Jak naučit dítě na nočník

Silva Páčová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak naučit dítě na nočník

    Kdy je nejvhodnější doba začít učit dítě na nočník

    Každé dítě je jiné, proto nelze přesně říct, kdy s nočníkem začít. Psychologové udávají za vhodný čas dobu, kdy je dítě schopné uvědomit si potřebu, schopné sdělit potřebu a mít odvahu vyzkoušet něco nového. Dítě by obecně mělo být ochotné spolupracovat.

    Tento věk podle odborníků nastává mezi druhým a třetím rokem života dítěte. Příliš brzký nácvik by v konečném důsledku nemusel být výhodou a mohl by se stát stresující jak pro dítě, tak i pro matku a posunout tak úspěšnost nácviku i o několik měsíců.

    Na nočník neučíme také v období, kdy dítě všechno odmítá, případně má období vzdoru, samozřejmě ani v době, kdy je vážněji nemocné. Dokonce musíme počítat s tím, že když se dítě na nočník již naučilo, nemoc jej může vrátit o krok zpět, k plenám. Tím se však nenechávejte znepokojit, znovunaučení se na nočník pak již bude snadné, jen co se dítě zcela uzdraví.

    Učení se v období jara či léta, kdy dítě může běhat nahé, oceníte zejména vy. Můžete dobře zachytit právě vykonávanou potřebu a slovně ji doprovodit. Dítě si tak lépe spojí význam slov s právě vykonaným skutkem.

    V každém případě byste na samotný nácvik měli mít klid, učit dítě nejlépe v prostředí, na které je zvyklé. Předejdete tak stresu při počátečních neúspěších a nepříjemná povinnost se stane příjemnou hrou pro vás i vaše dítě.

  2. Jaký nočník vybrat

    Mnozí psychologové zastávají názor, že je dobré, když si dítě vybere nočník samo. Přece jen, když se mu něco líbí, vezme to dříve za své. Děti možná zaujme hrající nočník, ale mnohdy si děti spojí vykonání potřeby s melodií a nejsou schopny pak vykonat potřebu bez písničky.

    Dnešní trh však nabízí nepřeberné množství různých typů nočníků. Jak tedy vybrat ten pravý právě pro vaše dítě?

    • Nočník by měl být velikostně tak akorát. Dítě by si při vykonání potřeby nemělo máchat zadeček. Také při posazení by mělo pohodlně dosáhnout nohami na zem nebo, v opačném případě, nemělo mít kolena až u brady.
    • Velké rozdíly jsou v nočnících pro holčičky a chlapce. Nejen barevností, ale hlavně tvarem. Maminky chlapečků jistě ocení zvýšenou přední část nočníku. Ta by měla být příjemně zaoblená, aby nedošlo k případnému poranění při nešikovném sedání na nočník.
    • Důležitým kritériem je i povrch, na kterém bude nočník stát. Podlahy bez koberců budou rády za nočníky s protiskluzovým povrchem, který brání poškrábání podlahy a dítěti tak zabrání cestování s nočníkem po místnosti.
    • Přehlédnout by se neměla při výběru ani stabilita a pohodlnost. Oblý tvar bez ostrých hran bude pro dítě příjemnější.
    • Mnohé nočníky mají různé vychytávky. Některé spustí melodii při vykonání potřeby, jiné mají poklop pro uzavření nočníku, což oceníte hlavně v noci, když se vám nechce s obsahem nikam cestovat. Některé mají v zadní části držák na toaletní papír, některé jsou vyrobené z průhledného plastu, abyste dobře viděli, kdy dítě potřebu vykoná.
  3. Jak zjistit, kdy je dítě připravené

    V prvé řadě by dítě mělo projevovat zájem o novou věc. Což velkým problémem nebude, jelikož většina dětí je přirozeně zvídavá. Dalším kritériem může být nespokojenost dítěte v počurané plence, ať už používáte papírové či látkové pleny, kdy se ji dítě snaží samo sundat. S tímto souvisí i to, že se dítě umí samo vysléknout, případně i obléknout. Dítě dále touží být samostatné a rádo napodobuje dospělé.

  4. Jaké jsou fáze učení dítěte na nočník

    • rodičem náhodné zachycení vykonávané potřeby, když je dítě nahé nebo když podle gest poznáte, že se chystá potřebu vykonávat, doprovázejte proces slovem, které jste vyčlenili pro vykonávání potřeby (nejlépe zvuky typu „AA“, „EE“)
    • dítě pochopí význam slova doprovázejícího vylučování
    • dítě se naučí vyslovovat slovo, kterým vylučování doprovázíte
    • dítě ohlásí dohodnutým slovem (zvukem), že vykonalo potřebu
    • dítě ohlásí dohodnutým slovem (zvukem), že právě vykonává potřebu
    • dítě ohlásí dohodnutým slovem (zvukem), že bude vykonávat potřebu
    • dítě nejenže předem oznámí, že potřebuje na nočník, ale i si na něj samo dojde
  5. Jak postupovat při učení dítěte na nočník

    Učení se nové dovednosti berte hlavně jako hru. Motivujte pozitivně a hodně chvalte. Při nehodě dítě netrestejte.

    Začínáme

    Nejprve nechávejte nočník jen tak v místnosti, aby si dítě na jeho přítomnost zvyklo. Nechte jej nočník prozkoumat, občas dítě na nočník posaďte oblečené. Dovolte dítěti chodit s vámi na toaletu, aby vidělo, že se svlékáte, že si sedáte a že vykonáváte potřebu, komentujte proces zvukem, který si zvolíte pro vylučování, například „AA“, „EE“. Pro dítě pak bude snazší přijmout fakt, že se má nechat vysvléci a posadit na tu novou „hračku“.

    Často pomůže posadit dítě na nočník přímo na toaletě v době, kdy i vy jste na malé. Je to logisticky trochu náročnější, ale učení se nápodobou tu zafunguje většinou skvěle. Dítě v tomto věku přece miluje napodobování všeho, co dělá maminka.

    Seznámení za námi. Co dál?

    Dítě má rádo rituály. Proto jej na nočník posazujte vždy ve stejnou dobu a nejlépe na stejném místě. Většina dětí vykonává potřebu těsně po probuzení nebo po jídle. Proto zkoušejte na posazování zejména tuto dobu. Na nácvik můžete použít speciální odvykací plenkové kalhotky, které zachytí případnou nehodu, ale nejsou pro děti komfortní tak jako plenky standardní. Za úspěch dítě vždy chvalte. Neúspěch přecházejte s úsměvem.

    Na nočníku nechávejte dítě jen chvíli. Posazujte spíše častěji. Pokud se sezení dítě brání, nočník na pár dnů schovejte. Po každém nácviku umyjte sobě i dítěti ruce. Společně s učením se vykonání potřeby jej učíte základním hygienickým návykům.

    První úspěchy

    Pokud již dítě zvládá být přes den bez plen bez větších nehod, můžete zkusit odebrat plenky na denní spaní. Hned po probuzení však dítě posaďte na nočník nebo toaletu. Nácvik odebrání plenky na noc začněte až tehdy, kdy má dítě ráno po probuzení plenku suchou několik dní za sebou. Mnoho maminek pak v noci také praktikuje posazení na nočník i během spánku dítěte.

    Vykonávání potřeby mimo domácí prostředí

    Doma zvládáte vše bez nehod a venku na procházce se nedaří? Dítě má venku spousty nových podnětů ke zkoumání a často při tom zapomene, že se mu chce na záchod. V tomto případě můžete dítěti na ven nebo na cestování při začátcích plenku dát. Děti však plenkám odvykají poměrně rychle a v mnoha případech vám pak plenku budou pro nepohodlí odmítat.

    Na procházkách berte vykonávání potřeby opět jako hru – zahrajeme si na pejska, zalejeme kytičku – v tomto případě se fantazii meze nekladou a jistě přijdete na mnoho způsobů, jak své dítě motivovat.

  6. Čemu se rozhodně vyhnout při učení dítěte na nočník

    Na nočníku dítě nekrmte. Vhodné není ani koukání na televizi. Dítě je v tomto věku schopné soustředění se jen na jednu věc. Rozptylování pohybujícími se obrázky tak může učení prodloužit. Pokud se dítě brání sezení, nenuťte jej a zkuste to za chvíli znovu.

    Důvodem může být zaujetí jinou hračkou nebo nepohodlí na samotném nočníku. Po úspěšné stolici nereagujte negativně. Dítě má radost ze svého díla a mohlo by se tak začít bát, že něco dělá špatně. Větší děti můžete motivovat tím, že plenky například potřebuje už mladší sourozenec nebo že děti s plenkami nesmí do bazénku a podobně.

  7. Co dělat, když se přeci jen nedaří učit dítě na nočník

    Pokud všechny nácvikové metody zklamaly a vaše dítě nočník odmítá nebo dochází k častým nehodám, zkuste nácvik o pár dnů nebo i týdnů odložit. Každé dítě má svůj čas.

    Vyzkoušet můžete také prkýnko na toaletu. Děti rády napodobují své rodiče, proto pro mnohé bude zajímavější než samotný nočník. Chlapci rádi močí do nočníku ve stoje. Je to sice z počátku nepohodlné, ale svůj účel tento postup dokonale splní.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dítě


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás