Jak obarvit textil

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak obarvit textil

  Jak obarvit textil – sypaná batika

  Používat budete klasické barvy v prášku, které lze koupit v každé tradičněji vybavené drogerii. Případně si můžete koupit kvalitnější barvy ve výtvarných potřebách, ale na tuhle techniku musí být přímo v prášku, ne tekuté v lahvičce.

  Bavlněnou látku, kterou chcete barvit, třeba tričko nebo bavlněný šál, namočte ve vodě, vyždímejte a rozprostřete na alobal. Látka musí být celá podložená alobalem. Ten by pod ní měl přesahovat na všech stranách alespoň o pět centimetrů. Jestli chcete barvit větší kousek látky, alobal bude nutné překrýt přes sebe, abyste vytvořili větší plochu. S alobalem určitě nešetřete a nechte jednotlivé kusy, aby se překrývaly alespoň o pět centimetrů.

  Otevřete si více barev najednou a látku jimi posypte. Můžete vysypat nejrůznější geometrické tvary nebo květinové vzory nebo jen sáhnout po abstrakci, která vás zrovna napadne. Barvy se do sebe budou průběžně krásně zapíjet. Proto jestli dáváte vedle sebe žlutou a modrou, počítejte ve výsledku se zelenou barvou.

  Až budete mít látku posypanou tak, jak se vám líbí, pečlivě ji i s alobalem poskládejte do pevného balíčku, aby se dovnitř nemohla dostat voda. Balíček vhoďte do hrnce s vodou podle návodu na obale.

  Teď už stačí jen vymáchat ve studené vodě a následně jednou přeprat. Obarvenou látku vyperte poprvé samotnou, aby vám nic jiného neobarvila.

 2. Jak obarvit textil – provázková batika

  Další metodou je klasická provázková batika. Určitě ji znáte.

  Tentokrát budeme připravovat barvu přímo v hrnci. K tomu vám bude stačit opět obyčejná barva z drogerie. Návod na její přípravu najdete opět na obale.

  Látku smotejte do smotku podle toho, jak chcete barevné pruhy umístit. U trička můžete omotat zvlášť rukávy a zvlášť trup. Na omotání můžete použít bavlnění provázek nebo jakoukoli silnější přízi.

  Provázek nestříhejte, ale uvažte na látku přímo konec klubíčka. Začněte omotávat a postupujte podél látky. Vynechávejte prostor tam, kde chcete, aby se dostala barva.

  Než začnete látku omotávat, můžete ji náhodně zmačkat nebo cíleně poskládat. Látku můžete také posypat samotnou barvou v prášku, srolovat ji a až po té omotat. Je to celé jen na vaší fantazii.

  Až budete mít látku připravenou, vhoďte ji do hrnce s barvou a přiveďte k varu podle návodu na obale.

  Obarvenou látku vhoďte do kýble s čistou vodou, odstříhejte provázky a vyperte ji.

 3. Jak obarvit textil – kolíková batika

  Další možností je takzvaná kolíková batika. Jak jste si jistě domysleli, potřebovat budete obyčejné kolíčky na prádlo. Ideálně ty dřevěné, které používaly naše babičky.

  Látku poskládejte a na sklady připněte do řady kolíčky.

  Takto připravenou látku vhoďte do hrnce s barvou podle návodu na obale.

  Až bude látka obarvená, opět ji hoďte do kýble s čistou vodou a kolíčky odepněte.

  Použijte ideálně kolíky, které nepotřebujete na prádlo, protože zůstanou obarvené.

 4. Jak obarvit textil – přírodní barvivo

  Další možností je použít k barvení čistě přírodní látky. Jednou z možností je indické koření kurkuma, které látku obarví krásně sytou citronovou až kanárkovou barvou. Barvivo vám bude chytat na len nebo bavlnu.

  Do hrnce s vodou vhoďte pár lžiček koření i barvenou látku a přiveďte k varu. Vařte alespoň dvacet minut a průběžně promíchejte, aby se barva dostala opravdu všude.

  Aby barva k látce lépe přilnula a byla sytější, zkuste ke kurkumě přidat skalici nebo kamenec. Na jeden litr vody můžete přidat přibližně lžičku a půl jednoho nebo druhého.

  Až látku povaříte, vhoďte ji do kýble s čistou vodou a pořádně ji vymáchejte. Techniku barvení můžete zkombinovat s kolíčkovou batikou nebo s provázkem, jak jsme si řekli v předchozích krocích.

  Kurkuma bude na sluníčku blednout mnohem rychleji než barva z drogerie, ale na druhou stranu se jedná o ekologický způsob barvení, kterým nezatěžujete přírodu.

 5. Jak obarvit textil – barvy na textil

  Poslední možností, která je zároveň nejrozmanitější, je malování na textil klasickými barvami z výtvarných potřeb. Ty můžete koupit od nejrůznějších značek v různé kvalitě. Kromě klasické palety dostanete koupit třeba i fosforeskující nebo metalické. Vhodná značka, která má výborný poměr ceny a kvality, je Pebeo, které nabízí široký výběr odstínů.

  Připravte si oblečení nebo látku, na kterou chcete malovat. Krásně budou vypadat nejrůznější šátky nebo třeba pomalovaná záda riflové bundy.

  Na papír si nejprve předkreslete motiv, který chcete na textil namalovat. Pomocí uhlového papíru přeneste předkreslený obrázek na oblečení.

  Jestli se chystáte malovat na riflovinu nebo jinou silnější látku, můžete nejprve celou plochu obrázku vybarvit bíle, abyste podpořili přirozené tóny barev, kterými budete malovat a nezkreslovala vám je prosvítající látka. I když jsou barvy na textil od Pebea krásně krycí, může se stát, že místy nanesete slabší vrstvu nebo se barvy lehce vpijí. Záleží, na jaký materiál budete malovat. Vždy by to ale měl být takový materiál, který lze zažehlit na potřebnou teplotu.

  Jestli jste se rozhodli pro podklad z bílé barvy, počkejte, až barva dobře uschne. Pokud jste měli složitější obrázek, můžete si některé detaily na bílou barvu znova načrtnout, aby se vám lépe malovalo.

  Namalujte obrázek a barvu nechte dobře zaschnout.

  Zažehlete podle návodu na obale.

  S dalšími originálními doplňky vám poradí naše články Jak ušít plátěnkuJak ušít pytel na záda.


h
horst 28.08.2020 – 13:54

DOBRÝ DEN,KOUPILJSEM BARVU NA TEXTIL IBERIA ČERNÁ NA OBARVENÍ ČER. TRIČEK, ALE PROBLÉM JE V TOM,ŽE BARVA JE NA 90C A TRIČKA NA40C TAK TO NEVÍ M, PORADÍTE JAK NA TO ,ALE RISKOVAT NECHCI DEKUJI.

Odpovědět

L
Ladislav 25.11.2021 – 08:52

Dobrý den, můžete poradit jak obarvit celtovinu, jedná se o plátěnou střechu auta? Děkuji.

Odpovědět

D
Dušan 28.02.2024 – 06:35

Měl bych dotaz záda můžu obarvit plavky které jsou 100 % z polyester

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás