Jak se počítá šířka dveří

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá šířka dveří

    Jak se počítá šířka dveří?

    První veličinou, kterou budete řešit, jsou rozměry dveří. Pokud stavíte, musíte si stavební otvor upravit podle účelu.

    Dveře se dají vyrobit jakékoli výšky a šířky. Vše je otázkou ceny. Standardní rozměry dveří jsou: 60, 70, 80 a 90. Takto je také najdete označené u obchodníků.

    Takto označené dveře se používají pro označení rozměru, kde procházíte. Je to tedy rozměr mezi jednotlivými zárubněmi (měříte vnitřní rozměr zárubní). Např. při 70 cm dveřích bude mezera mezi zárubněmi 70 cm.

    Vstupní dveře do rodinného domu by měly být minimálně 80 cm. Doporučuje se však 90 cm.

    Šířku dveří 60 cm využijete pro šatny, sklepy nebo komory. Zde není nutné dodržovat normy, proto mohou být dveře menší.

    Na koupelny a toalety jsou doporučovány dveře šířky 70. Pokud bude pračka (případně sušička) součástí koupelny, dejte pozor, abyste s ní dveřmi prošli.

    Obytné místnosti mají šíři 80 cm. Je to i z důvodu, abyste pohodlně protáhli nábytek.

    Pokud řešíte šířku dveří pro hendikepované, zvětšete dveře o 10 cm.

    Měření samotných dveří se provádí na straně „ve falci“. To znamená, že změříte dveře na té straně, která je kratší. Jinak řečeno tam, kde je „výkus“ pro střelku. Většinou však naměříte přibližně o 2 cm více. Např. u dveří 70 cm naměříte okolo 72 cm.

    Šířku dveří máte spočítanou. Pokud objednáváte pouze dveře, které dáváte na staré zárubně, je dobré si poznamenat počet pantů a rozměřit si, kde se nacházejí. Jedině tak seženete dobře padnoucí dveře.

    Pokud však objednáváte i zárubně, potřebujete stanovit šířku stavebního otvoru. U každého prodejce totiž najdete odlišné pokyny. Zjistěte si proto u svého dodavatele, jak má být otvor připraven.

    Obecně se k šířce dveří připočítává 8 – 10 cm. Např. pro dveře 80 cm by stavební otvor měl mít šířku 88 – 90 cm.

  2. Jak se počítá výška dveří?

    S výškou dveří je to stejné, jako s jejich šířkou. Výška dveří je většinou udávána za lomítkem. Setkáte se tedy s označením dveří 80/197. Znamená to tedy: dveře šířky 80 cm a výšky 197 cm. U většiny dodavatelů je tato výška stejná. Někteří však nabízejí v základu dvě výšky. Kromě 197 cm i 210 cm. Pak tedy za lomítkem najdete číslo 210.

    Výšku dveří změříte stejně, jako u šířky. Samotné dveře se měří opět na straně „ve falci“. Tam naměříte hodnotu 197 nebo 210. Z druhé strany je výška opět vyšší o 1,5 cm.

    Připravenost stavebního otvoru je opět na jednotlivém dodavateli. Nicméně obecně lze říci, že většina výrobců požaduje otvor o výšce 201 – 203 cm. U vyšších 214 – 216 cm. Pro všechny šířky dveří.

  3. Jaká je orientace dveří?

    Pod kouzelným slůvkem orientace se nachází jednoduchá otázka.

    Levé nebo pravé?

    Většina lidí s tím má problém. Určit správnou orientaci dveří není vůbec složité.

    Postavte se ke dveřím tak, abyste viděli panty. Jinak řečeno, aby se dveře otevíraly k vám. Položte si otázku: Na které straně vidím panty? Pokud je vidíte vpravo, pak jsou to dveře pravé. Pokud vidíte vlevo, jsou to dveře levé.

  4. Jaká je výška zárubní?

    Když jsem sama objednávala dveře do domku, tak toto kouzelné číslo jsem se nikde nemohla dočíst. Ani sám obchodní zástupce mi nebyl schopný sdělit, jak jsou zárubně vysoké. Vždy a všude jsem našla výšku pouze vnitřní. Jinak řečeno světlou výšku.

    Jistě se ptáte, k čemu by mi takový údaj byl? Jednoduchá odpověď. Podlahu máme o 1 cm níž, než bylo v plánu. Šlo mi o to, zda zárubeň překryje nevzhledné zakončení omítky.

    Většina zárubní je vysoká 204,2 cm. U vyšších dveří je to 217 cm. Pokud tedy máte stavební otvor vyšší, pak musíte objednat atyp, což se samozřejmě prodraží. Nebo si ten 1 cm dodělat tak, aby nic nebylo poznat.

    Jestli se ptáte, jak to dopadlo u mě, tak nám prodavačka sdělila, že zárubně jsou vysoké 205 cm, takže jsem je objednala a nyní musím 1 cm zadělávat šlehaným štukem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dveře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás