Jak pěstovat hyacint

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat hyacint

    Jak vybrat hyacint?

    Hyacint je západoasijská rostlina, která se do Evropy dostala v období starověkého Řecka a Říma. Největší slávu si tato kytka užívala v polovině 18. století, kdy jimi milenka francouzského krále Ludvíka XV zaplnila všechny zahrady a palác ve Versailles.

    Při výběru hyacintů musíme dbát zejména na to, abychom sáhli po hyacintu vyšlechtěném pro zahradu nebo pro domácí pěstování v květníku či ve skle. Pak už vybíráme jen mezi barvami. Nejsnazší je nákup rozkvetlých hyacintů, protože barvu vidíme hned a máme jistotu, že i doma nebo na zahradě nám hyacint pokvete přesně takto.

  2. Jak zalévat hyacint?

    Předpokládejme, že jsme domů přinesli již rozkvetlý hyacint a chceme si jeho květů i vůně užít co nejdéle. V květníku jej zaléváme podle potřeby – vždy necháme substrát proschnout, než nalijeme další dávku.

    Pokud máme cibule hyacintu doma a chceme je začít rychlit, je nutné zalévat častěji, aby se substrát držel stále vlhký. Cibule, která předtím odpočívala, bude potřebovat nasáknout větším množstvím vody, aby mohla začít vyhánět listy i květ. Nadále, po přenesení do místnosti, zaléváme s přestávkami, necháme substrát pravidelně proschnout.

    V záhonech, pokud hyacinty pěstujeme venku, zaléváme jen podle potřeby – dle aktuálních srážek. Hyacinty by měly být během startu a následujícího kvetení ve vlhku. Po odkvětu už je zálivka nutná jen v případě déletrvajícího sucha a horkých dní.

  3. Jak hnojit hyacint?

    Hyacint hnojíme podle toho, v čem jej pěstujeme. Na podzim sázíme cibule hyacintu do záhonů, které jsme během léta (po vyndání odkvetlé a zatažené cibule ven, prohnojili. To bude hyacintům zahradním stačit pro celou následující sezónu.

    Pokud pěstujeme hyacint doma v květníku, hnojíme tekutým hnojivem po celou dobu rychlení i kvetení. Po odkvětu hnojíme, dokud se listy nezačnou zatahovat (sesychat). Můžeme zvolit i hnojení tyčinkami, které se zapíchnou do zeminy a postupně uvolňují výživné látky.

    Stejně postupujeme v případě pěstování hyacintu ve skle, kde je nutné mu poskytnout živný roztok.

  4. Jak naložit s odkvetlým hyacintem?

    Odkvetlému hyacintu vždy jemně sdrhněte seschlé květy, aby se nevysiloval tvorbou semen. Cibule by pak nemohla dost narůst a hyacint by nemusel přežít zimu. Rostlina se množí dělením cibulí, semena potřebovat nebudete.

    Odkvetlé hyacinty, které jste měli v záhoně venku, můžete nechat v zemi. Někteří zahrádkáři je po odkvětu a zatažení listů vyjmou, očistí a uchovávají v suchu v teplotě okolo 15 stupňů, aby cibule a celé rostliny byly vitálnější.  Zpět se sadí v září nebo v říjnu do hloubky cirka 20 cm.

  5. Jak rychlit a pěstovat hyacint v květináči?

    Když jsme si přinesli hyacint v květníku, jen jej mírně a zaléváme a přihnojujeme. Jakmile odkvete, sdrhneme suché květy. Až zatáhne listy, vyjmeme cibuli z květníku a můžeme ji sadit ven do záhonu, klidně i na okraj trávníku.

    Pokud chceme rychlit hyacint doma v květníku, je nutné začít s jeho probouzením cirka 3 měsíce před termínem, kdy chce, aby kvetl. Má-li kvést na Vánoce, začneme jej rychlit v září. Když má kvést na Velikonoce, uzpůsobíme termín počátku rychlení termínu Velikonoc.

    Rychlení hyacintů začíná v lednici. Zde musejí cibule hyacintů strávit cirka tři týdny, aby prochlady, a měly tak dojem, že proběhla zima. Jakmile je pak dáte do vyšší teploty, probudí se, protože pro ně už začne jaro.

    Jak pěstovat hyacintCibule, které pobyly v lednici dostatečně dlouho, zasaďte do květináče. Ale ne do ledajakého. Musí být hlubší, alespoň 10 – 15 cm, aby se v něm cibule cítila dobře. Cibuli zasaďte tak, aby byla v zemině z cirka dvou třetin. Jedna třetina musí čouhat.

    Přes květník dejte improvizovaný nebo koupený papírový klouček a květník přemístěte do temna a chladna, teplota pro hyacint by měla být okolo 5 – 8 stupňů celsia. Zde stráví hyacint tak dlouhou dobu, než nazvedne klobouček.

    To je signál, abyste jej přemístili na světlé a o něco teplejší místo, třeba na verandu nebo do zimní zahrady. Po celé dva měsíce, co tyto dvě fáze potrvají, mu budete udržovat vlhký substrát. Teplejší místo by mělo mít teplotu 15 – 18 stupňů. Množství světla by zde mělo být opravdu velké.

    Nakonec přemístíte hyacint do tepla, do místnosti, kde bude kvést a nádherně vonět. U kvetení vždy platí, že čím déle stráví cibule hyacintu v chladnějším prostředí, tím déle následně kvete.

    Procesem se pěstování hyacintů v květníku dost podobá tomu, jak pěstovat amarylis.

  6. Jak rychlit a pěstovat hyacint ve skle?

    Rychlení hyacintů ve skle je velmi podobné, jen s tím rozdílem, že hyacint poroste ve speciální váze ve vodě, nikoliv v zemině. U pěstování ve skle je důležité, že voda může sahat jen pod cibuli, nikoliv na ni.

    Z počátku musí být ponořena i spodní strana cibule, aby mohla pustit kořeny, později jsou ve vodě už jen kořeny. Do vody je nutné přidávat tekuté hnojivo, aby měla cibule z čeho doplňovat živiny, a to zejména při následném pobytu v teplé místnosti, při odkvětu a během zatahování listů.

    Proces rychlení je jinak stejný, i termíny a postupné přemísťování z lednice do tmavé a chladné místnosti (sklep) a pak do místnosti velmi světlé a o trochu teplejší (veranda), nakonec do pokoje, kde si budete užívat krásu a vůni již kvetoucí rostliny.

  7. Kdy začít s rychlením hyacintu, aby kvetl na Vánoce?

    Proces rychlení hyacintu trvá cirka tři měsíce, a to bez ohledu na to, zda jej rychlíte v květníku (v zemině) nebo ve skle (ve vodě).

    Pro vánoční kvetení jej tedy začněte rychlit v září.

  8. Jak pěstovat hyacint v záhoně?

    Pěstování hyacintu v záhoně může mít dvě základní podoby.

    Ta první je zcela bezstarostný, kdy hyacint v září nebo v říjnu jen zasadíme cirka 20 cm hluboko do prolité výsadbové jamky a přihrneme, znovu zalijeme. Na nadcházející zimu hyacinty překryjeme listím, chvojím, netkanou bílou textilií, aby se nemohla voda příliš vypařovat a aby tedy cibule nevymrzla.

    Podrobněji jsme o přípravě zahrady na zimu již psali. Přečíst si můžete i to, jak připravit zahradu na jaro, včetně hyacintů.

    Během velmi suchých zim zaléváme.  Na jaře pak hyacinty prohnojíme tekutým hnojivem a o zbytek se postarají rostliny samy. Jakmile odkvetou, jen jim sdrhneme suché květy, aby se cibule nevysilovala tvorbou semen. Tím jí zajistíme snazší přezimování. Na zimu můžeme opět překrýt zimní přikrývkou.

    Druhý způsob pěstování je podobný, jen s tím rozdílem, že si přiděláme práce a starostí tím, že cibule poté, co se zcela zatáhly, vyjmeme ze zeminy, rozdělíme je (pokud má cibule odnože) a uskladníme v suchu při teplotě okolo 15 stupňů.

    V září nebo v říjnu odpočinuté cibule opět vysadíme do země, opět alespoň 20 cm hluboko. Před výsadbou záhon prohnojíme, počítáme předem s tím, že budeme sadit více cibulí, než jsme jich měli před rokem (pokud jsme ty nové nerozdali).

  9. Jak rozmnožit hyacint?

    Hyacint se rozmnožuje pomocí cibulí, kdy tvoří malé postranní cibulky. Nelekejte se, nejde o živelné množení, takže rozhodně nebudete z pěti cibulí mít během pěti let padesát kousků. Tak snadné a rychlé množení hyacintů není.

    Nové cibulky se totiž tvoří spíše pomalu, někdy dokonce vůbec – což svědčí o nedostatečné výživě cibule během vegetace nebo také o její „přešlechtěnosti“. Pokud chcete namnožit hyacint rychleji, je nutné sáhnout po odborném zákroku. Naštěstí ale není složitý.

    Potřebujete větší cibuli hyacintu a ostrý nožík. Z cibule očistěte zeminu a sloupněte suché vrstvy slupek. Pak do spodní strany cibule (podpučí) vyřežte kužely. Můžete udělat i jen hlubší zářezy ve tvaru kříže. Sahat by měly do cirka čtvrtiny až třetiny hloubky cibule.

    Pořezaná místa zasypete rozdrceným dřevěným uhlím nebo poprášíte fungicidem, aby je neobsadily plísně. Pak zasadíte cibuli do květníku, ale opačně, spodní stranou nahoru, aby řezná místa trčela za zeminy ven.

    Květník umístěte na teplé místo a dejte přes něj plastový kryt s otvory, cibule totiž potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Postupně se vytvoří dceřiné cibulky, které ale dozrají až během léta, kdy zaschnou listy kolem mateřské cibule.

    Pak je z cibule odeberte, uchovejte v suchu. No a na podzim je můžete vysadit. jen je nutné počítat s tím, že nové cibulky budou kvést za dva až tři roky od první výsadby. Musejí totiž nejprve dostatečně dorůst a zesílit.

  10. Jaké jsou choroby a škůdci a hyacintu?

    Háďátko zhoubné je jedním z nejzávažnějších škůdců hyacintu. Způsobuje praskání a zahnívání cibulí, z nich pak rostou jen slabé, zdeformované výhonky. Napadení háďátkem se může objevit kdykoliv během roku.

    Řešení je možné jen jediné, a to vykopáním a spálením napadených cibulí. Pokud se nám háďátko někde objevilo, sázíme nové hyacinty na jiné místo. Na to původní se mohou vrátit nejdříve po čtyřech letech.

    Dále mohou být hyacinty napadány například mšicí, sviluškou, třásněnkou, proti kterým je však snadné zasáhnout insekticidním postřikem nebo postřikem na bázi oleje, který škůdce udusí.

    Hyacinty pěstované v záhoně i doma v květníku či ve skle mohou být napadány plísněmi, proti kterým fungují přípravky s fungicidním účinkem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás