac

  K nácviku podání packy si nachystáme pamlsky, které má pejsek opravdu rád.

  Předem si ujasníme, jaký povel budeme používat. Pro pejska je důležité, aby zněl stále stejně. Jen tak jej naučíme poslouchat a reagovat na první povel.

  Vyvarujte se toho, abyste pejskovi sami zvedali packu. Hodně majitelů pejsků samou nedočkavostí, aby jim jejich chlupatý kamarád podal packu, dělají jednu zásadní chybu. Pejsek neví, co se po něm chce a tak ve snaze mu ukázat, co se očekává, začnou mu ji sami zvedat. Ale tím pejska pouze naučí nechat si zvednout packu a k žádné jeho aktivitě to nevede. Čeká, až mu ji zvednete a chce odměnu.

  Pro tento povel je potřeba se opravdu obrnit trpělivostí. Postupujte pomalu, s klidem a hodně pejska chvalte.

 2. Jak psa naučit pac

  Vezmeme si do ruky pamlsek, který má pes opravdu rád. Sevřeme ruku v pěst a držíme před ním. Je jedno, jestli pejsek leží nebo sedí. Důležité je, aby byl v klidu a ochoten spolupracovat.

  Pes se začne k pamlsku dobývat. Může na nás i štěkat. Většinou do nás žduchá čenichem nebo nám olizuje ruku, může nám i okusovat palec. V první fázi postačí, když se pes začne čenichem dobývat do zavřené dlaně. Chvíli jej necháme, aby se snažil a potom ruku otevřeme a necháme ho odměnu sníst.

  Postupně prodlužujeme dobu, než otevřeme dlaň, aby si pejsek mohl vzít svůj pamlsek. Ve chvíli, kdy začne být natolik netrpělivý, že použije k získání pamlsku i packu, máme vyhráno. Celý nácvik opakujeme a přidáváme slovní povel. Pejsek zpravidla velice rychle pochopí, že pro získání odměny stačí položit packu na naši ruku.

  V momentě, kdy pes bez problémů reaguje na slovní pokyn položením packy na ruku s pamlskem, můžeme přistoupit k poslední fázi výuky.

  Odměnu schováme do druhé ruky. Na slovní povel tentokrát pejskovi nastavíme prázdnou ruku sevřenou stejným způsobem, jako kdybychom drželi jeho odměnu.

  Pes položí na naši ruku packu a v té chvíli, kdy ji otevřeme a on zjistí, že v něm tentokrát pamlsek není, je nezbytně nutné, aby pes dostal odměnu odjinud. V našem případě z druhé ruky. Bez odměny by získal pocit, že není proč se snažit.

 3. Jak pomoci psovi zafixovat podání pac

  Pro lepší fixaci povelu je vhodné používat stále stejnou ruku s pamlskem. Pokud chceme, aby nám pejsek podával střídavě obě tlapky, je dobré střídat i naše ruce. Zároveň bychom měli používat pro každou ruku i jiný slovní povel.

  Může se stát, že pes na pamlsek ve dlani nereaguje. Potom zkusíme použít odměnu, která má pro něj opravdu vysokou hodnotu. Něco, co běžně nedostává.

  Jinou možností jsou oblíbené hračky a po splnění úkolu si pak za odměnu s pejskem pohrajeme.

  Pro výcvik našeho zvířecího kamaráda je potřeba se obrnit trpělivostí. Přesto se někdy stane, že se nám nedaří naučit jej některé základní dovednosti. Jak si poradit při výuce základních povelů si můžete přečíst v našich článcích Jak psa naučit sedniJak psa naučit lehni.

  A nezapomeňte ani na správné krmení psa!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma pes


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás