Jak pěstovat koriandr

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat koriandr

    Jak vybrat koriandr

    Koriandr se pěstuje v podstatě pouze v jedné základní odrůdě, která je dostupná jako semínka nebo sazeničky i v běžných hobby marketech a samozřejmě v zahradnictvích. V prodejnách se semínky můžete koupit právě i semínka koriandru, někdy mohou vyklíčit i ta, která si pořídíte jako koření.

    Jde o jednoletou rostlinu, kterou musíme pravidelně sít, nebo kterou necháme v záhoně vysemenit – a pak nám zde bude opakovaně růst sama.

  2. Kdy a kam vysít koriandr

    Koriandr sejeme na jaře, a lze rovnou do záhonu. pokud sejeme do nádoby k předpěstování  nebo k celoročnímu pěstování například na balkoně nebo za oknem, můžeme vysít už během zimy, abychom měli náskok pro následující vegetační období.

    Sejeme do záhonu s propustnou, výživnou půdou s dostatkem vláhy, a pozor, i vápníku. koriandr totiž pochází z Indie a ze Středomoří, kde roste volně, takže vápník, tedy zásadité půdy, jsou pro něj důležité.

    Pokud sejeme do záhonu, je potřeba zvolit slunné a vzdušné místo, kde se rostlina nebude trápit s vlhkostí a nedostatkem slunce. Pokud jej pěstujeme jako přenosnou rostlinu v nádobě, dáme mu substrát se zásaditým pH.

  3. Jak pěstovat koriandr

    Jak vysít koriandr

    Setí můžeme provádět jak do řádků, tak i rozhozem. Řádky se budou více hodit v záhonu, aby se místo dalo lépe vyplet, než si koriandr zastíní své okolí a plevel zadusí. V květníku sejeme spíše rozhozem. Vždy do prolité zeminy a vždy jen tak hluboko, jak velká jsou samotná semínka.

    Setí do řádků se bude hodit i pro účely pěstování koriandru pro semena, která jsou silně aromatická a nasládlá, takže je budeme podrcená či celá přidávat do omáček, sladkých jídel a dezertů, do zeleniny a také do pečiva typu sušenky, domácí chleba.

    Koriandr klíčí poměrně dlouho, stejně jako mrkev nebo petržel. Proto se neděsíme, když nevzejdou ani po dvou týdnech. Je nutné jim dopřát alespoň 20 dní času, klíčí poměrně dobře, nestane se, že by celý výsev nevzešel (pokud jste neměli zničená semínka).

  4. Jak zasadit koriandr

    Koriandr koupíme i jako předpěstovanou bylinku, kterou zasadíme jen o málo hlouběji, než byla v původní nádobě. Sadíme ji však méně hustě, takže rostlinky z koupeného květníku vybereme, rozčleníme na jednotlivé kusy a sadíme vedle sebe nebo do plochy větší pěstební nádoby. Sadíme do prolité zeminy a i po výsadbě zalijeme.

  5. Kdy přemístit koriandr ven

    Koriandr nesnese mráz. Takže ho venku v záhoně sejeme tak, aby vzešel až po zmrzlých, vlastně stejně jako je tomu v případě dýní, cuket, okurků, patisonů, melounů a podobné zeleniny.. Jestli nám tam loni koriandr vysemenil, bude klíčit, až nastane větší teplo, hlavně teplejší noci, takže o osud semínek a klíčků se rozhodně bát netřeba.

    Pokud jej budeme sadit na záhon, tak také až koncem května. V pěstební nádobě jej můžeme dát ven hned v dubnu, když je tepleji, ale na noc jej ještě schovávejme domů nebo ho alespoň držme blízko zdi domu, v zákoutí, kam mrazík nepřijde.

  6. Jak zalévat koriandr

    Koriandr z počátku nevyžaduje mnoho vody, než mu naroste větší kvantum listů. Později dost vody odpaří, a tak je v létě vhodné zalévat vydatněji. U nádob raději do misky než na hlínu. A v případě záhonů zaléváme tak, aby zemina nezůstávala přemokřená. Koriandr by totiž mohla napadnout hniloba kořenů, která by zlikvidovala celé rostliny.

  7. Jak hnojit koriandr

    Hnojíme zásadně organickými hnojivy, protože s největší pravděpodobností budeme spotřebovávat i listy rostliny. Nikdy nesahejme po průmyslových hnojivech, vždy berme jen z domácích hnojiv, jako je zkvašený kompost nebo slepičince. Případně kupme speciální hnojivo na bylinky.

    Koriandr mnoho hnojení nepotřebuje. V záhonu stačí jen jedno hnojení zjara. A pokud chceme hodně semínek, tak přihnojíme ještě v létě. V případě pěstování v přenosné nádobě hnojíme menšími dávkami cirka jednou za měsíc.

  8. Jak se starat o koriandr

    V podstatě nijak extrémně. Po výsevu je nutné koriandr vyjednotit, aby porost nebyl příliš hustý a neusazovala se v něm plíseň. Občas zalijeme, pohnojíme a máme vystaráno. Pak už jen sklízíme listy, a to podle potřeby, později můžeme sklidit i semínka.

  9. Jak pěstovat koriandr

    Jak sklízet koriandr

    Koriandr sklízíme nejprve na zeleno, pak jeho semena. Listy bereme podle potřeby. Když vidíme, že rostlina bude chtít jít do květu, sklidíme velkou část listů, protože ty se budou postupně zmenšovat a ztrácet svou kvalitu – právě ve prospěch budoucích květů a semen.

    koriandr tedy sklízíme průběžně a zaštipujeme květy, sotva se začnou tvořit, nebo sklidíme listy do zásoby před tvorbou květů a zamrazíme je. Jakmile se udělají semena, dozrají, zhnědnou, sklidíme je také, nejlépe ustřižením celého květenství a sušením na suchém a vzdušném místě. Počítáme s tím, že semínka budou odpadávat, takže pod ně dáme například kus plátna.

  10. Jak uskladnit koriandr

    Semínka je nutné nechat sušit několik týdnů, pak je dát do látkového pytlíčku nebo do sklenice – sem ovšem až po opravdu důkladném prosušení. Nať pouze mrazíme nebo nakládáme do oleje, octa. Sušení nati se nedoporučuje, sušením totiž ztrácí mnoho svých pozitivních vlastností.

  11. Jaké jsou choroby a škůdci koriandru

    Nejčastěji se na koriandru setkáte se mšicí, sviluškou coby škůdci, a s hnilobou a plícní coby s chorobami. Mšice i svilušky můžete úspěšně spláchnout vodou, v případě mšic nezapomeňte na ekologickou likvidaci mravenců v okolí, nejlépe jedlou sodou, práškem do pečiva a podobně.

    Hniloba nebo plísně nebudou koriandr napadat, pokud bude na vzdušném a slunečném místě a pokud nebude jeho porost příliš přehuštěný. Mezi listy musí vanout vzduch, aby se plísně neuchytily. A zemina nesmí být dlouhodobě přemokřená, aby se nemohla uchytit ani hniloba kořenů.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás