Jak se počítá golfový handicap

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá golfový handicap

    Co je golfový handicap

    Golfový handicap není nic jiného, než hodnocení hráče, jeho schopnosti hrát golf, jeho golfové kondice. Čím je nižší, tím lépe. I proto se tomu říká handicap, tedy znevýhodnění, nedostatky. Čím jsou nižší, tím lépe na tom hráč je.

    Smyslem handicapu je zajistit, aby spolu mohli hrát golf i výkonově nevyrovnaní hráči. Každý totiž hraje proti svému „osobnímu paru“. Takže se může stát, že na prvním místě bude v turnaji hráč s více údery (a vyšším handicapem) než na místě druhém. Handicap v podstatě vyjadřuje, o kolik víc (nebo míň) ran má hráč zahrát, než je par hřiště (než na kolik ran bylo hřiště naprojektováno).

    Začátečník má vždy 54, ale samozřejmě až po té, co udělá základní zkoušky pro získání zelené karty. A jak se účastní golfových turnajů, postupně svůj handicap snižuje, ovšem může jej později i zvýšit, když se mu turnaj nepodařil (ale to až v době, kdy handicap klesne pod 37 – do té doby se zhoršit nedá, ani při sebehorším průběhu turnaje).

    Maximum je tedy 54, při zhoršení handicapu se hráč dostane maximálně na 37. A minimum handicapu hranice nemá. Profesionální golfisté se pohybují v minusových hodnotách, ti nejlepší jsou někde okolo -8.

  2. Jak se ve výpočtu handicapu zohlední obtížnost hřiště

    Samozřejmě, že každé golfové hřiště je úplně jiné a hraje se na něm s různou obtížností. Někde to jde jako po másle, jinde golfista stále loví míček z bunkerů, musí dávat provize pro outy nebo využívá drop zóny, poněvadž míček skončil ve vodě. Proto je každé hřiště ohodnoceno stupněm náročnosti.

    • course rating – srovnání náročnosti jednoho hřiště ke druhému
    • slope rating – vypovídá o relativní obtížnosti hřiště pro hráče

    Obě hodnoty najdete vždy v oficiální charakteristice hřiště. Důležité je si je zapsat, neboť jsou součástí výpočtu golfového handicapu.

  3. Jak se počítá golfový handicap

    Pojďme k samotnému výpočtu golfového handicapu. Je potřeba znát svůj výkon na na golfovém hřišti, tedy počet ran. Na turnaji stačí jen výsledek za turnaj, abyste odhadli, jak se váš handicap posune. Pokud jej chcete jen zkusmo spočítat mimo turnaje, je nutné odehrát hřiště minimálně pětkrát. Maximum omezeno není, stačí do 20 kol.

    Přestože jste šli více kol, nebudete si počítat průměr, i když k tomu tento postup trošičku nabádá. Ale nebojte se, průměrem se zatěžovat nebudete muset. Kdyby vás přece jen zajímal (mimo výpočet handicpu), návod jak se počítá průměr je na Skrblíkovi také.

    • Krok 1: Od každého vašeho dosaženého výsledku (za každé kolo) odečtěte slope rating hřiště.
    • Krok 2: Teď každé dosažené číslo vynásobte 113.
    • Krok 3: Poté získaná čísla vydělte slope ratingem a získáváte tzv. koeficienty přepočtu handicapu.
    • Krok 4: Najděte nejmenší koeficient (u 5 kol).
    • Krok 5: Tento koeficient vynásobte 0,96 a máte svůj handicap.

    Čím více kol jste absolvovali, tím více nejnižších koeficientů bude nutné použít. Tady už budete potřebovat jejich průměr – součet koeficientů podělený počtem sčítaných koeficientů.

    Pokud jste tedy šli 20 kol na domovském hřišti, vezmete až 10 nejnižších koeficientů, vypočtete jejich průměr a pak jej vynásobíte 0,96, což je tzv.“bonus for excellence” neboli „bonus za výjimečnost“, který do výsledného handicapu zahrnula UGSA.

    Nyní máte svůj handicap zjištěný, ať jste jej počítali na jakkoliv obtížném hřišti.

    Věděli jste, že i Lidl se soustřeďuje na prodej oděvů pro golfisty?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás